Постанова № 74818880, 20.06.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
815/356/18
Номер документу
74818880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/356/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_2, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

29 січня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"; зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2690 від 17.01.2018 року - у наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2452,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3951,25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 грн., премія на день звільнення складала (100%) - 12178,75 грн. без обмеження максимального розміру; зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії позивачу як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначив, що ГУ ПФУ в Одеській області протиправно не проведено перерахунок його пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області № 2690 від 18.01.2018 року.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що на даний час для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки УМВС України в Одеській області № 2690 від 18.01.2018 року, виданої на виконання постанови Балтського районного суду Одеської області, не має законних підстав.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 березня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки №2690 від 17.01.2018 року, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2690 від 17.01.2018 року - у наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2452,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3951,25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 грн., премія на день звільнення складала (100%) - 12178,75 грн., без обмеження максимального розміру. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин по справі просили рішення суду скасувати частково, позивач - в частині відмови у позові, відповідач - в частині задоволенні позову та прийняти нову постанову позивач - про задоволення позову в повному обсязі, відповідач - про відмову у позові в повному обсязі.

Зокрема, ОСОБА_2 в апеляційній скарзі зазначає, що відмова у задоволенні позовної вимоги щодо виплати різниці (заборгованості) між фактично отриманою та належною до сплати після перерахунку сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження строком та обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням виплат для інваліда війни 2 групи, є незаконною тому що порушує гарантоване ст.1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Крім того, апелянт зазначив, що право на виплату різниці (заборгованості) між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року було встановлено постановою Балтського районного суду та доказуванню не підлягало.

ГУ ПФУ в Одеській області в своїй апеляційній скарзі посилається на те, що судом першої інстанції проігноровано постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Так, довідка ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2690 від 17.01.2018 року не могла використовуватись відповідачем для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 за постановою №103, оскільки надійшла на адресу пенсійного органу до набрання чинності цим Порядком. Крім того, на виконання постанови №103 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 23.03.2018 року.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст.311 КАС України у зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі про слухання за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає частковому задоволенню, апеляційна скарга ГУ ПФУ в Одеській області не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

Наказом начальника ГУ МВС України в Одеській області від 26 серпня 2011 року № 475 о/с, ОСОБА_2 звільнено з посади заступника начальника районного відділу - начальника штабу Балтського районного відділу ГУ МВС України в Одеській області у запас Збройних Сил України за п. 64 "б" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (через хворобу) з 31 серпня 2011 року в званні підполковника міліції.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та з 01.09.2011 отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України № 2262-ХІІ (а.с.21).

27 червня 2017 року ліквідаційною комісією ГУ МВС направлено до ГУ ПФУ в Одеській області довідку №2690 від 27.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 988.

20.07.2017 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області для отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною, реальною інформацією, з урахуванням вимог постанов КМУ № 1294 та № 988, однак, ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області листом від 13.06.2017 року відмовила позивачу, посилаючись на те, що при оформлені довідок про грошове забезпечення, які направлялись до органів пенсійного фонду для перерахунку пенсій, надбавка за виконання особливо важливих завдань до складу грошового забезпечення відповідно до листа МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 не включається, розмір премії визначений цим же листом. Зазначена відмова оскаржена ОСОБА_2 до суду.

10 жовтня 2017 року постановою Балтського районного суду Одеської області по справі № 493/1138/17, яка набрала законної сили, задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 Зокрема зобов'язано ліквідаційну комісію ГУМВС в Одеській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Одеській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною інформацією згідно постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, №1294 від 07.11.2007 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції -2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2452,50 грн., надбавка за службу у умовах режимних обмежень 10% - 325 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3951,25 грн., премія яка була встановлена при звільнені (100%) - 12178,75 грн. з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

На виконання вказаної постанови суду, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області складено довідку та направлено на адресу відповідача 17.01.2018 року за вих.№14/3-33 (а.с.22-23).

22 січня 2018 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою щодо перерахунку розміру пенсії згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2690 від 17.01.2018 року у відповідності до норм чинного законодавства.

25 січня 2018 року відповідач листом №186/В-3 від повідомив позивача про неможливість надати розрахунок пенсії, оскільки перерахунок та виплату пенсій особам рядового та начальницького складу ОВС буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а також зауважено, що оскільки постановою Балтського районного суду Одеської області від 10.10.2017 року на відповідача жодних зобов'язань не покладено, відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно довідки, наданої ЛК ГУМВС в Одеській області 18.01.2018 року.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції вірно виходив з того, що факт введення (зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією, а тому відмова у проведенні позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, з дня виникнення права на такий перерахунок пенсії є протиправною.

Відмовляючи в задоволенні виплати різниці між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства, суд послався на те, що пенсійні виплати не перераховані та їх граничний розмір не встановлений.

Судова колегія не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), яким державою гарантується гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Так, ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом доповнено ст.63 Закону № 2262-ХІІ новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268", встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України - Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Балтського районного суду, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, керуючись зокрема постановою № 988, складено оновлену довідку та направлено на адресу відповідача 17.01.2018 року за вих.№14/3-33.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає помилковими доводи апелянта -відповідача, що у нього відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі цієї довідки, оскільки зазначена довідка видана з урахуванням вимог Порядку № 45 та Порядку № 988.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

З наведеного вбачається, що доводи ГУ ПФУ в частині відсутності бюджетних коштів, призначених на перерахунок пенсій пенсіонерам МВС є безпідставними.

Щодо строку з якого повинна бути перерахована та виплачена пенсія позивачу.

Згідно з ч.3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

Зазначена правова позиція підтверджується висновком Верховного суду у зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018 року.

Крім того, судова колегія враховує, що відповідачем, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала законної сили, 04.04.2018 року, з урахуванням оновленої довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС 2018 року, проведено перерахунок пенсії позивача саме з 01 січня 2016 року.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача має бути здійснений з 01.01.2016.

Щодо нарахування та виплати позивачу пенсії та різниці між отриманою та належною до виплати пенсії без обмеження будь максимальним розміром, судова колегія зазначає наступне.

Так, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740грн.

Враховуючи, що положення ч.7 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20.12.2016 року, тобто саме з цієї дати виплата пенсії ОСОБА_2 повинна проводитись без обмеження граничним розміром.

Посилання відповідача на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та у ч.7 ст.43 слова і цифри "у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року", тобто викладено зазначену статтю в іншій редакції, судова колегія вважає помилковими, оскільки на момент набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", а саме 01.01.2017р., ч.7 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до якої вносилися вказані зміни, була визнана 20.12.2016 року Конституційним Судом України неконституційною.

Крім того, судова колегія вважає необґрунтованими посилання ГУ ПФУ в Одеській області на ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», як на підставу для обмеження граничним розміром пенсії позивачу.

Так, відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена до набрання чинності Закону, а саме з 01.09.2011 року, в той час як відповідно до п.1 Прикінцевих та перехідних положень, цей Закон набирає чинності з 01 жовтня 2011 року.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що виплата позивачу пенсії внаслідок здійсненого перерахунку без обмеження максимальним розміром має бути здійснена з 20.12.2016.

Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, не врахував наведені норми права, в зв'язку з чим прийшов до помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України, в зв'язку із неправильним застосуванням норм матеріального права рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст.308,311,315,317,321,322,325,329 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 березня 2018 року скасувати та прийняти постанову про часткове задоволення позову ОСОБА_2.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2690 від 17.01.2018 року - у наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2452,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3951,25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 грн., премія на день звільнення складала (100%) - 12178,75 грн., з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.

З 20 грудня 2016 року провести відповідний перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 20 червня 2018 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко