
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
14 червня 2018 року
справа № 804/215/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юрко І.В.,
суддів: Чабаненко С.В. Чумака С.Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного підприємства «Восход» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року у справі №804/215/18 (головуючий суддя І-ї інстанції – Рябчук О.С., повний текст рішення складено 01.03.2018 року в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду) за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Восход» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач 14.12.2017 року (згідно фіскального чеку «Укрпошта») звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «Восход», в якому просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3054 від 11.07.2003 року, виданого Приватному підприємству «Восход».
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року позов задоволено в повному обсязі.
Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3054 від 11.07.2003 року, виданого Приватному підприємству «Восход».
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, якою просив скасувати таке рішення та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, суд не врахував всіх обставин справи, а тому дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Позивач надіслав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просив вимоги скарги залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Крім того, позивач просив розглянути справу за відсутності його преставника в порядку письмового провадження.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов’язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - Державна служба геології та надр України є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Кодексом України про надра та Положенням про державну службу геології та надр України повноваження.
Відповідач - Приватне підприємство «Восход» зареєстровано 15.05.1992 року, є юридичною особою, про що 26.09.2005 року внесено запис в Єдиному державному реєстрі, код 13464132. Основним видом діяльності підприємства: Добування піску, гравію, глін та каоліну (а.с.129-131).
11 липня 2003 року Державною службою геології та надр України Приватному підприємству «Восход» наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №3054 на видобування пісків, придатних для виготовлення кладочних і штукатурних розчинів та використання в якості дрібного заповнювача для бетонів на Мар’є - Дмитрівському родовищі, розташованому в 4,0 км на північ від залізничної станції Девладово Софіївського району Дніпропетровської області. Строк дії спеціального дозволу на користування надрами подовжений на 11 років до 11.07.2024 року (а.с.13-14).
29 жовтня 2013 року між Державною службою геології та надр України та Приватним підприємством «Восход» укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №3054 від 29.10.2013 року, яка є невід’ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами і визначає умови користування ділянкою надр (а.с.15-19).
В період з 20.10.2015 року по 21.10.2015 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку ПП «Восход» з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування надрокористування, за наслідками якої 21.10.2015 року складено акт №77/3054-Д (а.с.21-38).
Згідно з актом перевірки під час державного геологічного контролю виявлені наступні порушення законодавства:
- не внесені зміни до спеціального дозволу №3054 від 11.07.2003 року та Угоди про умови користування надрами у зв’язку з не проведенням з 01.01.2015 рок згідно з п.5 особливих умов спеціального дозволу №3054 обов’язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 року №615, що є порушенням п.17 постанови КМУ від 30.05.2011 року №615;
- не виконується пункт 7.1 Угоди №3054 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 29.10.2013 року, а саме: не надана за 2014 рік до Держгеонадр інформація щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством, що є порушенням ст.24 Кодексу України №132/94 «Про надра»;
- відсутній акт списання запасів корисних копалин з обліку гірничодобувного підприємства за 2014 рік, що є порушенням ст. 53 Кодексу України №132/94 «Про надра»;
- відсутня книга обліку списання запасів корисних копалин, що є порушенням ст.53 Кодексу України №132/94 «Про надра» (а.с.35-36).
Крім того, 23.10.2015 року позивачем винесено Припис №77, яким зобов’язано ПП «Восход» у строк до 23.11.2015 року усунути виявлені в ході планової перевірки порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Південного міжрегіонального відділу матеріали, які підтверджують стан усунення (а.с.40).
Листом від 04.04.2016 року вих.№5307/13/14-16 Держгеонадра України повідомила ПП «Восход», що підприємство як власник спецдозволу №3054 від 11.07.2003 року на родовище Мар’є-Дмитрівське не подало на повторну державну експертизу матеріали геолого-економічної оцінки родовища корисних копалин, у зв’язку з чим зобов’язав підприємство у місячний термін повідомити Держгеонадра України про дату розгляду Державною комісією України по запасах корисних копалин поданих надрокористувачем матеріалів геолого-економічної оцінки родовища корисних копали для повторної державної оцінки (а.с.44).
У зв’язку з непроведенням ПП «Восход» повторної державної експертизи, позивачем 01.09.2016 року прийнято наказ №287 про встановлення термінів для усунення порушень законодавства про надра, та надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення порушення п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою КМУ від 22.12.1994 року №865 (а.с.45).
ПП «Восход» листом за вих.№185 від 28.09.2016 року просило Держгеонадра України відтермінувати проведення повторної державної експертизи до 2018 року (а.с.47).
