
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 року справа №234/15728/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Казначеєва Е.Г., суддів: Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" в інтересах Виробничої одиниці ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа" на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 листопада 2017 р. у справі № 234/15728/17 (головуючий І інстанції Лутай А.М.) за позовом ОСОБА_1 до Міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання неправомірним відмови і зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1А.) звернулась до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради, в якому просила: визнати протиправною відмову відповідача № 101 від 04.10.2017 року в наданні позивачу дозволу на від’єднання квартири № 8, що належить позивачу, по вул. Ювілейна, 23 в м. Краматорську, від системи центрального опалювання і установки автономного опалювання; зобов’язати відповідача надати позивачу дозвіл на відключення від системи центрального опалення та гарячого водопостачання, і встановлення індивідуального (автономного) опалювання в квартирі АДРЕСА_1, що належить позивачу на праві власності (а.с.2).
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 14 листопада 2017року задоволено позов, а саме: визнано дії міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради неправомірними у частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання у її квартирі АДРЕСА_2 та установку автономного опалення; зобов'язано міську міжвідомчу комісію виконавчого комітету Краматорської міської ради з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася в м.Краматорську, дозвіл на відключення належної їй квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3, від мережі централізованого опалення та влаштування у вказаному приміщенні індивідуального (автономного) опалення, відповідно до діючого законодавства України (а.с.17-20).
Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" в інтересах Виробничої одиниці ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа", не погодившись з судовим рішенням звернулось з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило постанову скасувати і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що апелянт є безпосереднім постачальником послуг із центрального опалення за вказаною адресою, отже відключення квартири від центрального опалення безпосередньо зачіпає інтереси апелянта, проте судом апелянта не було залучено, як учасника справи. Судом було зобов’язано відповідача видати дозвіл на відключення належної позивачу квартири від мережі централізованого опалення, що є перебиранням на себе виключних повноважень виконавчого органу міської ради. Суд не навів правового обґрунтування відхилення норм матеріального права наведених у відмові відповідача, які необхідно застосовувати при вирішенні справи. Апелянт зазначає, що за вимогами законодавства здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише всього житлового будинку за умови обов'язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг (а.с.25-30).
Від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на тиждень, яке обґрунтовано тим, що позивач перебуває на лікарняному. Суд вважає, що клопотання не підлягає задоволенню, оскільки клопотання належними доказами не підтверджено та явка позивача не визнавалась обов’язковою. Крім того, розгляд зазначеної справи вже відкладався за клопотанням позивача за іншою підставою, без підтвердження доказами обставин на які він посилався.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є власником квартири АДРЕСА_4 відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 20.09.2017 року, зареєстрованого в реєстрі за № 1-3437 (а.с.3, 5).
Позивач звернувся до Міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради з заявою про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання належно їй квартири та встановлення індивідуального опалення.
Згідно витягу з протоколу №101 від 04.10.2017р міжвідомча комісія з питань розгляду відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання, позивачу відмовлено у наданні дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання належного їй приміщення та встановлення індивідуального опалення, згідно п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 (далі - Правила № 630) та Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 р. N 4 (далі – Порядок № 4) (а.с.4).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач прийняв рішення без врахування інтересів власника житлового приміщення та з порушенням його прав щодо вільного користування та розпорядження майном.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно з частиною 1 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на: вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Згідно пункту 24 Правил № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Пунктом 25 Правил № 630 визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до пункту 26 зазначених Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Згідно пункту 1.2 Порядку №4, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Відповідно до п.2.1 Порядку №4, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Положеннями п.2.2 Порядку визначено, що Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.
Отже, чинним законодавством передбачено надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення з ініціативи споживачів на будинок у цілому, а не на окремі квартири.
Положеннями п.2.2.3 Порядку визначено якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до Прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Таким чином, здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише всього житлового будинку за умови обов'язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг.
Аналогічна позиція міститься у постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року по справі №234/1116/16-а (№К/9901/13962/18).
Колегія суддів також звертає увагу на те, що Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587, у Порядок №4 були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.
На момент звернення позивача із відповідною заявою, Порядок №4 був чинним саме у такій редакції.
Підтриманого всіма власниками рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення до Комісії не було надано.
З огляду на викладене, суд зазначає, що оскільки в матеріалах справи відсутні докази отримання позивачем згоди всіх споживачів (мешканців) житлового будинку на відключення його від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, відсутня схема теплопостачання для забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлового дому, послуги теплопостачання отримуються у встановленому порядку, тому відсутні законодавчо передбачені підстави для надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання окремих квартири та влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
Отже, відмовляючи позивачу у наданні дозволу, міжвідомча комісія з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення діяла відповідно до вимог чинного законодавства.
Також, суд зазначає, що відповідно до п. 7 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII, що діє з 10.12.2017 року, після прийняття спірної відмови, у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Отже, за вимогами зазначеного Закону, що діє з 10.12.2017 року, можливе відключення квартири від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та влаштувати систему індивідуального теплопостачання якщо у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.
Матеріали справи не містять документального підтвердження відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води не менш як половини квартир багатоквартирного будинку в якому розміщена належна позивачу квартира.
Крім того, суд зазначає, що позивачем заявлені позовні вимоги до Міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради, яка не є юридичною особою та діє, як структурний підрозділ Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області.
Суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що з урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з ОСОБА_1 відповідно до ч. 6 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" підлягають стягненню судові витрати в розмірі 960 грн.
На підставі вищевикладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийнято рішення з порушенням правил застосування норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.139, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" в інтересах Виробничої одиниці ОКП "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа" на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 листопада 2017 р. у справі № 234/15728/17 - задовольнити.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 листопада 2017 р. у справі № 234/15728/17 - скасувати.
Прийняти нове судове рішення.
Відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання протиправною відмову Міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради № 101 від 04.10.2017 року в наданні дозволу на від’єднання квартири № 8, по вул. Ювілейна, 23 в м. Краматорську, від системи центрального опалювання і установки автономного опалювання, зобов’язання Міської міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання виконавчого комітету Краматорської міської ради надати дозвіл на відключення від системи центрального опалення та гарячого водопостачання, і встановлення індивідуального (автономного) опалювання в квартирі АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (ЄДРПОУ: 03337119, юридична адреса: м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2) судові витрати в сумі 960 (дев’ятсот шістдесят) гривень.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового суду протягом тридцяти днів з дати проголошення.
Повне судове рішення складено та підписано 19 червня 2018 року
ОСОБА_2 Казначеєв
Судді І.Д. Компанієць
ОСОБА_3