
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2018 р. Справа№805/3084/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
за участю представників сторін:
від позивача – ОСОБА_1 – довір. від 02.04.2018 року б/н
від відповідача – ОСОБА_2 – довір. від 18.12.2017 року № 36558/10/05-99-10-06
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Товариства з
обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд-Південь»
до відповідача ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
про скасування пені з орендної плати з юридичних осіб, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд-Південь» (ЄДРПОУ 33950070, юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр.. Будівельників, 2) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, юридична адреса: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії , 114) про скасування нарахованої пені з орендної плати з юридичних осіб за 2016 рік в сумі 202616,74 грн. та зобов’язання внести відповідні зміни в облікову картку платника податків по коду платежу 18010600.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, нараховуючи пеню з орендної плати за землю за 2016 рік відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством.
Зазначає, що Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію Рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України».
Наполягає на тому, що ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» передбачене звільнення суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Вказує на те, що, оскільки ТОВ «Майстер-Буд-Південь» знаходиться на території, де здійснюється антитерористична операція, воно звільнене від сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на час проведення АТО в розумінні зазначеної норми Закону.
Враховуючи наведене, просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що рішення, які оскаржуються, прийняті в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Наполягає на тому, що на позивача у справі покладений обов’язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов'язкових платежів, сума пені, нарахована позивачу за результатами надання уточнюючих податкових декларацій з орендної плати за землю на зменшення сум податкових зобов’язань за 2015 – 2016 року.
Враховуючи наведене, просить в задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи наведене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заперечень, суд з’ясував наступні обставини справи.
ТОВ «Майстер-Буд-Південь» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців ЄДРПОУ 33950070, юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Будівельників, 2 (а.с. 33).
ТОВ «Майстер-Буд-Південь» 28.01.2014 року надало до Маріупольської ОДПІ (Іллічівське відділення) звітну декларацію з плати за землю за 2014 рік (а.с. 19-20).
ТОВ «Майстер-Буд-Південь» 19.02.2016 року надало до Маріупольської ОДПІ (Іллічівське відділення) звітну декларацію з плати за землю за 2016 рік (а.с. 19-20).
ТОВ «Майстер-Буд-Південь» 10.04.2015 року надало до Маріупольської ОДПІ (Іллічівське відділення) уточнюючу декларацію з плати за землю за 2015 рік (а.с. 7-8).
ТОВ «Майстер-Буд-Південь» 11.03.2016 року надало до Маріупольської ОДПІ (Іллічівське відділення) уточнюючу декларацію з плати за землю за 2015 рік (а.с. 13-14).
ТОВ «Майстер-Буд-Південь» 11.03.2016 року надало до Маріупольської ОДПІ (Іллічівське відділення) уточнюючу декларацію з плати за землю за 2016 рік (а.с. 7-8).
ТОВ «Майстер-Буд-Південь» 11.03.2016 року надало до Маріупольської ОДПІ (Іллічівське відділення) уточнюючу декларацію з плати за землю за 2014 рік (а.с. 17-18).
03.01.2018 року ТОВ «Майстер-Буд-Південь» звернулось до ГУ ДФС у Донецькій області з листом №2 (вхідний від 09.01.2018 року № 665/10) щодо скасування пені з орендної плати з юридичних осіб за земельні ділянки у сумі 199493 грн. 76 коп. нарахованої в 2016 році.
08.02.2018 року листом № 6147/10/05-99-17-01-08 ГУ ДФС у Донецькій області надало відповідь на звернення ТОВ «Майстер-Буд-Південь», в якому зазначило, що за обліковими даними інформаційної системи органів доходів і зборів, згідно інтегрованої картки платника ТОВ «Майстер-Буд-Південь» станом на 01.02.2018 року має податковий борг з орендної плати з юридичних осіб податків у сумі 1166769 грн. 51 коп. у т.ч. 629 грн. 91 коп.(а.с. 24).
Крім того, у листі від 08.02.2018 року № 6147/10/05-99-17-01-08 зазначено, що платником самостійно надано у 2016 році уточнюючі податкові декларації, якими зменшене податкове зобов’язання з орендної плати за 2015 та 2016 роки та самостійно сплачена сума 5349 грн. 61 коп., за 2016 рік у зв’язку з погашенням податкового боргу, нарахована пеня у сумі 202616 грн. 74 коп., сплачена пеня – 199493 грн. 76 коп., залишок не сплаченої пені на 31.12.2016 рік склав 3935 грн. 29 коп.(а.с. 24).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить скасувати нараховану пеню з орендної плати з юридичних осіб за 2016 рік в сумі 202616,74 грн. та зобов’язати внести відповідні зміни в облікову картку платника податків по коду платежу 18010600.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.
Таким чином, відповідач у справі - суб’єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 15.1 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків.
Таким чином, на позивача у справі покладений обов’язок щодо складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків.
Суд вважає помилковим висновок відповідача про порушення норм чинного податкового законодавства щодо нарахування пені з орендної плати, виходячи з наступного.
Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитеррористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Абзацем 2 статті 1 зазначенного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 02.12.2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Маріуполь Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Як зазначалось раніше, позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Маріуполь Донецької області.
Статтею 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що під час проведення антитерористичної операції звільнити суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На час спірних взаємовідносин Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО тривав.
Оскільки позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Маріуполя Донецької області – у населеному пункті, на території якого здійснюється антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, нормою прямої дії Закону суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнені від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, суд вважає, що, приймаючи рішення, які оскаржуються, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності дій щодо нарахування пені з орендної плати, в розумінні зазначеної норми Закону.
Оскільки під час розгляду справи встановлена протиправність рішень органу владних повноважень, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд-Південь» до ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування нарахованої пені з орендної плати з юридичних осіб за 2016 рік в сумі 202616,74 грн. та зобов’язання внести відповідні зміни в облікову картку платника податків по коду платежу 18010600 – задовольнити частково.
Зобов’язати ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Донецькій області скасувати нараховану Товариству з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд-Південь» (ЄДРПОУ 33950070, юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Будівельників, 2) пеню з орендної плати з юридичних осіб за 2016 рік в сумі 202616,74 грн. та внести відповідні зміни в облікову картку платника податків Товариство з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд-Південь» (ЄДРПОУ 33950070, юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр.. Будівельників, 2) по коду платежу 18010600.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд-Південь» (ЄДРПОУ 33950070, юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Будівельників, 2) судові витрати в розмірі 3039 грн. 25 коп.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Давиденко Т.В.