11.01.2017 року позивачем прийнято наказ №5 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами за №3054 від 11.07.2003 року з 01.03.2017 року та листом від 24.01.2017 року за вих.№1422/13/14-17 повідомив ПП «Восход» про своє рішення зупинити дію спеціального дозволу з 01.03.2017 року в разі не надання інформації про проведення експертизи (а.с.50-51, 52).
ПП «Восход» надіслав позивачу лист вх.4547/02/14-17 від 22.02.2017 року, яким повідомив, що підприємством була проведена геологічна експертиза по видобуванню пісків на Мар’є-Дмитрівському родовищі Софіївського району Дніпропетровської області, експертний висновок №339-Е від 13.06.2013 згідно з п.27 постанови КМУ №615 від 30.05.2011 року, у зв’язку з чим вважає доцільним проведення експертизи у 2018 році (а.с.53).
09.12.2016 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку відповідача, за результатами якої складено акт №168/3054-Д.
За висновками акту перевірки контролюючив органом встановлено: не виконання припису попередньої перевірки, а саме не внесені зміни до спеціального дозволу №3054 від 11.07.2003 року та Угоди про умови користування надрами у звязку з не проведенням з 01.01.2015 року згідно з п.5 особливих умов спеціального дозволу №3054 обов’язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 року №615 (порушення ст.7 Закону України №877); не проведення повторної державної експертизи та оцінку запасів родовищ корисних копалин (порушення постанови КМУ №865).
09.12.2016 року Південним міжрегіональним відділом Держгеонадра України прийнято Припис №168/3054-Д про усунення виявлених порушень до 09.01.2017 року.
30.01.2017 року Південним міжрегіональним відділом до Держгеонадра України направлено подання №289-14/03 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3054 від 11.07.2007 року (а.с.58-59).
13.03.2017 року т.в.о. голови Державної служби геології та надр України прийнято наказ №123 з відповідним додатком, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ПП «Восход» та надано відповідачу строк до 01.05.2017 року для усунення порушень, про що 03.04.2017 року повідомлено останнього листом без номера та без дати (а.с.60-61, 62).
Державна служба геології та надр України своїм листом (без номера та без дати) повідомила позивача про необхідність надання у 15 денний строк власної пропозиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами, про що 14.08.2017 року повідомлено ПП «Восход» (а.с.64).
Припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3054 від 11.07.2007 року, виданого ТОВ «Восход»» є предметом даного спору.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 11 Кодексу України про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1174 (далі по тексту - Положення) Служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Надра, відповідно до статті 14 Кодексу України про надра, надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам’ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.
Відповідно до статті 19 КУпН надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (далі - Порядок).
Органом, який видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) а також зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення є Служба (підпункти 9, 10 п.4 Положення).
Пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (далі по тексту - Порядок №615) встановлено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому КУпН та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №2806-IV).
Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:
- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення;
- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.
При цьому, важливо, що суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 27.10.2015 року №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11, 21-36а11, 21-450а13).
Слід зазначити й те, що порядок анулювання спеціальних дозволів також передбачений частиною 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806-IV, згідно із якою дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб’єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.
Аналіз зазначених норм права свідчить про те, що положення статті 26 Кодексу України про надра містить перелік підстав для припинення права користування надрами, в той час як положення частини 7 статті 4-1 Закону № 2806-IV містить перелік підстав, згідно із яким дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру.
При цьому, суд апеляційної інстанції приймає до уваги те, що положення частини 3 статті 26 Кодексу України про надра передбачають підстави виключно для припинення права користування надрами, в той час як позов містить вимогу щодо анулювання спеціального дозволу. При цьому, перелік підстав для цього передбачено пунктом 4 частини 7 статті 4-1 Закону №2806-IV.
З тексту адміністративного позову вбачається, що позивач, посилаючись на норми статті 26 КУпН, не визначає підстави для припинення права користування надрами.
Враховуючи те, що позивач ставить вимоги щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, не зазначаючи при цьому, яка із визначених статтею 26 Кодексу України про надра підстав, є підставою для припинення права користування надрами, а яка із визначених частиною 7 статті 4-1 Закону №2806-IV є підставою для анулювання спеціального дозволу, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про невідповідність висновків, викладених в рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, що у відповідності до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в задоволеннв позовних вимог.
Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Восход» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року у справі №804/215/18 задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року у справі №804/215/18 скасувати.
В задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Восход» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами відмовити.
Стягнути на користь Приватного підприємства «Восход» судові витрати у вигляді сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 2643,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя: І.В. Юрко
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: С.Ю. Чумак