Рішення № 74867418, 19.06.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
803/784/18
Номер документу
74867418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/784/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шопік М.М.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ОСОБА_3 про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про зобов’язання відповідача повністю зупинити експлуатацію: кафе “Вероніка” за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведені перевірки відповідача щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки було встановлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров’ю людей, про що складено акт перевірки. Зауваження (заперечення) до проведеного позапланового заходу та складеного акта перевірки від суб’єкта господарювання не надходили. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров’ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації кафе “Вероніка” за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Згідно ухвали судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання та викликом сторін.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 до участі у справі залучено другого відповідача - ОСОБА_3.

Відповідачі у визначений судом строк відзив на позовну заяву не подали.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та просила їх задовольнити повністю.

Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_2 у судове засідання не прибула, при цьому повістки, надіслані рекомендованою кореспонденцією за адресою її місцезнаходження, не були вручені відповідачу з незалежних від суду причин, а тому відповідно до приписів частини четвертої статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід вважати, що такі повістки вручені належним чином.

Відповідач - ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце його проведення, що стверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4302516941414.

Згідно ч.3 ст.205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи вищевикладене, суд вирішив проводити розгляд справи у відсутності відповідачів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС України) від 29 березня 2018 року №202 (з основної діяльності) “Про здійснення позапланових перевірок” Головним управлінням ДСНС України в областях та м. Києві наказано організувати у квітні-червні 2018 року проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки, зокрема, у торгівельних підприємствах, культурно-видовищних та дозвільних закладах.

На виконання вищевказаного наказу від 29 березня 2018 року №202, Камінь-Каширським районним відділом Управління ДСНС України у Волинській області 30.03.2018 видано наказ №6 “Про проведення перевірок”, яким визначено перелік об’єктів, на яких протягом квітня-червня 2018 року повинні проводитись позапланові перевірки торгівельних підприємств, культурно-видовищних та дозвільних закладів, дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, закладів охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, серед яких, зокрема, значиться фізична особа-підприємець ОСОБА_2, яка здійснює господарську діяльність за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135.

Відповідно до наказу Камінь-Каширського районного відділу Управління ДСНС України у Волинській області від 30.03.2018 №6 та на підставі посвідчення на проведення перевірки від 30.03.2018 №127 провідним інспектором Камінь-Каширського районного відділу Управління ДСНС України у Волинській області ОСОБА_4 в період з 02.04.2018 по 16.04.2018 проведено перевірку кафе “Вероніка” за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135 щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт перевірки №56 від 12.04.2018.

В ході перевірки кафе “Вероніка” за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135, де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2, виявлено наступні порушення: керівником не призначено відповідальних щодо забезпечення пожежної безпеки(пункт 2 розділу II НАПБ), в кожному приміщенні кафе «Вероніка» не вивішено інструкції про заходи пожежної безпеки (пункт 4 розділу II НАПБ), в приміщеннях кафе «Вероніка» не вивішені план-схеми евакуації людей на випадок пожежі (пункт 5 розділу II НАПБ), не проводяться з працівниками інструктажі з питань пожежної безпеки (пункт 15 розділу II НАПБ), особа відповідальна за забезпечення пожежної безпеки в кафе «Вероніка» не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (пункт 16 розділу II НАПБ), експлуатація електромережі в приміщенні котельні в кафе «Вероніка» не відповідає вимогам ПУЕ (пункт 1.1 глави 1 розділу IV НАПБ), допускається влаштування та експлуатація тимчасових електромереж в приміщенні кухні (пункт 1.8 глави 1 розділу IV НАПБ), не проведено замір опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пункт 1.20 глави 1 розділу IV НАПБ), монтаж, введення до експлуатування і технічне обслуговування системи пожежної сигналізації не проводитись відповідно до вимог (пункт 1.4 глави 1 розділу V НАПБ), будівля не забезпечена вказівником знаходження пожежної водойми (підпункт 10 пункту 2.1 глави 2 розділу V НАПБ), в приміщеннях кафе «Вероніка» переносні вогнегасники не розміщенні шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника (пункт 3.10 глави 3 розділу V НАПБ), на території відсутній пожежний щит (пункт 3.11 глави 3 розділу V НАПБ), керівником не подано та не зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки на кафе «Вероніка» (пункт 2, 4, 5 ст.57 Кодекс цивільного захисту), допускається використання для димових труб азбестоцементні й металеві труби в приміщенні котельні, допускається використання несправних печей (пункт 2.13 глави 2 розділу IV НАПБ), не проведено ідентифікацію об'єкта щодо визначення рівня потенційної небезпеки (ст.69 ч.2 літера “г” п.2, Кодекс №5403-VI, ОСОБА_4 ідентифікації ПНО), не заведено журнал реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки (пункт 4.5.1 Правил техногенної безпеки), відсутня інструкція щодо виконання вимог техногенної безпеки на об'єкті (пункт 3 Правил техногенної безпеки), посадова особа не пройшла функціональне навчання у сфері цивільного захисту (стаття 20 частина 1 пункт 8, стаття 39 пункт 15 Кодекс №5403-VI, Порядок навчання населення).

Примірник акта перевірки №56 від 12.04.2018 вручено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 12.04.2018.

Крім того, за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 постановою №003268 від 12.04.2018 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102 грн.

Також, судом встановлено, що згідно договору про безоплатне користування майном №1/18 від 01.01.2018, ОСОБА_3, власник, здає, а підприємець ОСОБА_2, користувач, приймає в тимчасове безоплатне користування два напівпідвальних не житлових приміщення цокольного поверху, які належать йому на праві приватної власності, площею 49, 1 кв.м. та 52, 1 кв.м., Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135 для використання їх під кафе з правом переобладнання і проведення для цілі ремонтно-будівельних робіт.

Отже, безпосереднім власником приміщення, що знаходиться за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135 являється ОСОБА_3.

У зв’язку з чим, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 до участі у справі залучено другого відповідача - ОСОБА_3, як власника приміщення, у якому здійснює свою господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з наступного.

Статтею 1 Закону “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05 квітня 2007 року №877-V (далі – Закон №877-V) встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності відповідно до Указу Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013 “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” (далі - Указ №20/2013) є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).

Основними завданнями ДСНС України є, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (пункт 3 Указу № 20/2013).

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення) – пункт 6 Указу № 20/2013.

Частиною сьомою статті 7 Закону №877 визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Таким чином, Управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з частиною другою статті 51 та частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Таким чином, вирішуючи дану справу, суд, насамперед, виходить з принципів забезпечення безпеки життя людей.

Зважаючи на те, що відповідачами не усунуті порушення вимог пожежної та техногенної безпеки при експлуатації кафе “Вероніка” за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135, суд вважає недопустимою експлуатацію такої будівлі до повного усунення виявлених перевіркою порушень.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивачем обґрунтовано наявність підстав для застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації кафе “Вероніка”, що знаходиться за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 244, 245, 246 та 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов’язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (43000, АДРЕСА_1) та ОСОБА_3 (Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135) повністю зупинити експлуатацію приміщення: кафе “Вероніка”, що знаходиться за адресою: Волинська область, Камінь-Каширський район, с. Підцир’я, вул. Ковельська, 135 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя Ю.Ю. Сорока

Повний текст судового рішення складено 22 червня 2018 року.