
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
22 червня 2018 р. Справа № 802/1275/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк А.Ю., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправною відмову та зобов’язання вчинити дії.
Позовні вимога мотивовані тим, що позивачем після отримання дубліката свідоцтва про народження встановлено, що в графі народився значиться днем народження - "28.12.1967 року", цей день народження не збігається з фактичним днем народження - "02.01.1968 року". Фактичним днем народження є 02 січня 1968 року, адже ці відомості містяться у паспорті, витязі з погосподарської книги №4 на 1967-1970 роки Гришовецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області особовий рахунок №314 вих. №02-18/349 від 28.03.2018 року та військовому квитку НК №5494165 виданого 25.10.1985 року. ОСОБА_1 звернувся до Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області з метою внесення змін до актового запису, проте позивачу було відмовлено у внесенні зміни про дату народження до актового запису про народження №3 від 29.01.1968 року через відсутність на те підстав.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.05.2018 року прийнято позовну заяву до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі.
22.05.2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову повністю, оскільки законних підстав для внесення зміни до актового запису про народження №3 від 29.01.1968 року немає, а паспорт та військовий квиток чи інші документи не можуть бути підставою для внесення змін в актовий запис.
19.06.2018 року позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що обставини викладені у відзиві на позовну заяву є формальними та не враховують всього об’єму документів, які підтверджують його дату народження – 02.01.1968 року.
Також від позивача 19.06.2018 року надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження. Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 3 статті 194 та частини 9 статті 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив, що ОСОБА_1 після отримання дубліката свідоцтва про народження було виявлено, що в графі народився значиться днем народження - "28.12.1967 року".
19.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, в якій просив внести зміни до актового запису про народження №3 від 29.01.1968 року складеного виконкомом Гришовецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області, а саме змінити дату народження з 28.12.1967 на 02.01.1968 року.
До заяви позивачем додано копію свого паспорту.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 22 грудня 2017 року було відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження № 3 від 29 січня 1968 року, складеного виконкомом Гришовецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області на гр. ОСОБА_1 щодо дати народження дитини з «28 грудня 1967 року на 02 січня 1968 року», оскільки подані ОСОБА_1 документи не можуть бути підставою для внесення змін до актового запису цивільного стану.
Не погоджуючись із даною відмовою, позивач з метою захисту своїх прав та законних інтересів звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд враховує наступне.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (надалі - Закон №2398-VI ).
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно до ч.1 ст.22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Частинами 3, 4 ст.22 Закону №2398-VI передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом п. 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пунктом 2.7. Правил визначено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Якщо в актовому записі про народження відсутні графи «По батькові» та «Місце народження», що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.
Відповідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13. Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вказаних Правил, встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Проаналізувавши висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану від 22.12.2017 року, необхідно зазначити, що відповідачем не заперечується те, що дійсною датою народження заявника (позивача) є 02.01.1968 року, а не 28.12.1967 року, але в той же час Тиврівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області приймається рішення, яким відмовлено громадянину ОСОБА_1 щодо внесення змін до актового запису про його народження заявника №3 від 29.01.1968 року, складеного виконавчим комітетом Гришовецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області, а саме змінити дату народження з 28 грудня 1968 року на 02 січня 1968 року через відсутність на те підстав.
Таким чином, факти викладені у висновку не відповідають кінцевому рішенню, яке викладене у формі відмови.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмова викладена у висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 22.12.2017 року є протиправною. Разом з тим, враховуючи, що матеріали справи містять достатні докази того, що дійсною датою народження ОСОБА_1 Андрійовча є 02.01.1968 року, позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача внести зміни до актового запису №3 від 29.01.1968 року щодо зміни дати народження підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області у внесені змін до актового запису цивільного стану про народження №3 від 29.01.1968 року, яка викладена у висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 22.12.2017 року.
Зобов’язати Тиврівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни в актовий запис про народження №3 від 29.01.1968 року, складеного виконавчим комітетом Гришовецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області на гр. ОСОБА_1 в частині даних про день народження змінивши інформацію про дату народження з 28 грудня 1967 року на 02 січня 1968 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1413 грн. 60 коп. (одна тисяча чотириста тринадцять грн. 60 коп.) судовий збір, що був сплачений при зверненні до суду за рахунок бюджетних асигнувань Тиврівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (23340, Вінницька область, Тиврівський район, с. Строїнці, вул. Партизанська, 13; ідентифікаційний номер НОМЕР_1); Тиврівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (23300, Вінницька область, смт. Тиврів, вул. Тиверська, 53; код ЄДРПОУ 20089893).
Суддя Чернюк Алла Юріївна