
справа №176/2603/15-а
провадження №2-а/176/1/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Волчек Н.Ю.,
з участю секретаря Ханіної М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Жовті Води справу за адміністративним позовом комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» до Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради з третіми особами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33 про визнання протиправними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
24 листопада 2015 року КП «Жовтоводськтепломережа» звернулось до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень від 20 серпня 2015 року № 384 «Про самовільне відключення мешканців від мереж централізованого опалення та влаштування індивідуальних систем опалення і гарячого водопостачання в квартирах житлового фонду міста»; від 20 жовтня 2015 року № 472 «Про врегулювання питань щодо самовільного відключення мешканців від мереж централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води»; від 26 жовтня 2015 року № 513 «Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від’єдналися від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях».
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 20 серпня 2015 року виконавчий комітет Жовтоводської міської ради рішенням № 384 затвердив перелік квартиронаймачів м. Жовті Води, які самовільно від’єдналися від мереж централізованого опалення; зобов’язав КП «Жовтоводськтепломережа» розірвати договори на надання послуг з централізованого опалення з власниками квартир, згідно додатку до рішення та припинити подальше нарахування плати за послугу. Крім того, зазначеним рішенням зобов’язано в строк до 30.12.2015 року здійснити перерахунок заборгованості за послугу з централізованого опалення, яка утворилась після від’єднання квартири від мережі централізованого опалення власниками квартир згідно додатку до цього рішення з моменту документального повідомлення КП «Жовтоводськтепломережа» про факт відключення від централізованого опалення (акт КП «Жовтоводськтепломережа», акт КП ВЖРЕО або інші документи). Оскаржуваним рішенням встановлено, що відключення від централізованого опалення інших споживачів, що не затверджено даним рішенням, буде здійснюватися відповідно до діючого законодавства України.
20 жовтня 2015 року виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради прийнято рішення № 472 «Про врегулювання питань щодо самовільного відключення мешканців від мереж централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води», яким було зобов’язано постійну міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання надати дозволи на відключення квартир від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання квартиронаймачів згідно додатку. Крім того, зазначеним рішенням зобов’язано терміново провести перерахунок за послуги з централізованого теплопостачання квартиронаймачам, з дати прийняття рішення суду щодо відмови в задоволенні позову КП ВЖРЕО із третьою особою КП «Жовтоводськтепломережа» про зобов’язання відновити самовільно порушену систему централізованого опалення згідно додатку 2 та припинити подальше нарахування плати за послугу, яка не надається.
26 жовтня 2015 року виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради прийнято рішення № 513 «Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від’єдналися від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях», відповідно до якого постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання зобов’язано розглянути заяви громадян, які самовільно від’єднались від мереж централізованого опалення і фактично не отримують послугу централізованого опалення, надати дозволи на відключення квартир від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання та узгодити Акти про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під’їзду, будинку) від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП власниками квартир згідно додатку 1 до цього рішення.
Позивач вважає, що оскаржувані рішення були прийняті Відповідачем в порушення Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ОСОБА_34 роботи виконавчого комітету Жовтоводської міської ради VI скликання від 05.01.2011 р. (із подальшими змінами), Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4 (із подальшими змінами) та Наказу Міністерства юстиції України від 18.06.2015 р. № 1000/5 Про затвердження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, норм Цивільного та Господарського кодексів України. Крім того, Позивач вважає, що оскаржувані рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради були прийняті Відповідачем з перевищенням своїх повноважень.
Позивач в своєму адміністративному позові зазначає, що оскаржувані рішення були прийняті в інтересах тридцяти трьох осіб, які в порушення Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (із змінами) (далі - Правила) та Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року за № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 року за № 1478/11758 (із змінами внесеними згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 06.11.2007 за N 169, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587) (далі - Порядок) самовільно від’єднались від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Враховуючи наведене, Позивач вважає оскаржувані рішення такими, що не відповідають нормам діючого законодавства, прийнятими із порушенням порядку розгляду та прийняття рішення про відключення окремого житлового будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, порушують права та інтереси позивача, як теплопостачальної організації у сфері публічно-правових відносин, а тому, змушений звернутись з даним позовом до суду.
Сторони будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи в судове засідання, призначене на 22 березня 2018 року не з’явились.
Від представника позивача ОСОБА_35 22.03.2018 року надійшла заява про розгляд справи без її участі та задовольнити позов. В минулих судових засіданнях позовні вимоги підтрималата наполягав на їх задоволенні.
