
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1755/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Роговець М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України та просить:
1. Визнати неправомірною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду його заяви та доданих до неї документів про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
2. Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо повернення йому листом від 21 березня 2018 року № 248/3/6/754 його заяви та доданих до неї документів про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності.
3. Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути по суті його заяву та додані до неї документи про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності та за результатами її розгляду прийняти одне з рішень, яке передбачене ч. 2 п. 13 Порядку № 975.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що протиправна бездіяльність МО України полягає у не розгляді та поверненні заяви позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги і така бездіяльність суперечить вимогам «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою КМ України від 25 грудня 2013 року № 975 та порушує його права і законні інтереси.
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
24 січня 2018 року позивач звернувся з заявою на адресу Сновського РВК про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
24 січня 2018 року за вих. № 200 Сновський РВК направив заяву про призначення одноразової грошової допомоги разом з доданими до неї документами на адресу Чернігівського ОВК.
30 січня 2018 року за вих. № 5/358с Чернігівський ОВК зазначив, що права на одноразову грошову допомогу позивач не має та повернув заяву без реалізації.
13 лютого 2018 року позивач звернувся на адресу Чернігівського ОВК з заявою у якій, посилаючись на норми законодавства України, роз'яснив Чернігівському ОВК про протиправність його дій на тій підставі, що п. 13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою КМ України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі Порядок № 975) Чернігівський ОВК зобов'язаний на протязі 15 днів направити заяву про призначення одноразової грошової допомоги на адресу розпорядника бюджетних коштів - Міністра оборони України для її розгляду по суті та прийняття відповідного рішення. Нормами законодавства України Чернігівський ОВК не наділений повноваженнями вирішувати наявність чи відсутність у особи права на одноразову грошову допомогу та повертати документи без реалізації.
Після отримання вказаної заяви 20 лютого 2018 року за вих. № 5/655с Чернігівський ОВК направив заяву позивача про призначення одноразової грошової допомоги та додані до неї документи на адресу МО України для її розгляду по суті та прийняття відповідного рішення.
У місячний строк після надходження документів, рішення про призначення або відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги комісією МО України не розглядалось.
Листом Департаменту фінансів МО України від 21 березня 2018 року заява була повернута без прийняття рішення по ній, на тій підставі, що до неї не було додано документа про причини та обставини поранення.
Відповідно до п. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до п.п. 4 п. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до п. 2 ст. 16.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» у випадках, передбачених підпунктами 4-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.
Відповідно до п. 6 ст. 16.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до п. 9 ст. 16.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 11 Поряду № 975 визначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу (Чернігівський ОВК) подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів (МО України) висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів (МО України) приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З метою виконання в МО України положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» та постанови КМ України від 25 грудня 2013 року № 975 наказом МО України від 26 жовтня 2010 року № 564 призначена постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До складу даної комісії входить заступник МО України та ще 8 керівників структурних підрозділів МО України.
Ч. 2 п. 13 Порядку № 975 передбачено вичерпний перелік рішень, які можуть бути прийняті за результатами розгляду заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності - це або призначення одноразової грошової допомоги або відмова у її призначенні, прийняття будь-якого іншого рішення є неправомірним.
Якщо на думку відповідача особа, яка подала заяву не має права на одноразову грошову допомогу то він повинен був відмовити у її призначенні.
Правом на повернення документів без реалізації, тобто не приймати рішення по суті заяви Порядком № 975, відповідач не наділений.
Крім того, наказом МО України від 26 жовтня 2010 року № 564 призначена постійно діюча комісія, яка розглядає заяви про призначення одноразової грошової допомоги і подає Міністру оборони України - розпоряднику бюджетних коштів відповідні пропозиції за результатами розгляду заяв.
Однак, зазначеною комісією вказана заява не розглядалась.
Тобто протиправна бездіяльність МО України полягає у не розгляді та поверненні заяви позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги і така бездіяльність порушує його права та законні інтереси.
Зважаючи на наведене вище, судом встановлено, що бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, є протиправною.
За таких підстав суд визнає неправомірними дії Міністерства оборони України щодо повернення ОСОБА_1 листом від 21 березня 2018 року № 248/3/6/754 його заяви та доданих до неї документів про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності та зобов'язує Міністерство оборони України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності та за результатами її розгляду прийняти одне з рішень, яке передбачене ч. 2 п. 13 Порядку № 975
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо повернення ОСОБА_1 листом від 21 березня 2018 року № 248/3/6/754 його заяви та доданих до неї документів про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому III групи інвалідності та за результатами її розгляду прийняти одне з рішень, яке передбачене ч. 2 п. 13 Порядку № 975.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 21 червня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот