ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-47652/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Шевякова І.С.,
при секретарі –Мушук В.В.,
за участю: представника позивача - Литвинової Н.С.,
прокурора - Савченка В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"до Комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської радипро стягнення коштів до державного бюджету, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської радипро стягнення коштів до державного бюджету в розмірі 3400 грн. .
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що за невиконання припису відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" № Л-20 від 28.11.2007 року на відповідача накладено штраф постановою № ПП-29 від 08.05.2008 року та видано припис № ППр-29 від 08.05.2008 року. 10.09.2008 року за невиконання припису № ППр-29 від 08.05.2008 року винесена постанова № ПП-87 про накладення на відповідача штрафу та видано припис № ППр-87 від 10.09.2008 року. 26.12.2008 року інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області було проведено перевірку виконання вимог припису ППр-87 від 10.09.2008 року та постановою № 2/20-06 від 20.01.2009 року застосовані штрафні санкції в сумі 3400 грн. в порядку статті 27 Закону України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР (далі – Закон №575) та статті 31 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 року № 2633-ІV (далі Закон № 2633). Зазначаючи, що відповідач у встановлені п.10 Положення "Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" строки штрафну санкцію не сплатив, у зв'язку із чим позивач просить суд стягнути зазначену санкцію.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, з підстав викладених у позовній заяві та просили їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився, хоча в матеріалах справи містяться наявні докази, що він заздалегідь та належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, заперечення проти позову не надав. Клопотань про відкладення судового засідання від відповідача не надходило, про причини неявки в судове засідання не повідомив, судове засідання відкладалось через його неявку. Суд вважає, що відповідач ухиляється від явки в суд, оскільки в матеріалах справи наявні письмові докази, що відповідач отримував повістку із викликом до суду, проте, не повідомив про причини неявки та не направив клопотання про розгляд справи у його відсутності чи про відкладення. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за даної явки та за наявними в справі матеріалами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора, представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 4 статті 50 КАС України встановлено, що суб'єкти владних повноважень мають право на звернення в суд з адміністративним позовом до юридичних осіб у випадках, встановлених законом.
Судом встановлено, що згідно з Указом Президента України "Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 року №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України. Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 року № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Таким чином, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб’єктом владних повноважень в розумінні статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки їй делеговані управлінські функції в частині нагляду та застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику.
Судом встановлено, що 28.11.2007 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області було проведено обстеження з питань виконання вимог Комунальним підприємством "Лубниводоканал" Лубенської міської ради п. 3 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 року № 910, про що було складено акт обстеження № Л-20.
За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № Л-20 від 28.11.07 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки № 524Л від 22.04.2008 року. За порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання вимог припису на відповідача, згідно зі статті 27 Закону України "Про електроенергетику" та Положення "Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою КМУ № 1312 від 30.07.1999 року, накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № ППр-29 від 08.05.2008 року.
04.09.2008 року інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області було проведено перевірку виконання припису № ППр-29 від 08.05.2008 року і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № 1078-Л. За порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання вимог припису на відповідача, накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № ППр-87 від 10.09.2008 року.
Таким чином, 10.09.2008 року на підставі акта обстеження від 04.09.2007 року № П-1078-Л державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області прийнято припис № ППр-546/1 яким зобов’язано відповідача:
- Надати інформацію про сплату штрафу у Держбюджет України в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень (вимоги п. 11 "Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії" затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996 року № 929) із встановленням строку виконання до 10.10.2008 року.
- Забезпечити дві площадки вимірювання: ВЗ № 2 ТП 10/0,4 КВ № 121 та ВЗМ № 1 ТП 10/0,4 кВ № 59 засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору і обробки даних (вимоги ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", ПКЕЕС п. 3.20) із встановленням строку виконання до 31.10.2008 року.
Згідно із пунктом 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис – обов’язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб’єкту господарювання щодо усунення порушення вимог законодавства.
26.12.2008 року інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області було проведено перевірку виконання вимог припису № ППр-87 від 10.09.2008 року і встановлено, що припис відповідачем не виконано, що підтверджується актом перевірки № 7/22-1673, внаслідок чого було винесено постанову № 7/20-06 від 20.01.2009 року про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень на суму 3400 грн.
Вказана постанова від 20.01.2009 року отримана відповідачем 26.01.2009 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення
Відповідач у встановлені строки вказані порушення не усунув та визначені у приписі дії не виконав.
Відповідно до частини 3 статті 27 Закону №575 суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій. Частиною 7 статті 27 Закону №575 встановлено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до Положення "Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику" затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 21 липня 1999 р. N1312 старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, на підставі вищенаведених норм, 20.01.2009 року державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області прийнято постанову № 7/20-06, якою до відповідача застосовано штрафну санкцію у розміні 3400 грн.
Згідно із пунктом 10 "Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" затвердженого постановою КМУ № 1312 від 30.07.1999 р. суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідач, у встановлені законом строки штрафну санкцію не сплатив.
Постанова №7/20-06 від 20.01.2009 року про застосування штрафних санкцій в сумі 3400 гривень відповідачем не оскаржувалась, ні в адміністративному ні в судовому порядку не скасовувалась.
Таким чином, суд враховуючи вимоги пункту 10 Положення, приходить до висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з вимогою про стягнення штрафної санкції.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач доказів в спростування вищевикладеного чи доказів сплати штрафних санкцій суду не надав.
Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської ради (37500, Полтавька область, м. Лубни, вул. Авіаторська, 52, р/р 26008000066829 в АБ "Факторіал - Банк", МФО 351715, код 03351906) в дохід державного бюджету штраф у сумі 3400 грн. (три тисячі чотириста гривень) одержувач: р/р 31117106700011 відкритий на Лубенське УДК, банк одержувач ГУДК України у Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698631, код платежу до держбюджету 21081100.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 19 січня 2009 року.
Суддя І.С. Шевяков