
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1515/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Головка А.Б. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління кадрового забезпечення Національної поліції України, Головного слідчого управління Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
10 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління кадрового забезпечення Національної поліції України, Головного слідчого управління Національної поліції України про
1) визнання протиправною бездіяльності Головного слідчого управління Національної поліції України щодо не належного розгляду звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187;
2) визнання протиправною бездіяльності Головного слідчого управління Національної поліції України щодо не направлення за належністю звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187;
3) визнання протиправною бездіяльності Управління кадрового забезпечення Національної поліції України щодо не розгляду звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187;
4) визнання протиправною бездіяльності Управління кадрового забезпечення Національної поліції України щодо не надання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187;
5) зобов'язання Управління кадрового забезпечення Національної поліції України розглянути звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187 та надати відповідь з урахуванням обставин, встановлених судом.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що направив адресоване особисто начальнику Управління кадрового забезпечення Національної поліції України генералу поліції України третього ранку ОСОБА_2 звернення від 21.04.2018 з проханням надати змістовне роз'яснення з приводу законності та правомірності дій слідчого СВ Полтавського РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 Однак на своє звернення отримав відповідь ГУ НПУ формального змісту, у якій по суті не вирішено жодне питання, викладене у зверненні.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
04.06.2018 до суду надійшов відзив Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що оскільки у зверненні ОСОБА_1 вказувалось на порушення вимог кримінального процесуального законодавства слідчим СВ Полтавського РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 під час перебування на курсах підвищення кваліфікації, відповідно до резолюції керівництва НПУ розгляд вказаного звернення доручено іншому структурному підрозділу апарату центрального органу управління НПУ - Головному слідчому управлінню /а.с. 44-48/.
За приписами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
21.04.2018 на Урядову гарячу лінію надійшло звернення ОСОБА_1, адресоване особисто начальнику Управління кадрового забезпечення Національної поліції України генералу поліції України третього ранку ОСОБА_2 (вх.№ФИ-8047187), у якому заявник просив надати змістовне роз'яснення з приводу законності та правомірності дій слідчого СВ Полтавського РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 з приводу винесення постанови про закриття кримінального провадження під час перебування на курсах підвищення кваліфікації на виконання вимог наказу Національної поліції України від 08.02.2016 №108 "Про організацію підвищення кваліфікації поліцейських" /а.с. 13-14, 26-29/.
Вказане звернення Урядовою гарячою лінією 1545 визначено за НПУ, після надходження зареєстровано в Департаменті документального забезпечення НПУ під №Ф-6949 від 23.04.2018.
28.03.2018 вказане звернення передано до ГСУ НПУ, де воно було зареєстровано відділом документального забезпечення ГСУ за вх.№24/Ф-2299 /а.с. 51/.
Листом від 26.04.2018 за вих. №№ 24/Ф-2096, 24/Ф-2097, 24/Ф-2098, 24/Ф-2146, 24/Ф-2147, 24/Ф-2148, 24/Ф-2149, 24/Ф-2157, 24/Ф-2186, 24/Ф-2201, 24/Ф-2263, 24/Ф-2264,24/Ф-2265, 24/Ф-2266, 24/Ф-2267, 24/Ф-2298, 24/Ф-2299, 24/Ф-2300, ГСУ НПУ проінформувало ОСОБА_1 про те, що 26.03.2018 та 17.04.2018 з питань, зазначених у цих зверненнях, заявника поінформовано Головним слідчим управлінням Національної поліції України з одночасним наданням копії попередньої відповіді /а.с. 57/.