Матеріали справи також містять заяву представника відповідача ОСОБА_36 про розгляд справи без її участі, позовні вимоги не визнає та просить відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача в минулих судових засіданнях позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити у повному обсязі з підстав зазначених у письмових запереченнях. Зокрема, представник Відповідача в своїх поясненнях, наданих в ході судового розгляду та письмових запереченнях зазначає, що оскаржувані рішення були прийняті виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради на підставі розглянутих чисельних звернень мешканців міста Жовті Води, які відключились від центрального опалення в період 2009-2013 років під час дії «Програми розвитку системи тепло забезпечення міста Жовті Води на 2007-2015 роки» затвердженої рішенням Жовтоводської міської ради V скликання № 882-41 (ІІ)/ V від 10.04.2009 року. З метою врегулювання проблеми, зняття соціальної напруги, керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 13, 24 Закону України «Про теплопостачання», ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. 203 Цивільного кодексу України, ст. 7, ч. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», керуючись рішенням сесії Жовтоводської міської ради від 10.04.2009 року № 882-41 (ІІ)/ V «Програми розвитку системи тепло забезпечення міста Жовті Води на 2007-2015 роки», Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 540 «Про стимулювання споживачів природного газу та теплової енергії до переходу на використання електричної енергії для опалення та підігріву води», з метою забезпечення стабілізації ситуації і врегулювання питання щодо мешканців, які від’єдналися від мереж централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, виконавчим комітетом були прийняті оскаржувані рішення. Крім того, представник Відповідача в обґрунтування своїх заперечень зазначає, що Законом України «Про теплопостачання» визначено основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об’єктах сфери теплопостачання та регулюванню відносин, пов’язаних з захистом прав споживачів. Державна політика у сфері теплопостачання базується, зокрема на принципі забезпечення захисту прав та інтересів споживачів. Відповідач зазначає, що основними завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання є захист прав споживачів, запобігання монополізації та створення умов для розвитку конкурентних відносин у сфері теплопостачання. Захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюється Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про захист прав споживачів», іншими нормативно-правовими актами. Згідно статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» продукцією є будь-який виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, випускаються чи надаються для задоволення суспільних потреб. За всіма споживачами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного та інших видів обслуговування. Встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами. Споживач має право на вільний вибір продукції у зручний для нього час з урахуванням режиму роботи продавця (виконавця) (стаття 17 Закону України «Про захист прав споживачів»). Згідно частини 3 статті 203 Цивільного кодексу України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Відповідач своїх письмових запереченнях зазначає, що згідно законодавства України вирішення питання від’єднання від систем централізованого опалення та встановлення індивідуальних систем опалення у власних житлових приміщеннях належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Враховуючи викладене, Відповідач по справі вважає, що оскаржувані рішення були прийняті виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради з дотриманням норм чинного законодавства.
Треті особи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи в судове засідання 22.03.2018 року не з’явились, причини своєї неявки суду не повідомили.
Від представника третьої особи ОСОБА_25 - адвоката ОСОБА_37 надійшла заява про розгляд справи без його участі. В своїй заяві представник ОСОБА_37 зазначає про невизнання позовних вимог.
В матеріалах справи також, містяться пояснення представника третьої особи ОСОБА_25 - адвоката ОСОБА_37, який діє відповідно до договору про надання правової допомоги №01/02/2016 року від 01 лютого 2016 року /а.с. 59-61 т. 5/ де останній як і в поясненнях, наданих в судовому засіданні зазначає, що передумовою прийняття спірних рішень була та ситуація, яка склалась в місті в 2008-2013 роках, коли мешканці міста не отримували послуги з теплопостачання в повному обсязі і тієї якості, обумовленими санітарними та іншими нормативними актами, коли температура сягала взимку навіть 10-12 градусів по Цельсію. Мешканці міста мерзли, хворіли, а їх квартири покривались цвіллю та вони почали звертатись до влади з вимогами про вирішення цієї проблеми. В 2009 році Міською радою була прийнята місцева програма розвитку системи теплопостачання м. Жовті Води на 2007-2015 рік, яка передбачала одним із основних заходів в реформуванні системи тепло забезпечення – надання окремим споживачам при відсутності заборгованості, розривати договори про теплопостачання і відключатися від системи централізованого опалення та встановлювати індивідуальне опалення. До того ж, метою програми було забезпечення населення міста доступним, надійним та якісним опаленням. І одним із заходів є сприяння жителям міста у встановленні індивідуального опалення. Скориставшись наданим правом і на виконання рішення Жовтоводської міської ради, деякі мешканці відокремились від системи централізованого опалення і встановили в своїх оселях альтернативні джерела опалення. Але позивач продовжував нарахування заборгованості за ненадані послуги з теплопостачання і почав подавати в суд щодо стягнення заборгованості. І оскільки рішення суду були досить суперечливими то знову виникла конфліктна ситуація. Після неодноразових мітингів, неодноразових засідань комісій різних рівнів, круглих сторін, перемовин з адміністрацією позивача, саме на виконання рішення Жовтоводської міської ради №882-41 (ІІ) від 10.04.2009р. рішення виконавчого комітету №54 від 20.03.2014 р., на підставі законів України, щодо свободи вибору прийняв спірні рішення. Дане рішення позивачем було отриманно як і отримано всіма заінтересованими особами. А тому жодних порушень щодо інформування осіб, на які розповсюджуються норми спірних рішень, відсутні. До того ж позивач не наводить жодних аргументів, які саме його права були порушені оскаржуваними рішеннями і в чому це полягає не наводить причинний зв'язок між спірними рішеннями виконавчого комітету і порушеними правими позивача. Враховуючи те, що спірні рішення виконавчого комітету є лише реалізацією законів України щодо захисту прав споживачів на якісні і безпечні послуги, на право свободи вибору постачальника послуг, реалізацією прийнятого раніше нормативно-правового акту Жовтоводської міської ради, а відповідно є актом індивідуальної дії, враховуючи, що собам, яких він стосується він був доведений, і в зв’язку з тим, що позивач, згідно рішення виконкому №54 від 20.03.2014 року починаючи з 11.12.2008 року вже не є виконавцем послуг з централізованого опалення, просить суд відмовити в задоволенні позову.
