
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/2215/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "02" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії , -
суддя в 1-й інстанції - Борискіна С.А. ,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту 02.02.2018р. ,-
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2017р. ОСОБА_2 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
- зобов'язання Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області перерахувати та виплатити їй пенсію по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015,2016 роки та величиною оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, починаючи з 16.11.2017, з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_2 покликається на те, що з 01.10.2007 їй вперше призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", а з 16.11.2017 її переведено на пенсію за віком, проте розрахунок розміру пенсії здійснено без урахування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три попередні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, який становить 3764,40 грн. та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Оскільки її звернення до відповідача фактично не є переведення з одного виду пенсії на інший вид, а призначення пенсії за іншим Законом, то при обчисленні розміру пенсії середня заробітна плата має застосовуватися із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу (коефіцієнт) 1,35%. Указаний коефіцієнт відповідач не застосував, чим порушив її конституційне право на соціальний захист.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02.02.2018р. в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить рішення суду скасувати з підстав, наведених у скарзі, та прийняти нову постанову про задоволення позову. Позивач вважає помилковими доводи суду про те, що звернення ОСОБА_2 з заявою про призначення пенсії за віком слід розглядати як переведення з одного виду пенсії на інший, тобто в рамках ч.3 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і без поширення на такі правовідносини норми п.4-4 розділу ХV " Прикінцеві положення" цього Закону.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність наявність підстав для задоволення скарги ОСОБА_2 з огляду на наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 01.10.2007, пенсію по віку якій призначено відповідно до Закону України "Про державну службу".
На підставі заяви позивачки від 16.11.2017 №720 її було переведено на пенсію по віку згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.35).
Згідно з розпорядженням від 06.12.2017 №139629 з 16.11.2017 позивачці було здійснено перерахунок пенсії через перехід з одного виду пенсії на інший (а.с.11, 33).
18.12.2017 позивачка звернулася до відповідача з заявою з проханням надати їй розрахунок призначеної їй пенсії по віку, а також копії розпорядження про призначення пенсій по віку, стажу та заробітної плати (а.с.9).
Листом від 22.12.2017 №Д-74 ОСОБА_2 було надано роз'яснення порядку визначення розміру її пенсії та надано розрахунок пенсійної виплати. Відповідно до даного листа, розмір пенсійної виплати позивачки становить 3171,59 грн. (3079,18 грн. - основний розмір пенсії+87,12 грн. - доплата за 6 років понаднормативного стажу+5,29 грн. - фіксована сума індексації). Зазначено, що перевіркою пенсійної справи позивачки встановлено, що розмір її пенсії визначено відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.10).
Наведені обставини слугували підставою звернення ОСОБА_2 з даним позовом до суду.
Відмовляючи в позові суд послався на те, що оскільки, пенсія позивачці призначалася не вперше, підстави для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсій, в тому числі застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, відсутні.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з огляду на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Положеннями частини другої статті 40 Закону передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.
Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %
Частиною першою статті 25 Закону передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Суд зазначає, що приписи частини третьої статті 45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, у справі, яка розглядається, має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.
Позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а 16.11.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою при призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вперше.
Аналогічна правова позиція щодо призначення пенсії за іншим законом викладена в постанові Верховного суду України від 31.03.2015 у справі № 21-612а14.
З огляду на зазначене, положення абзацу першого пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком позивачу при її призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов неправомірного вірного висновку, що відповідач при обчисленні розміру для призначення позивачу вперше пенсії за віком відповідно до норм Закону безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області повинно було здійснити перерахунок пенсії позивачу з дотриманням вимог ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в тому числі застосувавши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, як це передбачено в Прикінцевих положеннях Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії за віком, тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідно, такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є незаконним і необґрунтованим, ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню на підставі п.1, п.4 ч.1 ст.317 КАС України з прийняттям нової постанови про задоволення позову ОСОБА_2
Апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 6 статті 139 Кодексу передбачено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Матеріалами справи підтверджено сплату позивачем при зверненні до суду першої та апеляційної інстанцій судового збору в сумі 1600 грн. (квитанція №162 від 27.03.2018р., квитанція №NOI5W34787), а тому, у зв'язку з скасуванням судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції та прийняттям нового рішення у справі, вказана сума судового збору, на підставі ст.139 КАС України, підлягає стягненню з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (за рахунок його бюджетних асигнувань) на корить позивача.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "02" лютого 2018 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо перерахунку пенсії по віку , призначеної ОСОБА_2, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки страхового стажу в розмірі 1%.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням середньої заробітної плати (доходу ) в Україні , з якої сплачено страхові внески , обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу XV «Прикінцеві положення», починаючи з 16 листопада 2017р. з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (код за ЄДРПОУ 40373305) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ідент. номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч
Повне судове рішення складено "20" червня 2018 р.