
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" червня 2018 р. справа № 809/889/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Шашкевича, 12, м. Болехів, Івано-Франківська обл., 77202) до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77304) про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 23.05.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок розміру пенсії позивача на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, у відповідності до вимог статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та із врахуванням частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно частини 1 статті 54 Закону України №796-ХІІ від 01.10.2017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.02.2018 ОСОБА_1 звертався до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою, в якій просив відповідача провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII та у відповідності до вимог частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. Однак листом №102/С-15 від 06.03.2018 Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило ОСОБА_1, що особам, яким призначено пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», непередбачено перерахунок пенсії з 01.10.2017. Вважаючи протиправними вищевказані дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.06.2018, відповідно до якого Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області заперечило щодо заявлених позовних вимог (а.с.34-35). Згідно відзиву від 13.06.2018 №7742/06-С представник відповідача зазначив, що позивач з 24.02.1999 отримує пенсію по інвалідності відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою відкритим акціонерним товариством «Болехівський лісокомбінат» від 21.03.2013 №2/21. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2013 в справі №339/195/13-а, 2а-12/13. Оскільки пенсія позивачу призначена відповідно до частини 1 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011, на думку представника відповідача, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 - відсутні. Представник Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області просив суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А №111467, виданого 24.02.1999 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією (а.с.13). Також, позивач є інвалідом другої групи, захворювання кого пов’язане із виконанням військового обов’язку по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії ААБ №009888, виданого 11.10.2010 Болехівським міським управлінням праці та соціального захисту населення (а.с.14).
ОСОБА_1 з 24.02.1999 отримує пенсію по інвалідності відповідно до частини 1 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою відкритим акціонерним товариством «Болехівський лісокомбінат» від 21.03.2013 №2/21 (а.с.36). Перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2013 в справі №339/195/13-а, 2а-12/13 (а.с.37-42).
20.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою, в якій просив відповідача провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII та у відповідності до вимог частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. (а.с.15).
06.03.2018 Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом №102/С-15 повідомило позивача, що особам, яким призначено пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», непередбачено перерахунок пенсії з 01.10.2017 (а.с.18).
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Частиною 1 статті 9 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно матеріалів справи, позивач отримує з 24.02.1999 пенсію по інвалідності відповідно до вищевказаної статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Частиною 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Стаття 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" регламентує порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом.
Так, частиною 1 вказаної статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Згідно частини 2 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" крім індексації пенсії, яка здійснюється відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, у разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В свою чергу, відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Суд звертає увагу на те, що у відповідності до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розмір, дата, порядок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Зокрема, механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Згідно пункту 1 зазначеного Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 24.02.1999 отримує пенсію по інвалідності відповідно до частини 1 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою відкритим акціонерним товариством «Болехівський лісокомбінат» від 21.03.2013 №2/21 (а.с.36).
Відповідно до пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії призваних на військові збори військовозобов’язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Обставини щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 на підставі пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з врахуванням довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою відкритим акціонерним товариством «Болехівський лісокомбінат» від 21.03.2013 №2/21, досліджувались під час розгляду Львівським апеляційним адміністративним судом справи №339/195/13-а, 2а-12/13 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Болехові Івано-Франківської області про зобов’язання прийняти довідку, здійснити на її підставі перерахунок та виплату пенсії.
Так, за результатами розгляду вказаної справи №339/195/13-а, 2а-12/13 Львівський апеляційний адміністративний суд 10.07.2013 прийняв постанову, якою задовольнив частково апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Болехові Івано-Франківської області, змінив постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 11.04.2013 року в справі № 2а-/339/12/13 в частині визначення строків перерахунку і виплати пенсії позивачу, зазначивши такі строки - з 1.02.2013 року по 31.03.2013 року включно на підставі довідки від 28.09.2006 року за № 10, виданої відкритого акціонерного товариства «Болехівський лісокомбінат» на ім'я ОСОБА_1, що наявна у пенсійній справі, та з 1.04.2013 року - на підставі довідки цього ж підприємства про розмір заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за № 2/21 від 21.03.2013 року (а.с.37-42).
Тобто, згідно зазначеної постанови Львівського апеляційного адміністративного суду, яка набрала законної сили 10.07.2013, зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Болехові Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2013 на підставі довідки відкритого акціонерного товариства «Болехівський лісокомбінат» про розмір заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за № 2/21 від 21.03.2013.
Згідно матеріалів справи, суд встановив, що на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2013 в справі №339/195/13-а, 2а-12/13, такий перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений.
Пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою:
П = Зс х Кзс х Кв/100%,
де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; Кзс середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = Ск/К,
Де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 ++ ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати.
Коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою:
Кзс = Зв/Зсм,
де Кз - коефіцієнт заробітної плати; Зв – ума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років; Зсм – показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1783 (1783-2003-п) "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян", за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи; для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім’ї до кількості таких членів сім’ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)
Кв = Ку/Ку+1 х 100%,
де Ку - кількість непрацездатних членів сім’ї.
Під час визначення коефіцієнта заробітної плати у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.
З огляду на вищевикладене, суд звертає увагу, що Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, чітко визначено порядок розрахунку пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формулою, де середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", береться саме за 2006 рік, а не середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, як цього вимагає позивач.
Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок розміру пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно частини 1 статті 54 Закону України №796-ХІІ від 01.10.2017, є безпідставними, оскільки застосування такого показника до ОСОБА_2 не передбачені Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.11.2017 №851, зобов’язано Пенсійний фонд України забезпечити проведення перерахунків пенсій, призначених особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, за матеріалами пенсійних справ.
Зокрема, Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, доповнено пунктом 9-1, згідно якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
П = Зс х Кзс х Кв/100%,
де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Тобто, можливість застосування під час обчислення пенсій по інвалідності особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки передбачена лише для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
В даному випадку, ОСОБА_2 в позовній заяві не зазначив про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стала особою з інвалідністю.
Щодо доводів позивача про застосування частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" як підстави для використання під час розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки, то суд вказує на їх безпідставність, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 доповнено розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пунктом 4-5, згідно якого збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституціє та законами України.
Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені вище обставини суд вважає, що відповідач правомірно застосував при розрахунку пенсії ОСОБА_1 середню заробітну плату за 2006 рік на підставі пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки використання під час розрахунку пенсії середнього показника заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для позивача, за наявності встановлених обставин, не передбачено. Таким чином, Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії листом №102/С-15 від 06.03.2018 діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Також суд звертає увагу на те, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Зокрема, механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, який встановлює чіткі норми щодо обчислення пенсії таким особам, залежно від наявності відповідних обов’язкових умов та обставин, і суд не вправі змінити такі норми та умови в межах даного позову, а також не вправі зобов’язати відповідача як орган державної влади не зважати на такі норми та умови, визначені в нормативно-правових актах Кабінету Міністрів України, які є чинними, а отже обов’язковими до виконання не лише органами державної влади, але й фізичними особами.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Шашкевича, 12, м. Болехів, Івано-Франківська обл., 77202, код - НОМЕР_1) до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77304, код ЄДРПОУ - 37824000) про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.