
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1005/18
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання – Безеги А.А.,
позивача - ОСОБА_2,
представника позивача – ОСОБА_3,
представника відповідача – ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_5 житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
27 березня 2018 року ОСОБА_2 /надалі - позивач; ОСОБА_2А./ звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 міської ради /надалі - відповідач/ про визнання незаконної бездіяльності ОСОБА_1 міської ради щодо організації збирання, вивезення та утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів, зокрема: ртутьвмісні відходи (люмінесцентні енергозберігаючі лампочки, ртутні (медичні) термометри тощо); оргтехніка, комп'ютери/комп'ютерна техніка, офісна, побутова та електронна техніка, хімічні елементи живлення, електроно-променеві трубки - кінескопи (бій скла електронно-променевих трубок - кінескопи) тощо; медичні відходи (голки, шприци, системи, пробірки, ампули, наконечники, рукавички, бинти, рентгенівська плівка тощо); фармацевтичні відходи (прострочені, непридатні ампули, пробірки, таблетки, мазі, розчини, лікарські препарати/ліки, тощо); покришки відпрацьовані (автомобільні, велосипедні тощо); та інші небезпечні відходи та зобов'язання ОСОБА_1 міської ради виконати покладені на неї законодавством обов'язки щодо організації процесу зі збирання, вивезення та утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів, зокрема: ртутьвмісні відходи (люмінесцентні енергозберігаючі лампочки, ртутні (медичні) термометри тощо); оргтехніка, комп'ютери/комп'ютерна техніка, офісна, побутова та електронна техніка, хімічні елементи живлення, електроно-променеві трубки - кінескопи (бій скла електронно-променевих трубок - кінескопи) тощо; медичні відходи (голки, шприци, системи, пробірки, ампули, наконечники, рукавички, бинти, рентгенівська плівка тощо); фармацевтичні відходи (прострочені, непридатні ампули, пробірки, таблетки, мазі, розчини, лікарські препарати/ліки, тощо); покришки відпрацьовані (автомобільні, велосипедні тощо); та інші небезпечні відходи шляхом укладення на конкурсних засадах необхідних договорів та контролю за їх виконанням, або контролю за виконанням вже укладених договорів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, відноситься до виключної компетенції місцевих рад. Вважає, що з огляду на приписи статей 1, 21, 35-1 Закону України "Про відходи", приписи статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 обов'язок щодо організації процесу по збиранню та перевезенню відходів, у тому числі небезпечних відходів у складі побутових відходів, покладається на органи місцевого самоврядування, зокрема, на Полтавську міську раду, яка, на думку позивача не виконує норми закону щодо збирання небезпечних відходів у складі побутових відходів, чим порушує право позивача на безпечне для життя і здоров'я довкілля згідно статті 50 Конституції України, а також вимоги статті 16 Конституції України, відповідно до якої держава повинна забезпечувати екологічну безпеку і підтримку рівноваги на території України.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/1005/18, призначено підготовче судове засідання /том 1 а.с. 2-4/.
20 квітня 2018 року до суду надійшов відзив ОСОБА_1 міської ради на позову заяву /том 1 а.с. 88-92/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що права позивача у сфері публічно-правових відносин не порушені, а доводи позивача про порушення ОСОБА_1 міською радою приписів Закону України "Про відходи" та Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1070 від 10.12.2008 є безпідставними. Вважає, що обов'язок проводити збирання та передачу на утилізацію до підприємств, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, покладається на споживачів та виконавців послуг, а не на органи місцевого самоврядування. Зазначає, що ОСОБА_5 з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради протягом 2017-2018 років укладено низку договорів із суб'єктами господарювання про надання послуг зі збирання з подальшою утилізацією відходів.
