
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/332/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шевчук С.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Єфремової О.С.,
апелянта ОСОБА_2
представника відповідача Тягунової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
суддя в 1-й інстанції - Семенюк М.М.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ
19.01.2018р ОСОБА_2 подав до Житомирського окружного адміністративного суду адміністративний позов, просив:
визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_2 довідки-розрахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2 та дозволу на сплату його залишкової вартості, та його переоформлення;
поновити шестимісячний строк для слати залишкової вартості автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, зареєстрованого 07.02.2008р на ОСОБА_4;
зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_2, розрахунок з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2 та надати дозвіл на перереєстрацію з покійного батька ОСОБА_4 на ім'я ОСОБА_2 зі сплатою його залишкової вартості.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018р відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням вимог матеріального та процесуального законодавства, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, просить суд скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018р і прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що вимоги, наведені в адміністративному позові обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства України та підтверджені належними доказами, оскільки позивачем не пропущено строку звернення до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації з заявою про перереєстрацію автомобіля, а відтак відмова у перереєстрації автомобіля на ім'я ОСОБА_2 у зв'язку з пропущенням шестимісячного строку є незаконною.
В відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що згідно пункту 16 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями визначає, що члену сім'ї члену сім'ї померлої особи з інвалідністю, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми, сплаченої за нього особою з інвалідністю.
В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, вилучається або повертається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення чи органу соціального захисту населення або управлінню виконавчої дирекції Фонду у повному комплекті.
Однак, протягом шестимісячного строку з моменту смерті інваліда викуп автомобіля не було проведено, а тому автомобіль повинен бути повернутий Департаменту у повному комплекті.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до акту приймання-передачі транспортного засобу серії НДЦ №069534 від 30.11.2007р (а.с.14) ОСОБА_4 видано автомобіль марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, що підтверджується витягом з наказу Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №161 від 24.12.2007р (а.с.54).
Довідкою Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №510/02 від 28.01.2008р (а.с.15) було визначено, що ОСОБА_4 керує автомобілем особисто.
Вказаний автомобіль був зареєстрований 07.02.2008р Новоград-Волинським МРЕВ УДАІ УМВС України в Житомирській області, з видачею на ім'я ОСОБА_4 свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_3 (а.с.16).
Довідкою Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №2311/02 від 07.05.2009р (а.с.17) зазначено, що право керування передано сину ОСОБА_2, який проживає разом з інвалідом і його обслуговує.
Згідно свідоцтва про смерть, виданого Новоград-Волинським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Житомирській області, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.18).
04.09.2017р позивач звернувся до відповідача з заявою про роз'яснення абзацу дев'ятого пункту Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006р №999 (а.с.26).
18.09.2017р листом Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №02Я-1530 (а.с.25) відповідач повідомив позивача, що питання щодо переоформлення автомобіля може бути розглянуто тільки при надходженні відповідних документів до департаменту праці та соціального захисту населення від одного із членів сім'ї померлої особи з інвалідністю.
10.10.2017р позивач звернувся до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації з заявою, в якій просив надати довідку-розрахунок залишкової вартості автомобіля за встановленою формою (а.с.28).
За результатами розгляду даної заяви, листом від 06.12.2017р №5129/02 (а.с.27) повідомлено позивача, що враховуючи, що на час смерті інваліда за місцем його реєстрації позивач проживав без реєстрації, розглянути питання про надання довідки-рахунку про результати розрахунку ступеня зношеності автомобіля та визначення вартості автомобіля, яким був забезпечений ОСОБА_4, в даний час не має можливості.
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом до суду.
Як вбачається з змісту оскаржуваного рішення суд першої інстанції зазначив, що ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.11,15,17,23), в той час як місцем реєстрації позивача з 03.06.2009р визначено: АДРЕСА_1 (а.с.19-20).
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини між сторонами у справі щодо умов та порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, спеціального автотранспорту інвалідів, регулюються правовими нормами Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" від 06.10.2005р №2961-IV (далі - Закон №2961), порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006р №999 (далі - Порядок), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Статтею 1 Закону №2961 передбачено, що особа з інвалідністю - особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Згідно статтею 26 Закону №2961 держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, поширює інформацію про таку продукцію.
