Постанова № 7485446, 07.12.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2009
Номер справи
2а-3382/09/1870
Номер документу
7485446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2009 р.                                                             Справа № 2а-3382/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

          за участю секретаря судового засідання-Михайленко О.В.,

представника позивача - Груздо Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до закритого акціонерного товариства «Гідромашбуд» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту – позивач, СОВ Фонду соціального захисту інвалідів) звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з закритого акціонерного товариства «Гідромашбуд» (далі по тексту - відповідач, ЗАТ «Гідромашбуд») 30307грн. 81коп. адміністративно-господарських санкцій, пеню в розмірі 581грн. 76коп., а також судові витрати по справі. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі по тексту – Закон), маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі до 16.04.2009 30307грн. 81коп. адміністративно-господарських санкцій. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 581грн. 76коп. На момент звернення з позовом до суду заборгованість відповідачем сплаченою не була.

Відповідач з позовними вимогами не погодився, та зазначив, що на підприємстві в 2008 році середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 62 робітника та 2 працевлаштованих інваліди. Саме 62 робітника повинні створити 4% робочих місць для інвалідів, тобто 2,48 (62*0,04), що становить 2 таких місць, а тому вважав, що ЗАТ «Гідромашбуд» у повному обсязі виконані нормативи чинного законодавства, у зв’язку з чим застосування санкцій вважає необґрунтованим та безпідставним (а.с.18-20).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі, додатково пояснив, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена, просив стягнути її в судовому порядку.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій справу просив розглядати у його відсутності (а.с.26).

Заслухавши повноважного представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 4 Закону діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціальне-психологічних умов для задоволення їх потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

Статтею 18 Закону передбачено обов’язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач – ВАТ «Гідромашбуд») виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону для підприємств установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з поданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (а.с.4), середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2008 році становила 64 особи.

В той же час відповідач, обґрунтовуючи свою позицію, зазначає, що число середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу підприємства було вирахувано як суму 62 робітника та 2 працівника-інваліди, при цьому, на його думку, штатна чисельність інвалідів відповідно до Інструкції щодо заповнення форми "N 10-ПІ поштова - річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 N 338, повинна бути обчислена від штатної чисельності працівників підприємства, яким не встановлена інвалідність, тобто від 62 робітника. Однак, варто зазначити, що Інструкція, на яку посилається відповідач, на підставі наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 N 42, втратила чинність та була затверджена нова - Інструкція щодо заповнення форми звітності N 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» (далі – Інструкція №42) .

Згідно п. 3.1. зазначеної Інструкції у рядку 01 відображається середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік, яка визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286 (далі Інструкція №286). Згідно п.3.2, п. 3.2.2 Інструкції №286 середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.

При обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 цієї Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (підпункти 2.5.8 - 2.5.9 Інструкції).

Тобто, як вбачається з вищезазначених норм, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу включає всі категорії працівників облікового складу, без додаткових «додавань» працевлаштованих інвалідів, оскільки, їх чисельність включена до середньооблікової кількості штатних працівників. І саме рядок 02 Звіту згідно п.3.2 Інструкції №42 конкретизує середньооблікову кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Тобто, відповідачем невірно розуміються норми вказаних Інструкцій і Закону, у зв’язку з чим невірно розраховано рядок 03 поданого Звіту, в якому, згідно п. 3.3 Інструкції №42 відображається кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону, який визначається для роботодавців, у яких працює від 25 осіб, (тобто вся середньооблікова кількість штатних працівників), шляхом множення показника рядка 01 на 4%.

Таким чином, зважаючи, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ЗАТ «Гідромашбуд», тобто загальна кількість осіб, які працювали на підприємстві, включаючи працевлаштованих інвалідів, становить 64 особи, відповідно до ст.19 Закону, норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача, повинна становити 3 робочих місця (64*0,004=2,56).

Однак, фактично у 2008 році, як встановлено в судовому засіданні та підтверджується дослідженими матеріалами справи (а.с.4,18-20), на підприємстві відповідача працювало 2 особи, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність .

Згідно ч.ч.1,4 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менше ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарській санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Як вбачається з пояснень представника позивача, та письмових заперечень відповідача (а.с.18-20), у 2008 році відповідачем не було вжито необхідних заходів, визначених статтею 18 Закону, в тому числі, ним не було створено у необхідній кількості робочих місць для працевлаштування інваліда, він не звітував до центру зайнятості про направлення на їх підприємство інвалідів, а тому суд приходить до висновку, що ЗАТ «Гідромашбуд» не забезпечив встановленого нормативу робочих місць, та не вжив усіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, чим порушив вище зазначені вимоги Закону та не перерахував у встановлений строк передбачені Законом адміністративно-господарські санкції за нестворене робоче місце у розмірі 30307грн. 81коп. (30307,81грн. (середньорічна заробітна плата штатного працівника)*1 (кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів).

Згідно ст. 20 Закону, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

В судовому засіданні встановлено, що за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, з врахуванням вищезазначених вимог, відповідачу була нарахована пеня в розмірі 581грн. 76коп.

Враховуючи, що відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 30307грн. 81коп. за нестворене 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів в 2008 році та пеня -581грн. 76коп., в порушення вимог Закону станом на момент розгляду не погашені, суд, зважаючи на норми ст.19,20 Закону, приходить до висновку, що вимоги позивача в частині стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується вимог про стягнення судових витрат, у зв’язку з ненаданням відповідних доказів таких витрат та згідно зі ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне в їх задоволенні відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до закритого акціонерного товариства «Гідромашбуд» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені –задовольнити ча частково.

Стягнути з закритого акціонерного товариства «Гідромашбуд» (код ЄДРПОУ 33526009) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 30307грн. 81коп. адміністративно-господарських санкцій, 581грн. 76коп. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, разом стягнути 30889грн. 57коп.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити за їх безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                               (підпис)                               В.М. Соколов

З оригіналом згідно

Суддя                                                                       В.М. Соколов