В матеріалах справи містяться письмові заперечення третьої особи ОСОБА_3 /а.с.77-80 т. 3/ в яких останній зазначає про необґрунтованість заявлених комунальним підприємством «Жовтоводськтепломережа» позовних вимог виходячи з наступного. Так в своїх запереченнях ОСОБА_3 вважає, що виконавчий комітет Жовтоводської міської ради прийняв оскаржувані рішення з метою захисту прав та інтересів мешканців м. Жовті Води, які керуючись нормами Конституції України, статей 5, 17, 19 Закону України «Про захист прав споживачів», статтями 316, 317, 319, 322, 323 Цивільного кодексу України, статті 19, п. 6 статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про теплопостачання», «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, виконали рішення Жовтоводської міської ради про переведення міста Жовті Води на індивідуальне та автономне опалення. Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 року визначено права та обов’язки споживача теплової енергії, в тому числі вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, цією статтею також, як зазначає третя особа ОСОБА_3, встановлено, що захист прав споживачів, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюється цим Законом, статтею 42 Конституції України, Законом України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 року № 1023-ХІІ, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІV. Статтею 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено право споживача відмовитись від користування послугою у разі зникнення потреби у її отриманні. Враховуючи наведене, вважає необґрунтованим твердження КП «Жовтоводсьткепломережа», що питання відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 630 та Порядком відключення окремих житлових будинків від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 року № 4 (із послідуючими змінами) оскільки останні грубо порушують його права і свободи, його інтереси та звужують його права як власника квартири. Зазначає, що зазначені, нормативні документи є підзаконними актами, які повинні застосовуватись лише в частині, яка не суперечить Конституції України та Законам України. Крім того вони регулюють питання відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання житлового будинку, тоді як ОСОБА_3 є власником окремого житлового приміщення в багатоквартирному будинку, а тому на його думку не можуть застосовуватись до останнього. Враховуючи наведене вважає, що порядок відключення окремого приміщення від централізованого опалення та гарячого водопостачання залишається законодавчо не врегульованим.
Окрім, того КП «Жовтоводськтепломережа», на думку третьої особи, ставить його права володіння, користування, розпорядження його власним майном в залежність від бажань інших власників майна в будинку, що суперечить нормам статті 319 Цивільного кодексу України. КП «Жовтоводськтепломережа» незаконно нараховував та вимагав оплати за теплову енергію, яку ОСОБА_3 фактично не споживає по даний час, оскільки прийняв рішення про демонтування приладів централізованого опалення, які належать йому на праві приватної власності. Примушує отримувати неякісну послугу, вимагає оплату своїх послуг, що суперечить вимогам статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів». Зазначає про відсутність договірних відносин між ним та КП «Жовтоводськтепломережа» на отримання послуги централізованого опалення. Вважає, що оскаржувані рішення було прийнято виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради в межах наданих повноважень, визначених статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Враховуючи наведене, третя особа ОСОБА_3 просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову КП «Жовтоводськтепломережа» до виконавчого комітету Жовтоводської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вислухавши сторони, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повноваження щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, які перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня і якості послуг, покладено на органи місцевого самоврядування, зокрема на виконавчі органи місцевих рад. Таким чином, надання дозволу на будь-яке переобладнання інженерних систем у житловому будинку, є компетенцією органів місцевого самоврядування.
Статтею 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України (ст.7 ч.1 КАСУ).
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Рішенням виконавчого комітету Жовтовдської міської ради № 384 від 20.08.2015 року «Про самовільне відключення мешканців від мереж централізованого опалення та влаштування індивідуальних систем опалення і гарячого водопостачання в квартирах житлового фонду міста» (далі по тексту – рішення № 384 від 20.08.2015 р.) затверджено перелік квартиронаймачів міста Жовті Води, які від’єднались від мереж централізованого опалення. Зобов’язано КП «Жовтоводськтепломережа» розірвати договори на надання послуг з централізованого опалення з власниками квартир, зазначених у додатку до цього рішення та припинити подальше нарахування плати за послугу; до 31.12.2015 року здійснити перерахунок заборгованості за послугу з централізованого опалення, яка утворилась після від’єднання квартири від мережі централізованого опалення власниками квартир згідно додатку до цього рішення з моменту документального повідомлення про факт відключення від централізованого опалення. Зобов’язано громадян які від’єднались від мереж централізованого опалення, згідно додатку, виконати за свій рахунок теплоізоляцію транзитних стояків та забезпечити можливість доступу до них житлово-експлуатаційних організацій для проведення ремонтних робіт. Крім того пунктом 5, зазначеного рішення встановлено, що відключення від централізованого опалення інших споживачів, що не затверджені даним рішенням, буде здійснюватися відповідно до діючого законодавства України . /а.с.40 т.1/
Додаток 1, зазначеного рішення містить перелік тридцяти трьох власників 37 житлових приміщень, які здійснили самовільне від’єднання від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33.
Рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 26 жовтня 2015 року № 513 «Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від’єднались від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях» (далі по тексту – рішення № 513 від 26.10.2015 р.) зобов’язано постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання розглянути заяви громадян, які самовільно від’єднались від мереж ЦО і фактично не отримують послугу централізованого опалення, надати дозволи на відключення квартир від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання та узгодити Акти про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під’їзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП власниками кварти згідно додатку 1 до цього рішення /а.с. 40 т. 1/.
Додаток 1, зазначеного рішення містить перелік тридцяти трьох власників 37 житлових приміщень, які здійснили самовільне від’єднання від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33.
Доказів скасування або внесення змін до рішень виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 384 від 20.08.2015 року та № 513 від 26.10.2015 року суду не надано.
Особи, зазначені в додатках 1 до рішень виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 384 від 20.08.2015 р. та № 513 від 26.10.2015 р., ухвалою суду від 11 березня 2016 року залучені до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача /а.с.144 т.1/.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи, чи прийняті оскаржувані рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законом України судом встановлено наступне.
Підставою прийняття рішень виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 384 від 20.08.2015 року та № 513 від 26.10.2015 року зазначено численні звернення мешканців міста Жовті Води, які відключились від централізованого опалення в 2009-2013 роки під час дії «Програми розвитку системи тепло забезпечення міста Жовті Води на 2007-2015 роки» (затвердженої рішенням Жовтоводської міської ради V скликання № 882-41/V від 10.04.2009 року), керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, ст.ст. 13, 24 Закону України «Про теплопостачання», ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», Цивільним кодексом України , Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 540 «Про стимулювання споживачів природного газу та теплової енергії до переходу на використання електричної енергії для опалення та підігріву води», рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 54 від 20.
Статтею 16 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено вичерпний перелік власних (самоврядних) та делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Зазначений перелік не містить повноважень з вирішення питання щодо надання дозволів на відключення окремих житлових приміщень від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.
Відповідно до п. 3 «а» ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема розгляд і внесення до відповідних органів виконавчої влади пропозицій до планів і програм будівництва та реконструкції об'єктів на відповідній території, а не самостійне прийняття рішень з даних питань.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗУ « Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до Статуту КП «Жовтоводськтепломережа» /а.с.28-35 т. 1/ підприємство створене з метою надійного і безперервного виробництва та забезпечення підприємств, організацій і населення міста Жовті Води тепловою енергією згідно укладених договорів, надійного і безперервного виробництва та постачання електричної енергії, згідно ліцензій.
Зазначена обставина визнається та не спростовується сторонами по справі.
Згідно із рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 735 від 11 грудня 2008 року виконавцем послуг з опалення та гарячого водопостачання для населення та інших споживачів міста Жовті Води призначено КП «Жовтоводськтепломережа». Забезпечення розрахунків з населенням за комунальні послуги відповідно до основних вимог щодо застосування тарифів для населення за послуги опалення та гарячого водопостачання покладено на КП «Жовтоводськтепломережа». Рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 54 від 20 березня 2014 року внесено зміни до рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 735 від 11 грудня 2008 року в частині визначення КП «Жовтоводськтепломережа» виконавцем послуг з централізованого опалення. Зазначеним рішенням КП ВЖРЕО зобов’язано забезпечити постачання теплової енергії від тепло генеруючої організації (КП «Жовтоводськтепломережа») безпосередньо до споживача. /а.с. 346 т.3/
Доказів скасування або зміни вказаних рішень сторонами не надано.
Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що теплогенеруюча організація - суб'єкт господарської діяльності, який має у своїй власності або користуванні теплогенеруюче обладнання та виробляє теплову енергію.