02 травня 2018 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /том 1 а.с. 141-149/, у якій ОСОБА_2 зазначає, що у зв'язку з бездіяльністю відповідача щодо організації процесу зі збирання, вивезення та утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів погіршується стан довкілля, навколишнє середовище стає небезпечним для його життя і здоров'я. Вказує, що внаслідок не вчинення відповідачем дій щодо організації збору небезпечних відходів від населення, споживачі не мають куди передавати небезпечні відходи у складі побутових відходів, у зв'язку з чим небезпечні відходи у складі побутових відходів потрапляють на стихійні смітники, які виявлялися позивачем протягом 2017-2018 років та про що останній повідомляв правоохоронні органи, органи ДСНС.
07 травня 2018 року до суду надійшли заперечення ОСОБА_1 міської ради на відповідь на відзив /том 1 а.с. 174-176/, у яких представник відповідача вказує, що вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів належить до відання саме виконавчого органу міської ради та не може бути покладено на Полтавську міську раду, як орган місцевого самоврядування. Пояснює, що ОСОБА_1 міською радою на виконання своїх обов'язків, визначених чинним законодавством України, створено відповідний виконавчий орган - ОСОБА_5 житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради та Комунальне підприємство Полтавське КАТП 1628, до компетенції яких належить вирішення по суті порушених у позовній заяві питань та які ними займаються, тому вважає, що з боку відповідача не було допущено бездіяльності.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_5 житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради.
11 травня 2018 року до суду надійшли письмові пояснення позивача /том 1 а.с. 210-211/, у яких ОСОБА_2 зазначає, що з огляду на приписи пункту 55 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 35-1 Закону України "Про відходи" вирішення питань щодо поводження з відходами віднесено до виключної компетенції міських рад.
24 травня 2018 року до суду надійшли додаткові пояснення ОСОБА_2 /том 2 а.с. 67-69/, у яких позивач вказує, що надані відповідачем копії протоколів засідання постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території міста Полтави та копії актів надання послуг свідчать про відсутність у місті Полтаві публічного організованого процесу збору відходів 1 класу небезпеки в складі твердих побутових відходів, що призводить до виявлення на вулицях Полтави безхазяйних відходів 1 класу небезпеки.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження у справі № 816/1005/18 на двадцять календарних днів, підготовче засідання відкладено /том 2 а.с. 80, 86-88/.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 08 червня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті /том 2 а.с. 124, 127-129/.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа ОСОБА_5 житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча у матеріалах справи наявні докази належного повідомлення третьої особи про дату, час та місце судового засідання; про причини неявки представника у судове засідання третя особа суду не повідомила; письмових пояснень щодо позову третя особа не надала.
Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за відсутності третьої особи.
Суд, заслухавши вступне слово позивача та представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
12 жовтня 2017 року позивач звернувся до міського голови м. Полтави із зверненням, у якому з метою вирішення проблем із забрудненням довкілля міста Полтави ртутними люмінесцентними лампами та медичними термометрами пропонував, зокрема, організувати процес збирання, приймання, перевезення небезпечних відходів у складі побутових відходів від населення міста /том 1 а.с. 94-97/, на яке надано відповідь листом ОСОБА_5 з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 30.10.2017 № 01-13/01-13/304 /том 1 а.с. 98/, листом ОСОБА_6 автотранспортного підприємства 1628 від 06.11.2017 № 1615 /том 1 а.с. 99/ та листом ОСОБА_7 по контролю та благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 13.11.2017 № А-01-07/031-09/265 /том 1 а.с. 100/.
ОСОБА_5 з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 30.10.2017 № 01-13/01-13/304 /том 1 а.с. 98/ позивача проінформовано про наступне: на засіданні комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території міста Полтави 20.04.2017 доручено КАТП 1628 вивчити досвід аналогічного підприємства в м. Кременчуці щодо отримання ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та організації діяльності по збиранню використаних ртутновмістних ламп від населення; рішенням вказаної комісії від 26.09.2017 ОСОБА_5 з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради доручено терміново організувати комплекс заходів з вивезення та утилізації люмінесцентних ламп з вул. Героїв Сталінграду, 20; проінформовано про укладення у 2017 році ОСОБА_5 з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради договорів щодо утилізації небезпечних відходів.
