
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3276/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Макарика В.Я., Глушка І.В.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновська Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області про зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Жовківського районного суду Львівської області від 12 березня 2018 року (суддя першої інстанції Мікула В.Є., м. Жовква),
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Жовківського районного суду Львівської області з адміністративним позовом до Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області про зобов'язання виділити земельну ділянку та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за його письмовою заявою від 26.04.2013 про виділення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, господарських будівель та споруд в с. Малехів Жовківського району Львівської області, 26.11.2013 за № 815/02-14 Малехівською сільською радою Жовківського району Львівської області надано письмову відповідь про те, що заява розглянута на XXVI сесії Малехівської сільської ради 07.-14.11.2013 та за результатами голосування «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд» рішення не прийнято.
Рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 12 березня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Із таким судовим рішенням не погодився позивач та подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та прийняти нове - про задоволення позовних вимог. В обгрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що судом не взято до уваги те, що відповідач всупереч вимогам Земельного кодексу України не прийняв рішення за його заявою. Порушено його право на отримання у власність земельної ділянки.
У судовому засіданні позивач підтримав апеляційну скаргу та пояснив, що сільська рада надала земельні ділянки іншим громадянам, а його заяву належним чином розглянуто не було.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив щодо задоволення апеляційної скарги та пояснив, що заява ОСОБА_1 була розглянута на засіданні ради, однак депутати не проголосували, отже підстав для визнання дій відповідача протиправниими немає.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що 26.04.2013 та 28.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до Малехівської сільської ради із заявами про надання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Малехів Жовківського району Львівської області.
З матеріалів справи вбачається, що Малехівською сільською радою дані заяви були винесені на розгляд на пленарному засіданні сільської ради.
Однак згідно листів відповідача від 26.11.2013 за №815/02-14 та від 31.03.2017 №206/02-14, за результатом голосування «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд» рішення не прийнято у зв'язку не набрання відповідної кількості голосів депутатів присутніх на пленарному засіданні.
Апеляційний суд не погоджується з висновком суду першої інстанції про законність дій відповідача з наступних мотивів.
Порядок безкоштовної передачі земельних ділянок у власність громадянам регулюється нормами Земельного кодексу України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Системний аналіз положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (частини першої статті 10, статей 16, 17, 18, 25, 26 та інших) свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб'єкти владних повноважень органи місцевого самоврядування вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин.
Згідно п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідно до п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України сільська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно п. 8 ч. 3 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
За змістом п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання надання у власність земельної ділянки вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Підпунктами 10, 11 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відмову органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено до суду, а також, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Слід зазначити, що повідомлення про не голосування депутатів не є рішенням ради.
З огляду на те, що відповідачем в установленому законом порядку не було прийнято відповідного вмотивованого рішення за наслідками розгляду заяви позивача про надання дозволу на збір документів для проекту відведення йому земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, суд вважає, що відповідач допустив неправомірну бездіяльність щодо недотримання передбаченого законодавством порядку розгляду звернень зазначеного характеру.
Крім того, суд зазначає, що позивач має право знати про дату, час та місце проведення чергової сесії Малехівської сільської ради, на якій розглядатиметься його заява для особистої присутності на сесії.
Щодо позовних вимог про зобов'язання надати земельну ділянку, то такі задоволенню не підлягають, так як це є дискреційними повноваженнями органу місцевого самоврядування.
Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норми матеріального права, а також враховано не всі встановлені у справі обставини, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,
П О СТ А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення Жовківського районного суду Львівської області від 12 березня 2018 року у справі № 444/2529/17 - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою частково задовольнити позов ОСОБА_1.
Визнати протиправною бездіяльність Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1.
Зобов'язати Малехівську сільську раду Жовківського району Львівської області розглянути і вирішити заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд у встановленому законом порядку.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О. О. Большакова судді І. В. Глушко І. В. Глушко Повний текст складено та підписано 22 червня 2018 року.