Відповідно частини третьої статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991р №875-XII, після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів її сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлої особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Абзацом шостим пункту 16 Порядку передбачено, що автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті особи з інвалідністю залишається у користуванні її сім'ї, якщо в ній є особа з інвалідністю, яка: мала підстави для забезпечення автомобілем на час смерті особи з інвалідністю або протягом не більше 6 місяців з дня її смерті; зареєстрована на час смерті особи з інвалідністю за місцем її реєстрації; не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду.
Абзацом дев'ятим пункту 16 Порядку передбачено, що іншому члену сім'ї померлої особи з інвалідністю, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлої особи з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції Фонду вартості автомобіля з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми, сплаченої за нього особою з інвалідністю.
Розрахункова вартість автомобіля визначається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення або управлінням виконавчої дирекції Фонду з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний календарний місяць, або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний календарний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний календарний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
Відповідно пункту третього Порядку, до членів сім'ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з нею, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
Колегією суддів встановлено, що позивач був членом сім'ї померлого інваліда ОСОБА_4, що підтверджується довідкою ОСББ "Вікторія" від 30.11.2017р №2179 та актом обстеження матеріально-побутових умов Новоград-Волинської міської ради від 20.06.2017р (а.с.23,24).
Визначено, що позивач має намір сплатити відповідні кошти для викупу автомобіля.
Щодо відмови в задоволенні вимоги позивача поновити шестимісячний строк для слати залишкової вартості автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, зареєстрованого 07.02.2008р на ОСОБА_4, колегія суддів зазначає наступне.
В доводах апеляційної скарги зазначає, що ним не було пропущено строків для сплати податків і зборів, так як було вжито заходів для вчасного звернення про надання дозволу.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.10.2017р позивач звернувся до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації з заявою, в якій просив надати довідку-розрахунок залишкової вартості автомобіля за встановленою формою (а.с.28).
За результатами розгляду даної заяви, листом від 06.12.2017р №5129/02 (а.с.27) відмовлено ОСОБА_2 з підстав, що на час смерті інваліда позивач не був зареєстрований з ним за однією адресою, що не відповідає вимогам пункту 16 порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006р №999.
20.06.2017р позивач звернувся до Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області з заявою про встановлення факту родинних відносин між ним та ОСОБА_4 проживання однією сім'єю.
Враховуючи зазначені обставини, колегія суддів вважає, що даний строк пропущено з поважних причин у зв'язку з встановленням родинного зв'язку між покійним та позивачем.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов передчасних висновків та не взяв до уваги непереборні обставини, що перешкоджали зверненню позивача у визначений законом шестимісячний строк.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить висновку, що дії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_2 довідки-рахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2 дозволу на сплату його залишкової вартості та його переоформлення є незаконними.
Адміністративний суд покликаний захищати осіб від порушень їх прав з боку суб'єктів владних повноважень. Обов'язковим елементом правопорушення є негативні для особи наслідки у вигляді невизнання, обмеження або перешкоджання у реалізації її реальних прав, свобод або інтересів, які настають внаслідок протиправних дій або рішень суб'єктів владних повноважень. Відсутність порушення суб'єктивних прав особи, навіть у разі коли рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень містять ознаки протиправності, унеможливлює досягнення завдань адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.
Відповідно статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції та прийняття постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018 р. скасувати, прийняти нову постанову.
Визнати протиправними дії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_2 довідки-розрахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2 та дозволу на сплату його залишкової вартості, та його переоформлення.
Поновити шестимісячний строк для сплати залишкової вартості автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, зареєстрованого 07.02.2008р на ОСОБА_4.
Зобов'язати Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_2, розрахунок з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ-110377-40", 2007 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2 та надати дозвіл на перереєстрацію з покійного батька ОСОБА_4 на ім'я ОСОБА_2 зі сплатою його залишкової вартості.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: С.М. Шевчук
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "20" червня 2018 р.