ОСОБА_6 автотранспортного підприємства 1628 від 06.11.2017 № 1615 /том 1 а.с. 99/ позивача повідомлено про наступне: Полтавське КАТП-1628 виконує функції виключно по перевезенню та захороненню твердих побутових відходів, організація роздільного збору побутових відходів не належить до його компетенції, підприємство не має ліцензії у сфері поводження з небезпечними відходами; "Програма поводження з твердими побутовими відходами у місті Полтаві на 2017-2021 роки", яка розробляється ОСОБА_1 КАТП-1628 за участі ОСОБА_5 житлово-комунального господарства, знаходиться на етапі розробки; повідомлено, що у місті Львові функціонує єдиний завод з переробки люмінесцентних ламп, який здійснює замкнений цикл переробки ртутних ламп.
ОСОБА_7 по контролю та благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 13.11.2017 № А-01-07/031-09/265 /том 1 а.с. 100/ позивача повідомлено, що КАТП-1628 розробляється проект програми поводження з побутовими відходами в місті Полтава на 2017-2021 роки, на рівні керівництва виконавчого комітету обговорюються питання укладення угоди з відповідною науковою установою на проведення наукових досліджень та розроблення заходів поводження з відходами побутового електронного та електричного устаткування, в тому числі відходів, які містять ртуть і сполуки.
08 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, у якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо організації процесу збирання, вивезення та утилізації небезпечних відходів, зокрема: ртутьвмісних (люмінесцентних енергозберігаючих ламп, ртутних (медичних) термометрів, оргтехніки, компютерів, компютерної техніки, офісної, побутової та електронної техніки, хімічних елементів живлення, електронно-променевих трубок кінескопів, бою їх скла, медичних відходів (голок, шприців, систем, пробірок, ампул, наконечників, рукавичок, бинтів, рентгенівської плівки, фармацевтичних відходів (прострочених, непридатних ампул, пробірок, таблеток, мазей, розчинів, лікарських препаратів/ліків), покришок відпрацьованих (автомобільних, велосипедних), та інших небезпечних відходів та зобов'язати його виконати покладені на нього законодавством обов'язки щодо організації вказаного процесу шляхом укладення на конкурсних засадах необхідних договорів та контролю за їх виконанням, або контролю за виконанням вже укладених договорів.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 14 березня 2018 року у справі №554/9840/17, яке набрало законної сили 16 квітня 2018 року, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради відмовлено /том 2 а.с. 134-137/. У вказаному судовому рішенні судом зазначено, що з огляду на наведені положення чинного законодавства виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради, який є окремою юридичною особою, не є належним відповідачем у даній справі, оскільки вирішення питань щодо поводження із відходами віднесено до виключної компетенції міських рад. Водночас, відповідач наділений повноваженнями здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень, про що позивач суд не просить.
Вважаючи незаконною бездіяльність ОСОБА_1 міської ради щодо організації збирання, вивезення та утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів, позивач звернувся 27 березня 2018 року до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Статтею 16 Конституції України визначено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Згідно з частиною 1 статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначені Законом України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР /надалі - Закон №187/98-ВР/.
Відповідно до приписів статті 1 Закону №187/98-ВР відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними; збирання відходів - діяльність, пов'язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; перевезення відходів - транспортування відходів від місць їх утворення або зберігання до місць чи об'єктів оброблення, утилізації чи видалення; утилізація відходів - використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів; видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №187/98-ВР цей Закон регулює відносини, пов'язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина.
Відповідно до пунктів "а", "в" частини 1 статті 21 Закону №187/98-ВР органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів.
Відповідно до абзацу шостого частини 3 статті 34 Закону №187/98-ВР суб'єкт господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об'єкт поводження з небезпечними відходами, зобов'язаний мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) суб'єктом господарювання утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами).
Частиною 6 статті 34 Закону №187/98-ВР передбачено, що перевезення небезпечних відходів дозволяється лише за наявності їх паспорта та ліцензії на поводження з ними і в порядку, визначеному законодавством про перевезення небезпечних вантажів.
