Рішення № 74867916, 14.05.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
808/663/18
Номер документу
74867916
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 травня 2018 року Справа № 808/663/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (пр. 40-річяя ПеремогиАДРЕСА_1,

Запоріжжя, Запорізька область, 69118, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012),

до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29 код ЄДРПОУ 08592187)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1В.) до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (далі – відповідач-1 або ГУ ПФУ у Запорізькій області), Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі - відповідач-2 або Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області), в якому позивач просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області та Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII , статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», протиправною;

- зобов’язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області невідкладно виготовити та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області довідку для перерахунку розміру належної ОСОБА_1 пенсії, включивши до неї наступні складові розміру грошового забезпечення для перерахунку:

Посадовий оклад – 3250,00 грн.;

Оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн.;

Надбавка за вислугу років – 2180,00 грн.;

Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3815,00 грн.;

Премія 22,50% - 2575,12 грн.;

Всього – 14020,12 грн.

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області невідкладно провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про розмір грошового забезпечення починаючи з 01 січня 2016 року та до теперішнього часу, виходячи з наступних видів і розмірів грошового забезпечення:

Посадовий оклад – 3250,00 грн.;

Оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн.;

Надбавка за вислугу років – 2180,00 грн.;

Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3815,00 грн.;

Премія 22,50% - 2575,12 грн.;

Всього – 14020,12 грн.

Ухвалою суду від 26 лютого 2018 року позовну заяву було залишено без руху на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

12 березня 2018 року на адресу суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви.

14 березня 2018 року ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду Татаринова Д.В. відкрито провадження в адміністративній справі, судове засідання призначено на 28 березня 2018 року.

Ухвалою суду від 28 березня 2018 року відповідачу-2 відмовлено в зупиненні провадження у справі.

Позовна заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ. Позивач вказує, що у зв’язку з тим, що збільшилися складові, з яких здійснюється нарахування позивачу пенсії, він вважає, що наявні законні правові підстави для перерахунку призначеної пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, і подальшої її виплати у збільшеному розмірі. Позивач зазначає, що під час ознайомлення з пенсійною справою 20 грудня 2017 року йому стало відомо, що перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 не проводився, будь-які довідки відповідача-2 у пенсійні справі відсутні. Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області повідомила позивача про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27 грудня 2017 року. Проте позивач не погоджується із розрахунком, зазначеним у такій довідці, вважає відомості у такому розрахунку неповними та заниженими. Позивач вказує, що належна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не виготовлена та своєчасно не направлена відповідачем-2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області, що, на думку позивача, свідчить про наявність з його боку протиправної бездіяльності, що порушує права та інтереси позивача. Крім того, позивач зазначає, що ГУ ПФУ у Запорізькій області протиправно двічі повертав довідку Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області на доопрацювання, оскільки вважає обґрунтування відповідача-1 щодо повернення довідки такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України. Також вважає, що у ГУ ПФУ у Запорізькій області в пенсійній справі ОСОБА_1 є всі необхідні відомості для здійснення перерахунку. Тому вважає невиконання відповідачем-1 закріпленого Законом № 2262-ХІІ обов’язку здійснення невідкладного перерахунку пенсії на підставі матеріалів пенсійної справи і наданих пенсіонером та відповідачем-2 відомостей – є протиправною бездіяльністю.

Позивач в судове засідання не з’явився, 28 березня 2018 року подав до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, у якому зазначено, що відповідач-1, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року, здійснив перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». В результаті перерахунку розмір пенсії збільшився з 2455,70 грн. до 4760,10 грн. За період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2018 року донараховано 62218,80 грн. Відповідач вказує, що сума пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року в розмірі 6913,2 грн. виплачена позивачу, а сума пенсії за 2016-2017 роки буде виплачена відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року. Щодо включення у довідку для перерахунку пенсії інших надбавок, які включалися позивачу при розрахунку пенсії з 01 січня 2008 року, то зазначені позивачем види не підлягають включенню відповідно до 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним, про причини неявки суду не повідомив, заяв або клопотань від нього на адресу суду не надходило.

Представник Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в судове засідання не з’явився, 28 березня 2018 року від нього на адресу суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

За таких обставин та керуючись частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 01 вересня 2010 року йому призначена пенсія за вислугу років.

ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області із заявою від 20 грудня 2018 року, в якій просив виготовити та передати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, до якої включити наступні складові для розрахунку:

Посадовий оклад – 3250,00 грн.;

Оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн.;

Надбавка за вислугу років – 2180,00 грн.;

Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3815,00 грн.;

Премія 22,50% - 2575,12 грн.;

Всього – 14020,12 грн.