Посилаючись на неналежний розгляд його звернення позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам та відповідним доводам позивача, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" (далі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Статтею 5 Закону №393/96-ВР встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Суд зауважує, що звернення позивача від 21.04.2018 відповідає вимогам статті 5 Закону України "Про звернення громадян", а відтак, в силу положень частини першої статті 7 названого Закону мало бути розглянуто по суті особою, якій його адресовано.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано статтею 15 Закону №393/96-ВР, відповідно до частини першої якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Частиною третьою статті 15 Закону №393/96-ВР визначено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Суд звертає увагу на те, що звернення позивача від 21.04.2018 хоча і подано через Урядову гарячу лінію, однак адресоване особисто начальнику Управління кадрового забезпечення Національної поліції України та стосувалось з'ясування питання щодо законності та правомірності дій слідчого СВ Полтавського РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавської області при організації досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян" якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
За приписами частини четвертої статті 7 Закону України "Про звернення громадян" забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Відповідно до пункту 5.2 Положення про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС України від 10.10.2004 №1177 (надалі – Положення № 1177), щодо кожного звернення не пізніше ніж у п'ятиденний термін повинно бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до свого провадження; передати на вирішення до підпорядкованого чи іншого апарату МВС, закладу, установи, підприємства, що належать до сфери управління МВС; надіслати за належністю до іншого органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, про що одночасно повідомити автора; залишити без розгляду за наявності підстав, визначених у статті 8 Закону України "Про звернення громадян".
Згідно із пунктом 4.1. Положення №1177 керівники апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, та їх заступники при розгляді звернень громадян зобов'язані уважно вникати в їх суть, у разі потреби вимагати у виконавців матеріали їх перевірки, направляти працівників апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, на місця для перевірки викладених у зверненнях фактів, уживати інших заходів для об'єктивного вирішення поставлених авторами звернень питань, з'ясовувати і усувати причини та умови, які спонукають громадян скаржитись, якщо це не суперечить чинному законодавству.
Безпосередні виконавці при здійсненні перевірок за зверненнями обов'язково спілкуються з їх авторами, з'ясовують усі порушені питання та обставини, детально вникають в їх суть, вживають заходів щодо захисту конституційних прав громадян у межах своєї компетенції відповідно до чинного законодавства.
Відповідачем не обґрунтовано та не надано доказів на підтвердження правових підстав для розгляду звернення позивача від 21.04.2018 саме СУ ГУНП.
Отже, враховуючи зміст листа від 26.04.2018 за вих. №№ 24/Ф-2096, 24/Ф-2097, 24/Ф-2098, 24/Ф-2146, 24/Ф-2147, 24/Ф-2148, 24/Ф-2149, 24/Ф-2157, 24/Ф-2186, 24/Ф-2201, 24/Ф-2263, 24/Ф-2264,24/Ф-2265, 24/Ф-2266, 24/Ф-2267, 24/Ф-2298, 24/Ф-2299, 24/Ф-2300, суд приходить до висновку про неналежний розгляд звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з викладеного, відповідач не довів правомірності допущеної бездіяльності.
З урахуванням наведеного та беручи до уваги відсутність доказів повного та всебічного розгляду по суті відповідачем звернення позивача від 21.04.2018 із наданням відповіді щодо усіх порушених питань, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 щодо допущення відповідачем оспорюваної бездіяльності в частині не направлення за належністю звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187.
Обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд враховує, що за нормами Конституції України, як нормами прямої дії, якими визначено зміст прав та свобод, особа має можливість вимагати від держави в особі органів публічної адміністрації належної організації та безпосереднього виконання кореспондуючих обов'язків.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Тому належним способом захисту порушеного права позивача в даному випадку буде визнання протиправною бездіяльності Головного слідчого управління Національної поліції України щодо не направлення за належністю звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187 та зобов'язання Головного слідчого управління Національної поліції України перенаправити звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187 до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України.
Отже, позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36014, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Управління кадрового забезпечення Національної поліції України, Головного слідчого управління Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578) про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного слідчого управління Національної поліції України щодо не направлення за належністю звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187.
Зобов'язати Головне слідчого управління Національної поліції України перенаправити звернення ОСОБА_1 від 21.04.2018 реєстраційний № ФИ-8047187 до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Б. Головко