При цьому статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-IV (в редакції чинні на момент виникнення спірних відносин) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що КП «Жовтоводськтепломережа» є виробником житлово-комунальної послуги, спрямованої на задоволення потреб населення та інших споживачів м. Жовті Води в опаленні.
Зазначене не спростовується сторонами по справі.
Відповідно до «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених Наказом Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року: внутрішньобудинкові системи - мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які розміщені в межах будинку, споруди, системи протипожежного захисту.
До технічного обладнання в будинку відносяться інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли,обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).
Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об'єднує всі квартири.
Відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності регулюються Законом України «Про теплопостачання».
Відповідно до ЗУ «Про теплопостачання» - постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору; транспортування теплової енергії - господарська діяльність, пов'язана з передачею теплової енергії (теплоносія) за допомогою мереж на підставі договору.
Як вбачається з положень ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», який є спеціальним до спірних правовідносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Таким чином, це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов.
Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України № 630 від 21.07.2005 року (далі -Правила) дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення. Проте зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил, що як і п. 24 діють в редакції постанови КМ України №1268 від 21.10.2007 року.
Так, згідно п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення здійснюється в порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення заборонено.
Пункт 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від централізованого опалення здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціювання, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Таким чином, Правила деталізують і конкретизують положення ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», розкриваючи зміст саме технічних умов, за яких споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, а не передбачають прав на проведення самого відключення.
В свою чергу, процедура відключення від систем централізованого опалення, крім Правил, встановлена Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, що затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року (зареєстрований в МЮУ 09.12.2005 року за №1478/11758), який містить в собі імперативні норми, тобто норми, що не допускають будь-яких відхилень від вичерпного переліку прав і обов'язків тих чи інших суб'єктів, зокрема, ним:
- встановлена процедура відключення від мереж централізованого опалення цілого будинку (а не окремого приміщення), а саме, шляхом написання заяви про надання дозволу на відключення до постійно діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (далі - Комісія), а не до міського голови чи керівництва теплопостачальної організації, як зверталися ОСОБА_1 /а.с. 246 т. 3/, ОСОБА_2 (а.с. 271 т. 3), ОСОБА_3 (а.с. 311 т. 3), ОСОБА_4 (а.с. 264 т. 3), ОСОБА_5 (а.с. 260 т. 3), ОСОБА_6 (а.с. 253 т. 3), ОСОБА_7 (а.с. 308 т. 3), ОСОБА_8В.(а.с. 305 т. 3), ОСОБА_9 (а.с. 301 т.3), ОСОБА_10 (а.с. 295 т.3), ОСОБА_11 (а.с. 277 т. 3), ОСОБА_12 (а.с. 288 т. 3), ОСОБА_13 (а.с. 223 т. 3), ОСОБА_14 (а.с. 225 т. 3), ОСОБА_15 (а.с. 228 т. 3), ОСОБА_16 (а.с. 232 т. 3), ОСОБА_17 (а.с. 234 т. 3), ОСОБА_18 (а.с. 241 т. 3), ОСОБА_19Я.(а.с. 171 т. 3), ОСОБА_20 (а.с. 178 т. 3), ОСОБА_21 (а.с. 270 т. 3), ОСОБА_22 (а.с. 181 т. 3), ОСОБА_23 (а.с. 183 т. 3), ОСОБА_24 (а.с. 187 т. 3), ОСОБА_25 (а.с. 190 т. 3), ОСОБА_26 (а.с. 201 т. 3), ОСОБА_27 (а.с. 206 т. 3), ОСОБА_28 (а.с. 210, 216 т. 3), ОСОБА_29 (а.с. т. 3), ОСОБА_30 (а.с. 284 т. 3), ОСОБА_31 (а.с. 285 т. 3), ОСОБА_32 (а.с. т. 3), ОСОБА_33, ( а.с. 316, 320 т. 3);
- визначені суб'єкти звернення та суб'єкти, уповноважені давати дозволи на відключення від мереж централізованого опалення, яким є постійно діюча Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, а не виконавчий комітет відповідної міської ради;
- передбачені документи, які оформлюються при проведенні відключення від мереж централізованого опалення, а саме: протокол Комісії, яким оформлюється прийняте нею рішення, акт про відключення від систем централізованого опалення.
За вимогами п. 2.1, підп. 2.2.1, 2.2.2 п. 2.2 Порядку, затвердженого наказом №4, споживач звертається в Комісію для отримання дозволу і саме Комісія приймає рішення щодо надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення (далі - ЦО) чи про відмову у його наданні.
Згідно вказаних актів при проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання - централізоване теплопостачання, згідно з вимогами відповідних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку.
