
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2018 р. Справа № 818/1221/18
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
представника третьої особи - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат, про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 (далі - позивач) з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач) в Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45, скласти список на ім'я ОСОБА_5 згідно з додатком 1 до цієї постанови, направити його до ОСОБА_1 обласного військкомату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.09.2008 - відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, станом на 01.04.2012 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008 і з 01.04.2012 у відповідності до довідок про розмір грошового забезпечення, складених ОСОБА_1 обласним військкоматом, та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
Свої вимоги мотивує тим, що зазначені накази Міністра оборони України щодо збільшення військовослужбовцям посадових окладів шляхом збільшення премії є нормативно-правовими актами України, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такі, що змінюють розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб. Позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, проте відповідач безпідставно відмовляє йому в проведенні такого перерахунку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала та зазначила, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності об’єктивності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначила, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії підлягають перерахунку в зв’язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Згідно з п. 1 Порядку № 45 відповідні державні органи повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд повідомляє головні управління про підстави для перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Пенсійний фонд України не повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказів від 28.07.2008 № 377, від 05.11.2010 № 576, від 27.01.2016 № 44. У матеріалах пенсійної справи відсутня довідка про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до вказаних наказів, видана ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом. Вказані накази видавались на відповідний рік та в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять службу в Збройних Силах України і не стосуються осіб, які перебувають на пенсії (звільнені з військової служби). Премія залежить від результатів служби військовослужбовців, індивідуальні заслуги якого не можуть бути поширені на осіб, що працювали на цій посаді за попередні роки. Крім того, зазначила, що відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 № 355 відповідач здійснив підвищення пенсії позивача. Просила відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала та зазначила, що на підставі наказу № 377 та п. 2 Порядку № 45 Міністерство оборони України повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки ГУ ПФУ в Сумській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв’язку з набуттям чинності наказу № 377. Однак Пенсійний фонд України своїм листом повідомив Міністерство оборони України, що Порядком № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв’язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів. На запит відповідача ОСОБА_1 обласним військкоматом була надана відповідь про розмір посадового окладу за посадою "старшого викладача кафедри стрільби", передбаченого наказом № 377, з якої позивача було звільнено. На виконання постанови КМУ від 23.04.2012 № 355 була складена довідка про грошове забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.04.2012, з урахуванням наказу № 377, та направлена до ГУ ПФУ в Сумській області. Наказом Міністра оборони від 27.11.2013 № 814 скасовано дію наказу № 377, але розмір посадового окладу старшого викладача кафедри стрільби не змінювався. На запит відповідача ОСОБА_1 обласний військкомат направив ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 30.12.2013 з урахуванням наказу № 814. Відповідно до п. 5 Порядку № 1294 преміювання військовослужбовців здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання. Індивідуальні заслуги конкретного військовослужбовця не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді у попередні роки. Тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Вислухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, суд визнає, що позовна заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII). Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.
31.01.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області зі скаргою (а.с. 8) щодо не проведення своєчасного перерахунку його пенсії та просив негайно провести перерахунок раніше нарахованої пенсії з урахуванням Закону від 15.07.2015 № 614-VIII та на підставі ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII, п. 5 постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294, наказів Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44, від 09.02.2017 № 88 та Порядку № 45.
Листом від 02.02.2018 № 384/Б-11 (а.с. 9) ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що підставою для проведення перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, та надходження до головного управління відповідного повідомлення. Оскільки повідомлення відповідно до Порядку № 45 до управління не надходило, то для проведення перерахунку пенсії відповідно до наказів Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44, 09.02.2017 № 88 підстави відсутні.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначаються Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Порядок перерахунку пенсій вказаної категорії осіб визначений статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, редакція якої неодноразово зазнавала змін. Станом на 2008-2012 роки, тобто період, в якому, на думку позивача, виникли підстави для перерахунку пенсії, чинною була наступна редакція: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону".
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що підставою для перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, а не накази Міністерства Оборони України про виплати премій конкретним військовослужбовцям.
Більше того, зазначене рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій повинно доводитися до Пенсійного фонду України, який, у свою чергу, доводить до відома своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Сторонами не надано суду доказів того, що Кабінетом Міністрів України приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, що про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям Кабінет Міністрів України повідомляло Пенсійний фонд України, а останній повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Посилання позивача на наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 як на підставу перерахунку його пенсії, є помилковим, оскільки вказаним наказом було встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних роках, вони носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Накази Міністрів не є складовою законодавства України, про що зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 09.07.1998 № 12 рп-98.
Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як на підставу перерахунку його пенсії станом на 01.04.2012 суд вважає безпідставними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-XII у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Враховуючи, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 не є законодавчим актом, суд вважає безпідставними позовні вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до вказаного наказу.
При вирішенні цієї справи суд вираховує висновок Верховного Суду України, зроблений у постановах Верховного Суду України від 04.11.2014 р. (№ 21-248а14) та від 23.12.2014 р. (№ 21-569а14).
Аналогічну позицію Верховний Суд виклав у постанові від 30.01.2018 у справі № 753/21475/16-а.
Отже, у відповідача відсутні підстави для складання та направлення списків за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, а також відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, яким були встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідному році.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат, про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 22.06.2018.
Суддя М.М. Шаповал