Постанова № 7484251, 19.01.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2010
Номер справи
2а-676/10/1270
Номер документу
7484251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2а-676/10/1270 Категорія 2.23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2010 року Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Островської О.П.

при секретарі Кір`ян О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання незаконними дій, визнання недійсним акту перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та витрачених коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 85 від 06.07.2009 року, -

ВСТАНОВИВ:

04.11.2009 року позивач ВАТ «Краснодонвугілля» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в обґрунтування якого послався на наступне. З 15.06.2009 року по 06.07.2009 року за період з 01.01.2006 року по 31.03.2009 року співробітниками відповідача була проведена перевірка правильності нарахування, повноти та своєчасності виплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання страховиком СП «Шахта «Дуванна» ВАТ «Краснодонвугілля». 06.07.2009 року відповідачем було складено акт перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та витрачених коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, яким позивачеві донараховані страхові внески на суму вартості послуг з доставки вугілля на побутові потреби штатним робітникам в сумі 3934,62 грн.

Позивач вважає, що даний акт складено з порушенням діючого законодавства, а тому є незаконним з наступних підстав. Відповідачем невірно тлумачаться нормативні акти, що регулюють відносини при невключенні витрат на перевозку вугілля на побутові потреби особам, які знаходяться в трудових відносинах з підприємством. При визначенні видів виплат та компенсаційних виплат, які включаються до основної та додаткової заробітної плати, інші компенсаційні виплати фонду оплати праці, на який нараховуються страхові внески, застосовується Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена Госкомстатом України від 13.01.2004 року № 5. Відповідно до п.2.2.9 зазначеної Інструкції до складу фонду додаткової заробітної плати входить, зокрема, вартість безоплатно наданих окремим категоріям робітників у відповідності з законодавством житла, вугілля, комунальних послуг, послуг звязку та суми коштів на відшкодування їх оплати. Тобто вартість вугілля входить до складу фонду додаткової заробітної плати, а не вартість перевезення. Згідно з даною нормою ВАТ «Краснодонвугілля» вартість вугілля включає до фонду додаткової заробітної плати та відповідно проводить нарахування страхових внесків. Тому на суму вартості перевезення пільгового вугілля, яка не входить до складу фонду оплати праці, внески до Фонду не нараховуються, оскільки це суперечить нормам діючого законодавства.

На підставі викладеного, позивач просить суд визнати дії посадових осіб Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо складання акту № 85 від 06.07.2009 року незаконними, акт перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та витрачених коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 85 від 06.07.2009 року визнати недіючим.

Ухвалою суду від 19.01.2010 року позовні вимоги в частині визнання дії посадових осіб Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо складання акту № 85 від 06.07.2009 року незаконними залишено без розгляду за заявою позивача.

Представник позивача в ході судового розгляду справи уточнив позовні вимоги, просив акт перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та витрачених коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 85 від 06.07.2009 року в частині донарахування страхових внесків на суму вартості послуг з доставки вугілля на побутові потреби штатним працівникам в сумі 3934,62 грн. визнати недіючим, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача надав суду заяву про те, що уточнені позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень субєктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що ВАТ «Краснодонвугілля» зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 14.06.2004 року, № запису 1387120 0000 000073 (а.с.15)

З 15.06.2009 року по 06.07.2009 року уповноваженими особами Відділення ВД ФССНВ у м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області проведено перевірку правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання структурним підрозділом «Шахта «Дуванна» ВАТ «Краснодонвугілля» за період з 01.01.2006 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено акт № 85 від 06.07.2009 року перевірки правильності нарахування, повноти своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

За результатами перевірки страхувальнику донараховані страхові внески на суми вартості послуг по доставці пільгового вугілля на побутові потреби найманих працівників в розмірі 3934,62 грн., які належить перерахувати на рахунок 37171412001255 Краснодонське ГУДКУ в Луганській області МФО 804013 і.код 24048922 до 16.07.2009 року.

Зазначені обставини підтверджуються актом № 85 від 06.07.2009 року (а.с.6-8), співставленням фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами по структурному підрозділу «Шахта «Дуванна» ВАТ «Краснодонвугілля» (а.с.9-10), поясненнями позивача.

Відповідно до п.8.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36, Робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів. Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік.

Відповідно до п.8.4 Інструкції, на виявлені під час перевірки суми коштів, на які страхувальником не нараховано страхові внески, за актом перевірки страхові внески донараховуються із сумою пені, а до винних посадових осіб застосовуються санкції відповідно до законодавства.

Згідно ч.3 ст.47 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», розміри страхових внесків страхувальників обчислюються для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.

16.09.2008 року набув чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI від 02.09.2008 року, яким внесено зміни до абзацу 5 пп.4.3.15 п.4.3 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», відповідно до цих змін при виплаті грошової компенсації вартості вугілля та вугільних брикетів працівникам вугледобувних підприємств її сума не включається до складу загального оподаткованого доходу платника податку.

02.09.2008 року прийнято Закон України «Про внесення змін до ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що вступає в силу з 01.01.2009 року, зміни стосуються абзаців 1-4 пп.4.3.15 п.4.3 ст.4 Закону, відповідно до цих змін до складу загального місячного або річного оподаткованого доходу платника податку не включається вартість вугілля та вугільних брикетів, безоплатно наданих в обсягах та за переліком професій, що встановлюються Кабінетом Міністрів України:

- працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців для жінок; на роботах, повязаних з підземними умовами не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років для жінок;

- інвалідам і ветеранам війни та праці, особам, нагородженим знаками «Шахтарська слава» або «Шахтарська доблесть» І,ІІ,ІІІ ступенів, особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання, у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності;

- сімям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, що отримують пенсії у звязку із втратою годувальника.

Страхові внески нараховуються лише на ті види виплат, які відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, входять до фонду оплати праці і підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до пп. 2.2.9 п.2.2 розділу 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, вартість безоплатно наданих окремим категоріям працівників відповідно до законодавства житла, вугілля, комунальних послуг, послуг зв'язку та суми коштів на відшкодування їхньої оплати, входять до додаткової заробітної плати, але не підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Таким чином, на суми безоплатно наданого вугілля і вугільних брикетів, грошової компенсації вартості вугілля та вугільних брикетів працівникам вугледобувних підприємств, а починаючи з 01.01.2009 року також і для працівників вуглепереробних та вуглебудівних підприємств страхові внески до Фонду не нараховуються, як не нараховуються страхові внески на вартість доставки пільгового вугілля.

Зважаючи на вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідачем неправомірно донараховані страхові внески на суми вартості послуг по доставці пільгового вугілля на побутові потреби найманих працівників в розмірі 3934,62 грн., тому уточнені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричини втрату працездатності», Постановою правління ФССНВПЗ України «Про затвердження порядку здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати страхувальниками страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, інших платежів до Фонду та цільовим використанням коштів» , суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Уточнені позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання незаконними дій, визнання недійсним акту перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та витрачених коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 85 від 06.07.2009 року задовольнити.

Визнати Акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 85 від 06.07.2009 року, складений Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області, недіючим в частині донарахування страхових внесків на суму вартості послуг з доставки вугілля на побутові потреби штатним робітникам в сумі 3934,62 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3,40 (три гривні 40 коп.) грн.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову складено в повному обсязі та підписано 19 січня 2010 року.

Головуючий:суддя О.П.Островська