
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/4279/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів Кухтея Р.В., Онишкевича Т.В.
з участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу фермерського господарства «Золотий Жайвір» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року, ухвалене суддею Мандзій О.П. в місті Тернополі о 11 год. 25 хв. у справі № 819/101/18 за позовом фермерського господарства «Золотий Жайвір» до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до суду, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ заступника начальника головного управління ДФС у Тернопільській області Лопатинської Н.М. № 2150 від 27.10.2017 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки».
На підтвердження позовних вимог покликається на те, що включення платника податків до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на третій квартал 2017 року у будь-якому випадку позбавляє контролюючий орган підстав провести таку перевірку в жовтні 2017 року, тобто в четвертому кварталі цього року. Разом з тим, позивач вважає, що відповідачем порушено порядок повідомлення про проведення перевірки, а саме вручення наказу про проведення перевірки або його надіслання не пізніше як за десять днів до проведення перевірки як це передбачено п. 77.4 ст. 77 ПК України.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, його оскаржив позивач фермерське господарство «Золотий Жайвір», подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року та прийняти постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт, фермерське господарство «Золотий Жайвір» посилається на незаконність судового рішення з підстав порушення норм матеріального права і неправильне встановлення фактичних обставин справи та виходить з мотивів аналогічних тим, які наведені в позовній заяві.
Позиція відповідача у справі зводиться до того, що оскільки позивачем здійснювалися дії, які перешкоджають законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та не дають змоги контролюючим органам здійснювати функції передбачені законодавством, зокрема, щодо проведення перевірки, то податковий орган вправі проводити перевірку поза встановленими термінами, якщо вони минули.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи те, що 12.07.2017 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ № 1238 «Про проведення документальної планової перевірки», яким визначено провести з 31.07.2017 року документальну планову виїзну перевірку ФГ «Золотий Жайвір» за період з 01.04.2014 року по 31.03.2017 року тривалістю десять робочих днів відповідно до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на третій квартал 2017 року, з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства. 14.07.2017 року податковим органом надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію вищевказаного наказу від 12.07.2017 року № 1238 та письмове повідомлення № 198 із зазначенням дати початку проведення перевірки - 31.07.2017 року, яке отримано представником платника податку - 19.07.2017 року.
За наслідками виїзду в с. Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області з метою приступити до проведення документальної перевірки працівниками контролюючого органу встановлено відсутність посадових осіб ФГ «Золотий Жайвір» за юридичною адресою та складено акт від 31.07.2017 року № 5053/19-00-14-01/35578504 про неможливість проведення планової виїзної перевірки.
09.08.2017 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області повторно видано наказ № 1466 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» на підставі якого 10.08.2017 року працівники Головного управління ДФС у Тернопільській області здійснили виїзд за адресою: с. Городниця, Підволочиський район, Тернопільська область з метою вручення вищевказаного наказу, однак керівником ФГ «Золотий Жайвір» працівників контролюючого органу не допущено до проведення перевірки про що складено відповідний акт № 5219/19-00-14-01/35578504 від 10.08.2017 року.
Головним управлінням ДФС у Тернопільській області 16.08.2017 року прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ФГ «Золотий Жайвір».
З метою проведення документальної планової перевірки передбаченої в плані-графіку на третій квартал 2017 року, Головне управління ДФС у Тернопільській області листом від 11.09.2017 року № 5579/10/19-00-14-01-13/12928 звернулося до ФГ «Золотий Жайвір» щодо інформування контролюючого органу про дату допуску посадових осіб контролюючого органу для проведення документальної планової виїзної перевірки. Листом від 29.09.2017 року ФГ «Золотий Жайвір» повідомило, що за наявності законних підстав для цього та у випадку пред'явлення належним чином оформлених документів, якими буде передбачено право на проведення такої перевірки, посадовими особами ФГ «Золотий Жайвір» буде допущено уповноважених посадових осіб контролюючого органу для проведення документальної перевірки.
