Рішення № 74897692, 20.06.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
819/669/18
Номер документу
74897692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/669/18

20 червня 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю: секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.

представника позивача ОСОБА_1, довіреність від 10.04.2018

представника відповідача Легкого В.М., довіреність від 25.01.2018 №1328/01

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

16.04.2018 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому позивач просить суд:

1. визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п.2-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат.

2. зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, обчисливши її виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п.2-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 1), що підтверджується дублікатом посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 10.03.2017. ОСОБА_3 стверджує, що відповідно до архівної довідки від 29.04.2013 №23842 та військового квитка, з 17.12.1987 по 17.03.1988, він був призваний на військові збори та в складі військової частини №55064 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 22.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо встановлення розміру пенсії відповідно статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Однак, листом від 29.03.2018 Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області йому було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії.

Не погодившись з вказаною відмовою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 11.05.2018 о 10:00 год. 11.05.2018 оголошено перерву у розгляді справи до 24.05.2018 о 11:00 год., а 24.05.2018 - до 20.06.2018 о 11:30.

У судовому засіданні 20.06.2018 представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив від 07.05.2018 (арк.спр.26-29) та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 20.06.2018 проти позову заперечив, свою позицію виклав у відзиві на позовну заяву від 03.05.2018 (арк.спр.22-23). Зокрема, зазначив, що позивач 22.03.2018 звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з 01.10.2017, встановивши її розмір відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисливши з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з врахуванням проведених виплат.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Пeрeрaxунoк пeнсії згідно вимог статті 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" проводиться oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, іншиx ядeрниx aвaрій тa випрoбувaнь, у військoвиx нaвчaнняx із зaстoсувaнням ядeрнoї збрoї під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвалідністю. В даному ж випадку, представник відповідача зазначає, що позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби, у зв'язку з чим не набув права на отримання пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З огляду на вищевикладене, представник відповідача вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та просив відмовити у їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), судом встановлено наступне.

ОСОБА_3 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), про що свідчить дублікат посвідчення серії НОМЕР_1, виданий 10.03.2017 (арк.спр.12). Вкладкою НОМЕР_2 с до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи підтверджується, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (арк.спр.12).

Позивач є інвалідом другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 14.02.2000 (арк.спр.13).

Так, згідно з довідкою №007305 ОСОБА_3, на підставі акта огляду МСЕК №20/2, повторно безстроково встановлено другу групу інвалідності з 11.02.2000 по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (арк.спр.14).

Позивач перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію по інвалідності другої групи у розмірі відшкодування фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до довідки Борщівського районного військового комісаріату Тернопільської області від 06.10.1972 позивач з 04.05.1969 по 10.06.1971 перебував на військовій службі в Радянській Армії (арк.спр.43).

Як вбачається з архівної довідки від 29.04.2013 №23842, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 17.12.1987 по 17.03.1988 (арк.спр.15).

Згідно з довідкою №1918/49 позивач знаходився на учбових зборах Тернопільського МВК з 16.12.1987 по 27.03.1988, виконував обов'язки у військовій частині 55064 (арк.спр.44).

У військовому квитку на ім'я ОСОБА_3, НОМЕР_4, виданому 22.06.1981, у пункті 14 "Проходження служби в запасі" зазначено про те, що в 1988 році позивач пройшов 102-денні збори при в/ч 55064 (арк.спр.17).

Також в матеріалах справи міститься довідка від 04.06.2018 №К/36, видана ОСОБА_3 Тернопільським об'єднаним міським військовим комісаріатом про те, що він проходив військову службу в складі діючої армії: з 04.05.1969 по 23.05.1971 при в/ч 55064. Приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 16.12.1987 по 21.03.1988 (арк.спр.50).

22.03.2018 позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з 01.10.2017, встановивши її розмір відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисливши з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з врахуванням проведених виплат (арк.спр.18).

Листом від 29.03.2018 №121/В-11 Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з тим, що позивач під час перебування у зоні відчуження не проходив дійсної строкової служби (арк.спр.19).

Не погодившись з вказаною відмовою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон № 796-XII).

Згідно зі статтею 1 Закону № 796-ХІІ цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок №1210) передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.

Зазначений Порядок №1210 доповнено пунктом 9-1 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 та застосовується з 01.10.2017.

Цією ж постановою Кабінету Міністрів України внесено зміни до пункту 1 Порядку №1210, а саме розширено перелік статей Закону №796-XII, на які поширюється дія Порядку, шляхом включення до нього статті 59 Закону №796-XII, зазначені зміни застосовуються з 01.10.2017.

Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону №796-XII викладено в новій редакції, яка застосовується з 01.10.2017.

Так, статтею 59 Закону №796-XII в новій редакції, яка застосовується з 01.10.2017, встановлено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, виходячи з аналізу зазначених норм, частина третя статті 59 Закону №796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов:

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 у справі № 820/1148/18.

У вищевказаній ухвалі Верховний Суд, серед іншого, також зазначив, що розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не допускається.

Отже, приписи статті 59 Закону №796-XII не врегульовують питання пенсійного забезпечення всіх осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок чого стали інвалідами, а визначає право на пенсію певної категорії військовослужбовців, а саме тих, які проходили дійсну строкову службу, приймаючи участь у ліквідації наслідків ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, і стали інвалідами.

Як встановлено судом, ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов'язаний, який був призваний на збори Тернопільським МВК, набув інвалідність внаслідок участі у ліквідації наслідків цієї аварії, однак, така участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснювалась не під час проходження ним дійсної строкової служби. Строкову службу позивач проходив в інший період, а саме з 04.05.1969 по 23.05.1971 при в/ч 55064.

Таким чином, доводи позивача про те, що він має право на обчислення пенсії за статтею 59 Закону №796-XII з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на підставі пункту 9-1 Порядку №1210, є безпідставними.

Враховуючи зазначене, суд вважає правомірною відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у здійсненні позивачу перерахунку пенсії, викладену в листі від 29.03.2018 №121/В-11.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п.2-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат та зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, обчисливши її виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п.2-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 червня 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.