Постанова № 7485168, 14.01.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2010
Номер справи
2а-893/10/1870
Номер документу
7485168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2010 р.                                                             Справа № 2а-893/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

          за участю секретаря судового засідання- Шевченко В.М.,

представника позивача - Васильченко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Роменської міжрайонної державної податкової інспекції до Роменського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Роменський агролісгосп" про стягнення податкової заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Роменська міжрайонна державна податкова інспекція (далі – позивач, Роменська МДПІ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 212201,40 грн, який утворився станом на 02.12.2009, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який з 10.08.2000 року взятий на облік у Роменській МДПІ як платник податків, всупереч вимогам ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» порушив строки сплати податку на додану вартість, збору за спеціальне використання лісових ресурсів, податку на прибуток, орендної плати за землю, земельного податку, пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, штрафної санкції за самостійне відчуження активів, а також по утриманому, але не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб, у зв’язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що відповідачем податкова заборгованість станом на день розгляду справи залишається не сплаченою.

У судове засідання відповідач не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання ним поштового відправлення, жодних доказів сплати ним суми податкової заборгованості до суду не надав. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними в ній доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідач – Роменське дочірнє агролісогосподарське підприємство “Роменський агролісгосп” – є юридичною особою, зареєстрованим Роменською районною державною адміністрацією Сумської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 27.07.2000 р. за № 1621120 0000 000162 (а.с. 5), включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 7), з 10.08.2000 взятий на облік у Роменській МДПІ як платник податків (а.с. 6).

У судовому засіданні встановлено, що заборгованість у розмірі 107525,40 грн виникла внаслідок несплати протягом 2008-2009 рр. поточних платежів, зазначених у поданих платником податків деклараціях з податку на додану вартість, декларації з податку на прибуток підприємства, деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, податковому розрахунку земельного податку. Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі – Закон) платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

          Відповідно до п. 2.1 Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.11.1999 р. за № 785/4078 (далі – Інструкція) платниками збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є юридичні і фізичні особи, яким надані в постійне або тимчасове користування земельні ділянки лісового фонду.

          Відповідно до п. 6.1 Інструкції лісокористувачі щокварталу складають розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду накопичувальним підсумком з початку року за встановленою формою, що є підставою для взяття їх на облік в органах державної податкової служби та нарахування суми збору в особовому рахунку платника.

          Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України на Роменське дочірнє агролісогосподарське підприємство “Роменський агролісгосп” покладено обов'язок своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів.

          Відповідно до ст. 77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік, є платним. Розподіл зборів за використання лісових ресурсів на землях державної та комунальної власності визначається законом. Порядок справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів установлюється Кабінетом Міністрів України.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачем самостійно було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2009 року (а.с. 8-9), податкові декларації податку на прибуток підприємства (а.с. 13-16), розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду за 9 місяців 2009 року (а.с. 10), податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с. 20-21), податковий розрахунок земельного податку (а.с. 23), якими визначено суму податкового зобов’язання.

Як вбачається з пояснень представника позивача, податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 24557,96 виник у зв’язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов’язання, визначеного в податковій декларації з ПДВ за жовтень 2009 року.

Податковий борг зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів за основним платежем у розмірі 14233,03 грн виник на підставі розрахунку вказаного збору за 9 місяців 2009 року, а податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» № 000314801/0 від 03 червня 2009 року визначена сума штрафу у розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, яка складає 1743 грн (а.с. 11).

Заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 15529,73 грн, у т. ч. за основним платежем 7916,04 грн, встановлена в результаті проведення планової документальної перевірки Роменського дочірнього агролісогосподарського підприємства “Роменський агролісгосп” 10.12.2008 р. У ході проведення перевірки було встановлено заниження суми податку з доходів фізичних осіб на 7916,04 грн, що визначено в податковому повідомленні-рішенні форми «Ш» № 0001931702/0 від 24.12.2008 р. та розраховано пеню за несвоєчасну сплату вказаного податку в розмірі 7613,69 грн (а.с. 11).

Податковий борг з податку на прибуток у розмірі 18022,94 виник у зв’язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов’язання в сумі 951 грн, визначеного в деклараціях з податку на прибуток за 2008 рік, за I квартал 2009 року, за півріччя 2009 року, за 3 квартали 2009 року та штрафної санкції у розмірі 15755,33 грн, яка визначена в податкових повідомленнях-рішеннях Роменської МДПІ з податку на прибуток № 0000912301/0 від 24.12.2008 р., № 0000411501/0 від 26.03.2009 р., № 0000581501/0 від 18.05.2009 р., № 0000621501/0 від 20.05.2009 р., № 0000911501/0 від 14.08.2009 р., № 0001081501/0 від 28.08.2009 р. (а. с. 17, 18, 19).

Податковий борг з орендної плати за землю становить 11594,22 грн, у т. ч. за основним платежем – у розмірі 10748,64 грн, узгоджена при поданні податкових декларацій за 2009 рік, штрафна санкція – у розмірі 767,76 грн, визначена в податкових повідомленнях-рішеннях форми «Ш» № 0003031801/0 від 03.06.2009 р., № 0003041801/0 від 03.06.2009 р. (а.с. 22).