Листом від 29 грудня 2017 року №666-Д/Л.К/29-17 Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області надала позивачу відповідь на заяву, та копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У Довідці №86/16901, виданій Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, зазначено, зокрема, наступне: "… посадовий оклад - 3250 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 2200 грн. 00 коп.; 40% надбавка за вислугу років - 2180 грн. 00 коп.; премія 3.11% – 237 грн. 29 коп. Всього: 7867 грн. 29 коп. …".

Вказану довідку Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області супровідним листом від 27 грудня 2017 року №164/л.к./29-2017 надіслала на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 28 грудня 2017 року №180/01.2-60 ГУ ПФУ у Запорізькій області повідомив ОСОБА_1, що Довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року була повернута на доопрацювання до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, та рішення про перерахунок пенсії буде прийнято після надходження відкорегованої довідки.

ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 12 лютого 2018 року №256/Д-9 ГУ ПФУ у Запорізькій області повідомив ОСОБА_1, що Довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року двічі надходила до пенсійного фонду, проте двічі повернута на доопрацювання до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, та станом на 12 лютого 2018 року корегуюча довідка до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не надходила.

Позивач не погоджуючись із такою бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, звернувся до суду із цим позовом.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон України № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону України № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02 липня 2015 року (далі Закон України № 580-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15 липня 2015 року № 614, який набрав чинності 01 січня 2016 року) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд зазначає, що відповідачем здійснено перерахунок з 01 січня 2016 року пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, що підтверджується наданим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області Розрахунком на доплату пенсії та Розрахунком пенсії за вислугу років від 23 березня 2018 року.

Крім того відповідачем зазначено, що сума пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року в розмірі 6913,20 грн. виплачена позивачу, доказів протилежного сторонами не надано.

Суд також звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» постановлено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 12, ст. 301).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд звертає увагу, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області на виконання вимог чинного законодавства двічі надсилала на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а саме довідка надходила до ГУ ПФУ в Запорізькій області 04 травня 2017 року та 27 грудня 2017 року, проте оскільки не відповідала вимогам чинного законодавства поверталась на доопрацювання, про що зазначено у відповіді ГУ ПФУ у Запорізькій області від 12 лютого 2018 року №256/Д-9 на заяву позивача про перерахунок пенсії. Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що відповідачем-2 виконані приписи чинного законодавства отже бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області в такому випадку відсутня.

Крім того, відповідач-1 здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі доопрацьованої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та сума пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року в розмірі 6913,20 грн. виплачена позивачу, суд дійшов висновку, що відповідачем-1 виконані приписи чинного законодавства щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, та виплати пенсії, отже бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в такому випадку також відсутня.

Стосовно виплати пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2018 року необхідно зазначити, що згідно з частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови, порядок та розмір визначені саме постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року.

Щодо включення для перерахунку розміру належної ОСОБА_1 пенсії, наступні складові розміру грошового забезпечення:

Посадовий оклад – 3250,00 грн.;

Оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн.;

Надбавка за вислугу років – 2180,00 грн.;

Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3815,00 грн.;

Премія 22,50% - 2575,12 грн.;

Всього – 14020,12 грн., - суд зазначає наступне.

Позивач вважає, що у довідці неправомірно не відображена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку він отримував. Крім того, премія зазначена, у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 5,74 % замість 22,50%.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Як вже зазначалось, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Суд зазначає, що Листом від 29 грудня 2017 року №666-Д/Л.К/29-17 Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області надала позивачу відповідь на запит щодо надання довідки для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських, у якій зазначено, що вказану у заяві надбавку за особливо важливі завдання не включено до довідки на підставі пункту 5 постанови КМ України від 13 лютого 2008 року №45.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із твердженням позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 5,74 % замість 22,50%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, і на підставі цього премія позивачу визначена у розмірі 3,11%.

Суд зазначає, що відповідно у розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійні справі НОМЕР_2 для ОСОБА_1 зазначено:

- посадовий оклад – 3250,00

- оклад за військове звання – 2200,00

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2180,00

- премія 5,74% - 437,96

- Всього – 8067,96

Отже, вказаний відповідачем-1 розмір премії 5,74% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 22,50%, як отримував позивач, немає.

Враховуючи все вищевикладене суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Оскільки суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість позовної вимоги про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області та Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII , статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», протиправною, та відмовляє в задоволенні такої позовної вимоги, а інші позовні вимоги є похідними, отже позовна заява не підлягає задоволенню.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 КАС України).

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих на час розгляду справи обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, відповідачами доведено відсутність бездіяльності щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII , статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також доведено дотримання вимог Порядку № 45 у частині надання довідки до органу Пенсійного фонду, таким чином позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (пр. 40-річяя ПеремогиАДРЕСА_1, Запоріжжя, Запорізька область, 69118, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012), до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29 код ЄДРПОУ 08592187) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі 14 травня 2018 року.

Суддя Д.В. Татаринов