Частиною 3 статті 35-1 Закону №187/98-ВР встановлено, що збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Відповідно до частин 8-10 статті 35-1 Закону №187/98-ВР небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами.
Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.
Відповідно до приписів пункту 2 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070, небезпечні відходи у складі побутових відходів - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках і мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища або здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними; побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.
Згідно з пунктом 1.8 Методичних рекомендацій з визначення морфологічного складу твердих побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.02.2010 № 39, морфологічний склад твердих побутових відходів рекомендується визначати за такою класифікацією, зокрема, небезпечні відходи (батарейки, сухі та електролітичні акумулятори, тара від розчинників, фарб, ртутні лампи, телевізійні кінескопи тощо).
Пунктом 4 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070, передбачено, що виконавець послуг з вивезення побутових відходів визначається на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Збирання та перевезення побутових відходів здійснюються спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Вивезення побутових відходів здійснюється відповідно до схеми санітарного очищення населених пунктів із забезпеченням роздільного збирання побутових відходів.
Під час надання послуг з вивезення побутових відходів великогабаритні та ремонтні відходи у складі побутових відходів вивозяться окремо від інших видів побутових відходів.
Небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також повинні відокремлюватися на етапі збирання чи сортування і передаватися споживачами та виконавцями послуг з вивезення побутових відходів спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 "Питання надання послуг з вивезення побутових відходів" відповідно до статті 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", статті 35 1 Закону України "Про відходи" Кабінет Міністрів України затверджено Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів.
Згідно додатку 1 до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173, наявність у учасника достатньої кількості спеціально обладнаних транспортних засобів для збирання та перевезення побутових відходів, у тому числі небезпечних відходів у складі побутових, є однією з кваліфікаційних вимог до учасника конкурсу по визначенню виконавця послуг з вивезення побутових відходів.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР встановлена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад.
Так, пунктом 55 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Таким чином, організація збирання і видалення побутових відходів, у тому числі небезпечних відходів у складі побутових відходів, шляхом вирішення питання визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів, до складу яких входять небезпечні відходи у складі побутових відходів, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами відноситься до повноважень сільської, селищної, міської ради та вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, а отже не відносяться до компетенції виконавчих органів сільської, селищної, міської ради.
Відтак, суд критично оцінює доводи відповідача про те, що визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами відноситься до компетенції ОСОБА_5 житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради та ОСОБА_6 підприємства Полтавське КАТП 1628.
Однак, ОСОБА_1 міською радою не вчинялися дії щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах території міста Полтави збирання та перевезення побутових відходів, до складу яких входять небезпечні відходи у складі побутових відходів, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, чим порушено вимоги Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР та пункту 55 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, а отже, допущено протиправну бездіяльність щодо організації збирання, вивезення і видалення небезпечних відходів у складі побутових відходів.
ОСОБА_2, який є жителем міста Полтави, неодноразово виявляв на території міста Полтави ртутні лампи, які є небезпечними відходами, у зв'язку з чим звертався до правоохоронних органів, що підтверджується листами ОСОБА_1 відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області № А-501 від 24.05.2018 /том 2 а.с. 70/, № 2776/6/115/101/04-2018 від 02.05.2018 /том 2 а.с. 71/, №1817/6/115/101/104-2017 від 09.03.2017 /том 2 а.с. 73/ та висновками за результатами перевірок по зверненню гр. ОСОБА_2 /том 2 а.с. 72, 74/.
Виявлення та облік безхазяйних відходів встановлено статтею 12 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР, відповідно до частини 10 якої у разі отримання звернення (повідомлення) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування зобов'язані визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вжити заходів для визначення власника відходів.
Укладення ОСОБА_5 з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради договорів про надання послуг зі збирання з подальшою утилізацією відходів з додатками, копії яких надані представником відповідача до суду та містяться у матеріалах справи /том 1 а.с. 101-132/, здійснено за дорученнями постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території міста Полтава, оформленими протоколами /том 2 а.с. 36-39, 42-43, 46-47, 49-50, 52-53, 56-57/, на виконання вимог статті 12 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР, якою встановлено виявлення та облік безхазяйних відходів.