Окрім того, з огляду на законодавчі норми, які регулюють спірні правовідносини в частині надання дозволу та переходу на автономне опалення, можливість відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води не застосовуються до окремої квартири в багатоквартирному будинку, та лише весь багатоквартирний будинок за наявності для цього законних підстав може бути відключений від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваних рішень, виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради не було дотримано норм вищезазначених нормативно-правових актів, не наведено належних доказів того, що існує технічна можливість відключення окремих житлових приміщень мешканців, що розташовані в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, від внутрішньобудинкових теплових мереж, забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку, дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення в разі відключення цих приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення.
Суд відхиляє твердження Відповідача та третіх осіб про те, що їх дії по самовільному відключенню від системи централізованого опалення узгоджуються із Розділом 3 рішення Сорок першої сесії Жовтоводської міської ради від 10.04.2009 р. № 882-41(II)/V Про внесення змін до «Програми розвитку системи теплопостачання міста Жовті Води на 2007-2015 роки» (далі по тексту – рішення № 882-41(II)/V від 10.04.2009 р.) /а.с. 324 т.3/, яким встановлено, що основними організаційними заходами реформування системи тепло забезпечення зокрема є відключення від системи централізованого опалення міста індивідуальних споживачів у разі розірвання договору про надання послуг на централізоване опалення при обов’язковій умові погашення заборгованості перед КП «Жовтоводськтепломережа» виходячи з наступного.
Зазначеним рішенням затверджено перелік організаційних заходів необхідних для реалізації Програми розвитку системи теплопостачання міста Жовті Води на 2007-2015 роки.
Зокрема пп. 4.3.1., 4.3.2., 4.3.5., 4.3.6., 4.3.9. пункту 4.3 рішення № 882-41(II)/V від 10.04.2009 року виконавчому комітету Жовтоводської міської ради доручено виступити замовником техніко-економічних розрахунків (далі - ТЕР) модернізації мереж електро-газопостачання по мікрорайонам міста, в яких керуючись економічною доцільністю та обґрунтованістю буде визначене влаштування електричних чи газових автономних (індивідуальних) систем опалення; на підставі ТЕР виступити замовником розроблення нової схеми теплопостачання міста; виступити замовником типових проектів встановлення в квартирах газового та електричного автономного опалення та подальшою прив’язкою цих проектів до квартир міста проектними організаціями; на підставі даної Програми, висновків ТЕР та схеми теплопостачання міста звернутись до вищих керівників ЗАТ «ПЕЕМ ЦЕК» та ВАТ «Дніпропетровськгаз» з пропозицією проведення модернізації та реконструкції ними власних мереж та об’єктів електро-газопостачання у термін п’ять років з метою забезпечення мешканців міста достатнім обсягом енергоресурсів для опалення власних приміщень; розробити технічні та організаційні заходи по реалізації даної Програми та винести на розгляд чергової сесії.
Отже, зазначене рішення не містить:
- технічної документації щодо відключення третіх осіб від системи централізованого опалення;
- технічного висновку та схеми, як зазначено у п. 26 Правил та пунктами 2.1. та 2.2.3. Порядку;
- вказівки на самостійне відключення споживачами послуги централізованого опалення саме в цей спосіб належного їм житлового приміщення в багатоквартирному будинку.
За таких обставин доводи третіх осіб є необґрунтованими, оскільки вказане рішення приймалося з метою розроблення концепції теплозабезпечення міста Жовті Води, модернізації комунальної теплоенергетики Дніпропетровської області, розроблення можливих шляхів розвитку системи тепло забезпечення м. Жовті Води. Досягнення зазначеної мети можливе лише за умови обов’язкового виконання Виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради заходів, зазначених в Розділі 4 рішення.
Окрім того, рішенням сесії Жовтоводської міської ради від 24.06.2009 р. № 937-44(I)/V Про затвердження організаційних і технічних заходів в 2009 році по реалізації Програми розвитку системи тепло забезпечення міста Жовті Води на 2007-2015 року було, зокрема затверджено організаційні заходи по реалізації Програми розвитку системи тепло забезпечення м. Жовті Води на 2007-2015 (додаток 1) /а.с.20 т. 4 /.
На виконання рішення сесії міської ради від 24.06.2009 р. № 937-44(I)/V «Про затвердження організаційних і технічних заходів в 2009 році по реалізації Програми розвитку системи тепло забезпечення міста Жовті Води на 2007-2015 роки» Дніпропетровським науково-дослідним інститутом ДніпроВНІПІенергопром була розроблена Оптимізована схема теплопостачання міста Жовті Води, яка була затверджена рішенням сесії Жовтоводської міської ради від 29.12.2009 року № 1101-52 (V), а в листопаді 2010 року була занесена до реєстру схем теплопостачання населених пункті України Міністерства з питань житлово-комунального господарства України про що було складено протокол № 13 від 18.11.2010 року /а.с.25, 26-30 т.4/.