27.10.2017 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ № 2150 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки», яким визначено провести з 31.10.2017 року документальну планову виїзну перевірку ФГ «Золотий Жайвір» за період з 01.04.2014 року по 31.03.2017 року тривалістю десять робочих днів, з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства. З метою вручення даного наказу, посадовими особами контролюючого органу здійснено виїзд за місцем здійснення господарської діяльності ФГ «Золотий Жайвір» в с. Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області. За наслідками виїзду встановлено відсутність посадових осіб ФГ «Золотий Жайвір» за юридичною адресою, про що складено акт № 6842/19-00-14-01/35578504 від 31.10.2017 року.
Відповідно до пункту 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Підпунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Пунктом 77.4 статті 77 ПК України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Як зазначено вище, 27.10.2017 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано наказ № 2150 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» ФГ «Золотий Жайвір» з датою початку перевірки - 31.10.2017 року.
З метою вручення цього наказу, посадовими особами контролюючого органу здійснено виїзд за місцем здійснення господарської діяльності ФГ «Золотий Жайвір» в с. Городниця, Підволочиського району, Тернопільської області.
За наслідками виїзду встановлено відсутність посадових осіб ФГ «Золотий Жайвір» за юридичною адресою, про що складено акт № 6842/19-00-14-01/35578504 від 31.10.2017 року.
З цього слідує, що наказ на проведення перевірки на адресу позивача поштовим зв'язком взагалі не надсилався. Відповідач не надав доказів вручення наказу про проведення перевірки не пізніше ніж за десять днів до проведення перевірки. Тим більше вручення наказу про проведення перевірки не пізніше ніж за десять днів до проведення перевірки є неможливим, так як між датою прийняття наказу про проведення перевірки і датою початку перевірки всього три дні.
Наведене свідчить про недотримання пункту 77.4 статті 77 ПК України та не повідомлення позивача про проведення перевірки не пізніше як за десять днів до її проведення, що в свою чергу є порушенням порядку проведення перевірки, і на думку суду апеляційної інстанції є самостійною підставою для скасування наказу про проведення перевірки незалежно від результатів перевірки.
Крім того, відповідно до плану-графіка проведення перевірок, проведення документальної планової виїзної перевірки ФГ «Золотий Жайвір» заплановано на ІІІ квартал 2017 року.
Пунктом 5 розділу І «Загальні положення» Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524, передбачено, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
В той же час, документальну планову виїзну перевірку ФГ «Золотий Жайвір», згідно з наказом № 2150 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» від 27.10.2017 року, визначено провести з 31 жовтня 2017 року, тобто в період, який є ІV кварталом 2017 року.
Проведення документальної планової виїзної перевірки в ІV кварталі, в той час як остання запланована в ІІІ кварталі, на думку суду апеляційної інстанції є недопустимим в практиці діяльності податкового органу, так як норми Податкового Кодексу України сформовані таким чином, що передбачають вчинення лише тих дій, які передбачені цими нормами, а не навпаки.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції вважає, що наявні достатні правові підстави для задоволення позову, та скасування наказу № 2150 від 27.10.2017 року про проведення документальної планової виїзної перевірки.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції необхідно скасувати та прийняти постанову про задоволення позову з вищевикладених мотивів.
Щодо розподілу судових витрат, апеляційний суд звертає увагу на наступні обставини.
Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
А згідно з ч.1 цієї статті при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За наведених обставин судові витрати позивача, а саме судовий збір за подання адміністративного позову, сплачений на підставі квитанції № 20 від 25 січня 2018 року в сумі 1762,00 грн., та за подання апеляційної скарги, сплачений на підставі платіжного доручення №1223 від 23.05.2018 року в сумі 2 643,00 грн. слід відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу фермерського господарства «Золотий Жайвір» задовольнити.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року в справі № 819/101/18 скасувати та прийняти постанову, якою адміністративний позов фермерського господарства «Золотий Жайвір» до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ заступника начальника головного управління ДФС у Тернопільській області № 2150 від 27.10.2017 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки».
Стягнути на користь фермерського господарства «Золотий Жайвір» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області 4 405,00 грн. (чотири тисячі чотириста п'ять гривень 00 копійок) судових витрат.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Р.В. Кухтей
Т.В. Онишкевич
Повний текст виготовлено 20.06.2018 року