Податковий борг з земельного податку в сумі 204,06 грн, у т.ч.: за основним платежем – в сумі 182,66 грн, виникла на підставі податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік, та штрафна санкція в розмірі 21,40 грн, визначена в податкових повідомленнях-рішеннях форми «Ш» № 0005791801/0 від 23.10.2009 р., № 0005801801/0 від 23.10.2009 р. (а.с. 23, 24).

Пеня за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 564,01 грн визначена в податкових повідомленнях рішеннях форми «С» № 0000042210 від 23.12.2008 р., № 0000022210 від 03.03.2009 р., № 0000032210 від 12.06.2009 р. (а.с. 25-26).

Штрафна санкція за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі, у розмірі 33359,16 грн визначена в податковому повідомленні-рішенні форми «З» № 000012410/0 від 22.09.2009 р. (а.с. 25) відповідачем частково сплачена, а саме в сумі 12480,12 грн, сума заборгованості складає 20879,04 грн.

Відповідно до п.п. 16.1.1., 16.4.1. ст. 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу було нараховано пеню за несвоєчасну сплату збору за спеціальне використання земельних ресурсів у сумі 130,65 грн, за несвоєчасну сплату орендної плати за землю в розмірі 77,82 грн, штрафної санкції за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі, у розмірі 66,76 грн.

Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.

На виконання вказаної норми закону позивачем було надіслано Роменському дочірньому агролісогосподарському підприємству “Роменський агролісгосп” першу податкову вимогу за формою «Ю1» від 24 листопада 2008 року № 1/370 на суму 3379,41 грн, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 28.11.2008, про що свідчить її підпис у відповідній графі корінця вимоги, та другу податкову вимогу за формою «Ю2» від 26 січня 2009 року № 2/31 на суму 70465,31 грн, яка була отримана 29.01.2009 уповноваженою особою відповідача, про що свідчить її підпис у відповідній графі корінця другої податкової вимоги (а.с. 27-29).

          Однак сума податкової заборгованості, що підтверджується розрахунком податкової заборгованості сплачена не була.

          Судом встановлено, що в результаті комплексної документальної перевірки відповідача відповідно до Акту про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства від 10.12.2008 р. № 841/23/23637250 (а.с. 30-33) Роменською МДПІ встановлено заборгованість по податку з доходів фізичних осіб відповідача (бюджетному фонду) у розмірі 112120,62 грн. Як зазначив у судовому засіданні представник позивача, відповідачем у добровільному порядку частково вказану суму боргу погашено, а саме сплачено 7444,62 грн, і станом на 03.12.2009 р. заборгованість становить 104676,00 грн.

          Відповідно до ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року N 889-IVплатниками податку є резиденти, які отримують як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, та нерезиденти, які отримують доходи з джерелом їх походження з території України.

          Відповідно до п.п. 8.1.1. п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» обов’язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону податковим агентом вважається юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

          Відповідно до п.п. 3.2.1. п. 3.2. ст. 3 Закону у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. Відповідно до ч. 3 ст. 64 Бюджетного кодексу України від 21 червня 2001 року N 2542-IIIподаток з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.

          Враховуючи, що відповідач не є платником податку з доходів фізичних осіб, то податковий борг з цього податку відсутній, однак заборгованість по утриманому, але не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб, який відображається тільки по бухгалтерському обліку Роменського дочірнього агролісогосподарського підприємства “Роменський агролісгосп”, вважається бюджетним фондом і повинна належати державі.

          Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII до обов’язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно з п. 20.1 ст. 20 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР, відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена і складає 212201,40 грн, в т.ч.:

24557,96 грн – податку на додану вартість;

16106,68 грн – збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення;

15529,73 грн – податку з доходів фізичних осіб;

18022,94 грн – податку на прибуток;

11594,22 грн – орендної плати за землю;

204,06 грн – земельного податку;

564,01 грн – пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД;

20945,80 грн – штрафної санкції за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі;

104676, 00 грн – податку з доходів фізичних осіб (бюджетний фонд).

Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає 212201,40 грн, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Роменської міжрайонної державної податкової інспекції до Роменського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Роменський агролісгосп" про стягнення податкової заборгованості – задовольнити.

Стягнути з Роменського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Роменський агролісгосп" (42087, Сумська область, Роменський район, с. Андріяшівка, вул. Шкільна, буд. 29, ідентифікаційний код юридичної особи 23637250) на користь держави в особі Роменської міжрайонної державної податкової інспекції (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності, 37б, код - 21103069, р/р 35219001000446 в УДК у Сумській області, МФО 837013) податкову заборгованість у сумі 107525,40 грн та податок з доходів фізичних осіб (бюджетний фонд) у сумі 104676 грн, а разом стягнути 212201,40 (двісті дванадцять тисяч двісті одна гривня 40 коп) грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                             Л.М. Опімах