Згідно висновків, які містяться в оптимізованій схемі теплопостачання міста Жовті Води, децентралізація системи тепло забезпечення м. Жовті Води за рахунок встановлення котлів індивідуального користування є неприпустимою, оскільки призведе до різкого погіршення екологічної ситуації не лише в районах багатоповерхової забудови, але й по місту в цілому. Згідно остаточних висновків, які містяться в розділі 6 оптимізованої схеми теплопостачання міста Жовті Води єдиним допустимим згідно фінансових витрат, екологічних показників та досягненому ефекту є варіант із збереженням централізованої системи тепло забезпечення.
За наведених вище обставин, Оптимізована схема теплопостачання м. Жовті Води не передбачає переведення всього міста на індивідуальне або автономне опалення. Також схема не передбачає можливості переведення окремих житлових приміщень на індивідуальне або автономне опалення.
Згідно Порядку, міжвідомча комісія по відключенню від мереж ЦО та ГВП розглядає надані заяви (документи) на відключення лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. У зв’язку з цим, рішенням Жовтоводської міської ради від 20.02.2013 року № 1062-32/VI було затверджено «Програму розвитку системи тепло забезпечення м. Жовті Води на 2013-2015 роки» /а.с. 31 т.4/ та відповідно встановлено, що рішення Жовтоводської міської ради від 28.02.2007 року № 237-12/V про затвердження «Програми розвитку системи тепло забезпечення м. Жовті Води на 2007-2015 роки» (із змінами) вважати таким, що втратило чинність. Тобто, «Програма розвитку тепло забезпечення м. Жовті Води на 2009-2013 роки» втратила чинність, як складова частина «Програми розвитку системи тепло забезпечення м. Жовті Води на 2007-2015 роки».
Суд погоджується з твердженням Позивача та приходить до висновку, що оскаржувані рішення № 384 від 20.08.2015 року та № 513 від 26.10.2015 рокуприйняті із порушенням порядку підготовки, обговорення, прийняття та оприлюднення встановлених для затвердження таких нормативно-правових актів органом місцевого самоврядування виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти виконавчого комітету міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які проживають на відповідній території, а отже повинно бути доведено до відома в порядку встановленому законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі по тексту – ЗУ «Про доступ до публічної інформації») публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, окрім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Статтею 5 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено, що доступ до інформації забезпечується зокрема шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
Згідно із статтею 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону зокрема визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до п. 2 ч. 1, ч.ч. 2, 3 ст. 15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації. Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про інформацію» право на інформацію забезпечується обов'язком суб'єктів владних повноважень інформувати громадськість та засоби масової інформації про свою діяльність і прийняті рішення.
Порядок прийняття та введення в дію, процедури підготовки та внесення проектів рішень Відповідача встановлюється ОСОБА_34.
ОСОБА_34 Відповідача показує, що структурно він являє собою внутрішній розпорядчий документ, яким обумовлено порядок роботи представницького органу та його виконавчого органу. ОСОБА_34 складається із розділів, один із яких присвячений питанню організації роботи виконавчого комітету Жовтоводської міської ради (Відповідача) щодо підготовки проектів, прийняття, оприлюднення та контролю за виконанням рішень.
Відповідно до ОСОБА_34 роботи виконавчого комітету Жовтоводської міської ради VI скликання від 05.01.2011 р. із подальшими змінами (далі по тексту – ОСОБА_34), а саме п. 1.1, ОСОБА_34 виконавчого комітету Жовтоводської міської ради є документом, в якому закріплені основні організаційні засади та порядок діяльності виконавчого комітету Жовтоводської міської ради на підставі діючого законодавства: Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про звернення громадян», Указів президента України, постанов Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими актами, а також рішеннями Жовтоводської міської ради та власними рішеннями.
Підготовка питань на засідання виконавчого комітету міської ради здійснюється членами виконавчого комітету, першим заступником, заступниками міського голови, керівниками відділів, управлінь міської ради. До підготовки питань можуть залучатися фахівці підприємств, установ та організацій, експерти, представники громадських організацій, політичних партій (п.4.16. ОСОБА_34).
Проекти рішень повинні бути стислими, відредагованими, відображати суть питання, в них має бути дана об’єктивна оцінка стану справ на підставі перевірених і документально підтверджених фактів, внесені пропозиції, а також запропоновані заходи, спрямовані на усунення виявлених недоліків, визначені терміни виконання та відповідальні особи як по конкретних пунктах так і в цілому за виконання рішення. При цьому в проекті рішення не повинні передбачатися доручення декларативного характеру, а також ті питання, які не належать до компетенції виконавчого комітету (п. 4.18. ОСОБА_34).
З матеріалів справи вбачається, що рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 513 від 26.10.2015 року, а саме пункт 2 містить доручення декларативного характеру постійно діючій міжвідомчій комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в частини зобов’язання останньої надати дозволи на відключення квартир від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання та узгодити Акти про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під’їзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП власниками квартир згідно додатку 1 до цього рішення. Зазначене є порушенням п. 4.18. ОСОБА_34.
