Постанова № 74818243, 20.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
808/423/18
Номер документу
74818243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

20 червня 2018 року справа № 808/423/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А., суддів: Малиш Н.І. Баранник Н.П. , розглянувши в м. Дніпро в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 р. (суддя Прасов О.О., м. Запоріжжя) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» до Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» звернулося до суду з позовом до Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в якому просило скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1375/207-17 від 01.08.2017.

Зобов'язати відповідача видати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:01:013:0073, розташованої за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, буд.2, із застосуванням локального фактору «знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що висновки суду першої інстанції обставинам справи не відповідають, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідає ознакам індивідуального рішення, оскільки позивач обмежений виключно витягом для встановлення розміру сплати податку на землю.

Також зазначено, що судом першої інстанції не було враховано те, що повідомлень про зміну у врахуванні санітарного фактору від відповідача позивач не отримував. Відповідачем не було надано доказів складання відмови у виправленні помилки.

В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як встановлено судом першої інстанції, 12 грудня 2012 року між ТОВ «Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» та Запорізькою міською радою укладено Договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець - Запорізька міська рада на підставі рішення 23 сесії 6 скликання Запорізької міської ради від 26.06.2012 №53/159 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничо-складського приміщення і офісу з прибудовою топічної, яка знаходиться у м.Запоріжжя, вул.Крива Бухта, 2, за умовами якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5342га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:01:013:0073.

Відповідно до пп.14.6 п.14 Договору оренди землі від 12.12.2012 розмір орендної плати переглядається у разі: затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

У Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель (вих.№1207Ж від 18.07.2012) на земельну ділянку з кадастровим №2310100000:01:013:0073 (м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, 2) зазначено: функціональне призначення земельної ділянки - «розташування виробничо-складського приміщення і офісу з прибудової топічної»; коефіцієнт місцерозташування (Км2) - « 2,30»; сукупний коефіцієнт впливу локальних факторів (Км3) - « 0,87»; коефіцієнт функціонального призначення (Кф) - « 2,50»; нормативна оцінка одного кв.м. земельної ділянки, грн. - 1160,68.

Позивачем надано до суду частину Технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки земель ТОВ «Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» (розташування виробничо-складського приміщення і офісу з прибудової топічної м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, 2), розробленої у 2012 році. В Розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, серед іншого, зазначено: «… Земельні ділянки підлягають впливу локальних факторів: «водоохоронна зона» - 1,01; «санітарно-захисна зона» - 0,80; Сукупний локальний коефіцієнт (Км3) складатиме: … 0,87...».

24 травня 2017 року ТОВ «Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» звернулось до відповідача (вх.№19-234/0/276-17) із заявою про надання Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Відповідачем 16 червня 2017 сформовано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (вих.№1375/207-17 від 01.08.2017), який позивач просить визнати протиправним та скасувати.

24 січня 2018 року позивач звернувся до Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із повідомленням про виявлення технічної помилки, а саме незастосування впливу локального фактору «знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні», стосовно земельної ділянки кадастровий номер: 2310100000:01:013:0073.

За результатом розгляду цього Повідомлення відповідач листом за вих.№0-8-0.18-242/117-18 від 21.02.2018 повідомив позивача, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Запоріжжя виконується відповідно до Технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка виконана Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім.Ю.М.Білоконя та затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7.

Нормативно-правовою базою для технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Запоріжжя 2013р. є: Земельний кодекс України; Методика грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 за №213); Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельним ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлового-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 та інші.

Значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 розраховані для м.Запоріжжя в Технічній документації про нормативну грошову оцінку м.Запоріжжя 2013р. з урахуванням коефіцієнтів затверджених вище наведеним Порядком, та затверджені рішенням Запорізької міської ради №7 (додаток №2) від 30.06.2015.

Відмовляючи у задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що сформований 16 червня 2017 року Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (вих. №1375/207-17 від 01.08.2017), який позивач просить визнати протиправним та скасувати - не є рішенням суб'єкта владних повноважень у контексті ст.19 КАС України і не може бути визнаний протиправним і скасованим.

Відповідно до ч. 4, ч.5 та ч. 7 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з п.1 Розділу ІІІ «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затвердженого 25.11.2016 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777 (надалі - «Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів»), за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 9).

Термін «адміністративний акт» згідно з Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи (77)31 (прийнятою Комітетом Міністрів від 28.09.1977 на 275-му засіданні заступників міністрів) означає будь-який окремий захід або прийняте рішення, які за своїм характером безпосередньо впливають на права або інтереси як фізичних осіб, так і юридичних, в ході здійснення публічної влади.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскаржений витяг не є рішенням суб'єкта владних повноважень і не може бути визнаний протиправним і скасованим.

Крім того, судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно з п.3 Розділу І «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.

Рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконаної Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім.Ю.М.Білоконя.

Вказане рішення органу місцевого самоврядування позивач не оскаржив, доказів скасування Рішення Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 до суду не надав.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері земельних відносин.

Відповідно до п.1 «Положення про Державне агентство земельних ресурсів України», затвердженого 08.04.2011 Указом Президента України №445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Згідно з пп.6 п.4 «Положення про Державне агентство земельних ресурсів України» Держземагентство відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Як передбачено пп.12 п.4 «Положення про Головне управління Держгеокадастру в області», затвердженого 29.09.2016 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за №1391/29521, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Санітарно-захисні зони створюються навколо об'єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації, ультразвукових і електромагнітних хвиль, електронних полів, іонізуючих випромінювань тощо, з метою відокремлення таких об'єктів від територій житлової забудови (ч.1 ст.114 Земельного кодексу України).

У п.6 Розділу ІІ «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» (який 27.12.2016 набрав чинності і діяв на 16.06.2017 - на день формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (вих.№1375/207-17 від 01.08.2017), який є предметом спору у справі) зазначено: «6. Коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою: Км = Км1 х Км2 х Км3, (2) де Км1 - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення; Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони); Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони. Вихідними даними для обчислення коефіцієнта Км є затверджені матеріали Генеральної схеми планування території України, схем планування території Автономної Республіки Крим та областей, генеральні плани населених пунктів у частині, яка характеризує існуючий стан населеного пункту. Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон».

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивачем не доведено наявність змін у Генеральному плані міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради №4 від 15.09.2004, який містить у собі вихідні данні для обчислення коефіцієнта Км, інших коефіцієнтів.

Відповідно до п.10 Розділу ІІ «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів.

Пояснювальна записка до Технічної документацію щодо нормативної грошової оцінки земель ТОВ «Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» 2012р. (у розділі 5 якої, відповідно до вимог Стандарту державного комітету України із земельних ресурсів: «Оцінка земель. Правила розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» СОУ ДКЗР 00032632-012:2009, і повинні визначатися зони прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів) локального фактору «знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні» - не містить.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що позивач ані у позові, ані у доданих до нього документах, не вказав підстави для застосування локального фактору «знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні» у визначенні частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці з кадастровим №2310100000:01:013:0073 (питому вагу цього локального фактору у формуванні загального рентного доходу з урахуванням місцезнаходження земельної ділянки у відповідній економіко-планувальній зоні - не вказано). Конкретних, змістовних аргументів до включення (чи не включення) цього локального фактору до нормативної грошової оцінки саме цієї земельної ділянки позивач у позові - не навів.

Також, судом першої інстанції було вірно зазначено стосовно доводів позивача щодо неналежного, на його думку, розгляду «Повідомлення про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою» поданого відповідачу, що відповідно до п.143 «Порядку ведення Державного земельного кадастру» Державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей.

Відповідно до п.144 «Порядку ведення Державного земельного кадастру», якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний кадастровий реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру: 1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30; 2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру); 3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок); 3-1) надсилає державному реєстраторові прав на нерухоме майно повідомлення за формою згідно з додатком 31 в електронній формі; 4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку.

Технічний адміністратор Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в режимі реального часу забезпечує передачу повідомлення Державного кадастрового реєстратора до державного реєстратора прав на нерухоме майно, яким надсилалося повідомлення відповідно до пункту 139-1 цього Порядку.

Як зазначено в абз.1 п.150 «Порядку ведення Державного земельного кадастру», якщо за результатами розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки Державним кадастровим реєстратором встановлено, що відомості Державного земельного кадастру відповідають інформації, що міститься в документах, які є підставою для їх внесення, але потребують виправлення у зв'язку з виявленням технічних помилок у таких документах, Державний кадастровий реєстратор повідомляє про це заявникові згідно з додатком 34 із зазначенням документів та технічних помилок у них, виправлення яких має передувати виправленню відповідних відомостей у Державному земельному кадастрі.

Під час розгляду «Повідомлення про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою» поданого позивачем (вх.№19-118/0/156-18 від 01.02.2018) не було встановлено технічних помилок. Факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, не підтверджено.

Отже, підстав для вжиття державним кадастровим реєстратором ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області заходів, передбачених п.143-п.150 «Порядку ведення Державного земельного кадастру» - не існувало.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що суд не може зобов'язати відповідача видати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:01:013:0073, розташованої за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Крива бухта, буд.2, із застосуванням локального фактору «знаходження земельної ділянки в санітарно-захисній зоні».

В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 р. в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельне підприємство «Технопром» до Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 20 червня 2018 року.

Головуючий суддя: А.А. Щербак

Суддя: Н.І. Малиш

Суддя: Н.П. Баранник