Вжиття заходів з метою виконання вимог статті 12 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР не звільняє відповідача від виконання інших обов'язків, визначених пунктом 55 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, статтями 21, 35-1 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР.
Водночас, протоколи постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами на території міста Полтава, копії яких наявні у матеріалах справи, також свідчать про факти неодноразових виявлень небезпечних відходів, які містять ртуть на території міста Полтави, у тому числі, поблизу навчальних закладів міста Полтави, лікувально-профілактичного закладу у м. Полтаві /том 2 а.с. 42-43, 46-47, 52-53, 49-50, 56-57/.
Надані відповідачем до суду копії рішень п'ятнадцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_1 міської ради від 24.05.2018 "Про створення пунктів прийому небезпечних побутових відходів у м. Полтаві" /том 2 а.с. 95/ та від 24.05.2018 "Про затвердження статуту ОСОБА_1 комунального автотранспортного підприємства 1628 у новій редакції" /том 2 а.с. 96/, а також копія додатку до рішення п'ятнадцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_1 міської ради від 24.05.2018 - Статуту ОСОБА_1 комунального автотранспортного підприємства 1628 у новій редакції /том 2 а.с. 97-106/, - не є рішеннями про визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах території міста Полтави збирання та перевезення небезпечних відходів у складі побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, а тому не спростовують встановленої бездіяльності ОСОБА_1 міської ради щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах території міста Полтави збирання та перевезення небезпечних відходів у складі побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
ОСОБА_1 комунального автотранспортного підприємства 1628 від 06.11.2017 № 1615 позивача повідомлено, що вказане підприємство не має ліцензії у сфері поводження з небезпечними відходами, тому питання збору ртутних ламп лежить за межами його компетенції /том 1 а.с. 99/.
Згідно листа ОСОБА_5 житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 19.12.2017 № 01-06-01/12/3955 Полтавське КАТП 1628 не здійснює діяльність у сфері ресурсоцінних та небезпечних побутових відходів (відпрацьованих ртутних ламп та термометрів) у зв'язку з тим, що не має відповідної ліцензії /том 1 а.с. 155/.
Пунктом 1.4 рішення п'ятнадцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_1 міської ради від 24.05.2018 "Про створення пунктів прийому небезпечних побутових відходів у м. Полтаві" /том 2 а.с. 95/ Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628 зобов'язано отримати ліцензію на поводження з небезпечними відходами.
Отже, Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628, як станом на 16.02.2010 (час набрання чинності Законом України від 21.01.2010 №1825-VI, яким доповнено статтю 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пунктом 55), так і на даний час, не має ліцензії на поводження з небезпечними відходами та не здійснює діяльність у сфері небезпечних побутових відходів.
Відтак, Полтавська міська рада повинна була на пленарному засіданні вирішити питання визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах території міста Полтави збирання та перевезення небезпечних відходів у складі побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
З огляду на вищевикладене, суд не бере до уваги доводи представника відповідача, що у ОСОБА_1 міської ради не було підстав здійснювати повноваження визначені пунктом 55 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, з посиланням на те, що на час набрання чинності Законом України від 21.01.2010 №1825-VI, яким доповнено статтю 26 вказаним пунктом 55, було створено та надавало послуги Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628.
Суд зауважує, що заснування міською радою комунального підприємства не позбавляє міську раду обов'язку виконувати вимоги, встановлені пунктом 55 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
З огляду на вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 міської ради (ідентифікаційний код 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000) щодо організації збирання, вивезення і видалення небезпечних відходів у складі побутових відходів та зобов'язати Полтавську міську раду (ідентифікаційний код 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000) організувати збирання, вивезення і видалення небезпечних відходів у складі побутових відходів шляхом визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах території міста Полтави збирання та перевезення небезпечних відходів у складі побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Стосовно позовних вимог про визнання незаконної бездіяльності ОСОБА_1 міської ради щодо організації утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів, суд виходить з наступного.
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Законом України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР питання організації утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів не віднесено до повноважень міської ради, відтак позовні вимоги про визнання незаконної бездіяльності ОСОБА_1 міської ради щодо організації утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання ОСОБА_1 міської ради виконати покладені на неї законодавством обов'язки щодо організації процесу зі збирання, вивезення та утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів, зокрема: ртутьвмісні відходи (люмінесцентні енергозберігаючі лампочки, ртутні (медичні) термометри тощо); оргтехніка, комп'ютери/комп'ютерна техніка, офісна, побутова та електронна техніка, хімічні елементи живлення, електроно-променеві трубки - кінескопи (бій скла електронно-променевих трубок - кінескопи) тощо; медичні відходи (голки, шприци, системи, пробірки, ампули, наконечники, рукавички, бинти, рентгенівська плівка тощо); фармацевтичні відходи (прострочені, непридатні ампули, пробірки, таблетки, мазі, розчини, лікарські препарати/ліки, тощо); покришки відпрацьовані (автомобільні, велосипедні тощо); та інші небезпечні відходи шляхом укладення на конкурсних засадах необхідних договорів та контролю за їх виконанням, або контролю за виконанням вже укладених договорів, суд зазначає наступне.
Пунктом 31 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173, передбачено, що з переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору, наведеного у додатку 2.
Як встановлено судом відповідачем не здійснено визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах території міста Полтави збирання та перевезення небезпечних відходів у складі побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів.
Виходячи із змісту законодавства воно не може регулювати суспільні відносини на майбутнє, тобто суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.
З огляду на вищевикладене та зважаючи на те, що на даний час не визначено на конкурсних засадах переможця конкурсу, позовні вимоги про зобов'язання ОСОБА_1 міської ради виконати покладені на неї законодавством обов'язки щодо організації процесу зі збирання, вивезення та утилізації небезпечних відходів у складі побутових відходів, зокрема: ртутьвмісні відходи (люмінесцентні енергозберігаючі лампочки, ртутні (медичні) термометри тощо); оргтехніка, комп'ютери/комп'ютерна техніка, офісна, побутова та електронна техніка, хімічні елементи живлення, електроно-променеві трубки - кінескопи (бій скла електронно-променевих трубок - кінескопи) тощо; медичні відходи (голки, шприци, системи, пробірки, ампули, наконечники, рукавички, бинти, рентгенівська плівка тощо); фармацевтичні відходи (прострочені, непридатні ампули, пробірки, таблетки, мазі, розчини, лікарські препарати/ліки, тощо); покришки відпрацьовані (автомобільні, велосипедні тощо); та інші небезпечні відходи шляхом укладення на конкурсних засадах необхідних договорів та контролю за їх виконанням, або контролю за виконанням вже укладених договорів, - необґрунтовані, передчасні, а тому задоволенню не підлягають.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивач при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у сумі 704 грн. 80 коп., що підтверджується квитанцією № СВ00463125 від 27.03.2018 /том 1 а.с. 5/.
З огляду на вищевикладене, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 міської ради (ідентифікаційний код 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 36021) витрати зі сплати судового збору в розмірі 352 грн. 40 коп. (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 36021) до ОСОБА_1 міської ради (ідентифікаційний код 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_5 житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради (ідентифікаційний код 03365854, вул. Стрітенська, 19, м. Полтава, 36020), про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 міської ради (ідентифікаційний код 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000) щодо організації збирання, вивезення і видалення небезпечних відходів у складі побутових відходів.
Зобов'язати Полтавську міську раду (ідентифікаційний код 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000) організувати збирання, вивезення і видалення небезпечних відходів у складі побутових відходів шляхом визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах території міста Полтави збирання та перевезення небезпечних відходів у складі побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 міської ради (ідентифікаційний код 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 36021) витрати зі сплати судового збору в розмірі 352 грн. 40 коп. (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 23 червня 2018 року.
Суддя С.С. Сич