Відповідно до п. 4.19 ОСОБА_34 проект рішення, який містить завдання організаціям, установам, підприємствам, погоджуються з їх керівниками до внесення на засідання виконавчого комітету Жовтоводської міської ради. У разі розбіжності по проекту рішення, до нього додається письмове обґрунтування, в якому відображаються заперечення, зауваження, зміни або доповнення. Обов’язково разом з проектом рішення подається список осіб, адресатів, яким передбачається надіслати вказане рішення, та опис документів, що додаються до нього, за підписом виконавця.
Оскаржувані рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради не були погоджені з керівником КП «Жовтоводськтепломережа» при цьому містять завдання зазначеному підприємству. Зазначене позбавило останнього подати свої заперечення та зауваження, що свідчить про порушення Відповідачем права Позивача на участь у процесі прийняття рішення оскаржуваних рішень.
ОСОБА_34 передбачає обов’язкове оприлюднення в офіційних засобах масової інформації Жовтоводської міської ради проектів рішень, як під час обговорення так і після їх затвердження.
Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду Відповідачем не надано доказів на спростування зазначених обставин та не доведено правомірності оскаржуваних рішень. Окрім того, Відповідач у справі не може назвати (вказати) дату оприлюднення як проектів так і самих оскаржуваних рішень, де саме було опубліковано проекти та оскаржувані рішення (чи то в друкованому засобі масової інформації чи на будь-якому офіційному веб-сайті Відповідача), а відтак не надає суду належних та допустимих доказів на підтвердження прийняття оскаржуваних рішень в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ОСОБА_34.
Стосовно рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 472 від 20 жовтня 2015 року Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від’єднались від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях, судом встановлено наступне.
20 жовтня 2015 року виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради прийнято рішення № 472 «Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від’єднались від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях» відповідно до якого зобов’язано постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення квартир від системи централізованого опалення і гарячого водопостачання надати дозволи на відключення квартир від систем централізованого опалення та гарячого водопостачання квартиронаймачів, згідно додатку 1. Крім того КП «Жовтоводськтепломережа» зобов’язано терміново здійснити перерахунки за послуги з централізованого теплопостачання квартиронаймачам, з дати прийняття рішення суду щодо відмови в задоволенні позову КП ВЖРЕО із третьою особою КП «Жовтоводськтепломережа» про зобов’язання відновити самовільно порушену систему централізованого опалення згідно додатку 2 та припинити подальше нарахування плати за послугу, яка не надається.
Пунктом 1 Рішення від 26 жовтня 2015 року № 513 «Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від'єдналися від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях» Відповідач визнав рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 472 від 20.10.2015 року таким, що втратило чинність.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 472 від 20 жовтня 2015 року не підлягають задоволенню, оскільки дане рішення на момент звернення з позовом втратило свою чинність.
Що ж стосується визнання протиправними та скасування рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 384 від 20 серпня 2015 року «Про самовільне відключення мешканців від мереж централізованого опалення та влаштування індивідуальних систем опалення і гарячого водопостачання в квартирах житлового фонду та пункту 2 рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 513 від 26.10.2015 року «Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від'єдналися від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях», то ці вимоги позивача підлягають задоволенню з підстав, встановлених вище.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені останнім судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме в сумі 3654,00 грн.
На підставі викладеного, у відповідності до Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року ( із змінами та доповненнями), «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених Наказом Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року, Закону України "Про теплопостачання" № 2633-IV від 02/06/2005 року (із змінами та доповненнями), Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (із змінами), Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року за № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 року за № 1478/11758 (із змінами внесеними згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 06.11.2007 за N 169, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 28.11.2007 року за № 1320/14587), Постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. N 1268 «Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», «Правил користування тепловою енергією», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 03.10.2007 року та керуючись ст. ст. 2, 3, 5, 9, 241-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» до Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради з третіми особами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33 про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 384 від 20 серпня 2015 року «Про самовільне відключення мешканців від мереж централізованого опалення та влаштування індивідуальних систем опалення і гарячого водопостачання в квартирах житлового фонду.
Визнати протиправними та скасувати пункт 2 рішення виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 513 від 26.10.2015 року «Про врегулювання питання щодо власників квартир, які самовільно від'єдналися від мережі централізованого опалення в багатоквартирних будинках м. Жовті Води, у зв’язку з встановленням індивідуального опалення в окремих власних приміщеннях».
Стягнути з Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради, розташованого за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, Бульвар Свободи, б. 33, ЄДРПОУ 04052086 на користь комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа", розташованого за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. 8-го Березня, 42, ЄДРПОУ 23645975 судовий збір у розмірі 3654 (три тисячі шістсот п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області.
Суддя Жовтоводського міського суду
Дніпропетровської області ОСОБА_38