
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2018 року справа № 811/1503/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
третя особа, на стороні відповідача: Казенне підприємство "Кіровгеологія" Геологорозвідувальна експедиція №37
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність ГУПФУ в Кіровоградській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність – протиправною;
- зобов’язати ГУПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 24.04.2015 року у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з 24.04.2015р. та в подальшому, з урахуванням проведених виплат.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що на підставі наказів по підприємству він працював на різних посадах повний робочий день на підземних умовах праці КП "Кіровгеологія". Відповідно до розрахунку трудового стажу, проведеного Управлінням Пенсійного фонду в м. Кіровограді Ленінського району загальний трудовий стаж становить 32 роки 11 місяців і 10 днів, з яких більше 15 років він працював в геологорозвідувальній експедиції № 37. Згідно трудової книжки та довідки від 04.12.2012 року за № 501 – 15 років 3 місяці і 12 днів він працював на різних посадах та був зайнятий на підземних роботах з повним робочим днем, а тому відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» має право на отримання пенсії шахтаря, які відпрацювали на підземних роботах не менше 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт. Професій, посад і показників, затверджених КМУ у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсії за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
В квітні 2018 року звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату пенсії у відповідності до вищезазначеного Закону, але отримав відмову у зв’язку з тим, що працівники геологорозвідувальних станцій не зайняті безпосередньо видобуванням корисних копалин (зазначених в статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»), норми зазначеного закону на них не поширюються. Вважає дану відмову незаконною та посилаючись на вказані обставини, норми діючого законодавства просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 18 травня 2018 року адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Запропоновано відповідачу надати суду відзив на адміністративний позов, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, у разі необхідності.
У встановлений судом строк відповідачем надіслано суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. У відзиві вказав, що згідно статуту Казенного підприємства "Кіровгеологія" відсутня діяльність, вказана в ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - а саме, видобування вугілля. Крім того, позивач звернувся до ГУПФУ в Кіровоградській області з заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян», тобто з недотриманням Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.28).
В судове засідання позивач не прибув, надавши до суду клопотання про розгляд справи без участі (а.с.42).
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що представники сторін в судове засідання не з’явились, подавши заяви про розгляд справи за їх відсутності, здійснення подальшого розгляду справи можливо у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази у справі суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком по Списку № 1, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV).
24.04.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням нарахувати та виплатити йому пенсію у відповідності до приписів ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (Закон № 345-VI), проте листом №250/Ш-09 від 03.05.2018 року отримав відмову мотивовану тим, що період його роботи на КП "Кіровгеологія" з 28.05.1980 року по 26.09.1984 року та 27.09.1984 року по 20.05.1990 року не можливо зарахувати до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 345-VI, оскільки його дія не поширюється на працівників, що працювали в геологорозвідці (а.с.6).
Не погодившись з позицією відповідача, вважаючи її необґрунтованою та такою, що порушує права на належний рівень соціального захисту, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Статтею 1,8 Закону № 345-VI (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1, передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
Згідно з записами в трудовій книжці, судом встановлено, що позивач 15 років 3 місяці 12 днів працював в геологорозвідувальній партії №37 Кіровської експедиції Міністерства геології СРСР (на даний час КП "Кіровгеологія") на різних посадах, а саме в період з 25.05.1980р. по 26.09.1984р. та з 27.09.1984р. по 20.05.1990р. був безпосередньо зайнятий на польових геологорозвідувальних та підземних роботах повний робочий день (а.с.8,зв.бік).
Відповідно до довідок, що долучені до матеріалів справи, судом встановлено КП "Кіровгеологія" здійснює гірничі роботи в тому числі дослідно-промислову розробку (а.с.11-13,16).
Довідкою Державної служби геології та надр України №3/329 від 20.05.2013 року підтверджено, що КП "Кіровгеологія" з 1947 року у відповідності до уставу є єдиною спеціалізованою геологічною організацією в Україні, яка здійснює гірничо-бурову розвідку місцезнаходження радіоактивних матеріалів. Відкриття місцезнаходжень проводиться системою підземних гірничих виробіток із розвідувально-експлуатаційних стволів. В процесі гірничої розвідки в обов'язковому порядку виконуються дослідно-промислова експлуатація рудних запасів. Вся добута руда по всім урановим місцезнаходженням в процесі розвідувальних робіт, в установленому порядку передана для подальшої переробки Східному гірничо-збагачувальному комбінату (а.с.13).
Також довідкою Державної служби геології та надр України № 501 від 04.12.2012 року визначено, що для виконання особливо важливих робіт (пошук та розвідка родовищ урану) на території України наказом Міністерства геології СРСР від 03.11.1947 року №166 було створено Територіальну експедицію (Кіровську) з підпорядкуванням Українському геологічному управлінню, в подальшому перейменовану в Державне геологічне підприємство "Кіровгеологія". Одним з таких структурних підрозділів підприємства є Геологорозвідувальна експедиція № 37, що проводить геологорозвідувальні роботи на території Кіровоградської області. У складі зазначеної експедиції № 37 знаходився гірничий цех, який здійснював підземні гірничі роботи на розвідувально-експлуатаційних шахтах (а.с.11).
Постановою Кабінету Міністрів України №709-3 від 21.12.1992 року «Про питання, пов'язані з геологорозвідувальними роботами на уран, іншу стратегічну сировину та радіоекологічними дослідженнями» передбачалося поширення на працівників ДГП "Кіровгеологія", зайнятих на пошуках та розвідуванні родовищ радіоактивних руд, установлені чинним законодавством пільги для працівників уранових гірничодобувних підприємств.
Статтею 1 Закону України «Про видобування і переробку уранових руд» визначено, що видобуток уранових руд - це вилучення уранових руд з родовищ усіма можливими способами. Гірничодобувні та переробні уранові об'єкти - сукупність основних промислових виробництв та допоміжних об'єктів, які забезпечують технологічний цикл видобування і переробки уранових руд: шахти, рудники, кар'єри, геологорозвідувальні підземні виробки, комплекси підземного вилуження, гідрометалургійні заводи, збагачувальні фабрики, хвостові господарства, транспортні підприємства.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу у зарахуванні періодів його роботи з 28.05.1980 року по 26.09.1984 року та 27.09.1984 року по 20.05.1990 року в геологорозвідувальній партії №37 Кіровської експедиції Міністерства геології СРСР до стажу, який дає право на здійснення позивачу перерахунку призначеної йому пенсії по Списку № 1, відповідно до Закону №1058-IV, виходячи з положень ст. 8 Закону №345-VI.
Також суд не погоджується з доводами відповідача стосовно не дотримання позивачем вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, оскільки жодних доказів на доведення зазначених обставин відповідачем суду не надано.
Відповідно до положень ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь – яким строком.
Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.
Оскільки судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що не нарахування та не виплата пенсії позивачу є протиправною дією суб'єкта владних повноважень – ГУПФУ в Кіровоградській області, то відповідно до спірних правовідносин має застосовується друга умова - виплата пенсії за минулий час без обмеження строку.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24 квітня 2018 року у справі №646/6250/17 ( провадження №К/9901/2128/18).
Вирішуючи ж питання щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача, суд виходить з приписів ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою визначено, що при виникненні права на підвищення пенсії перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою 24.04.2018 року то перерахунок пенсії необхідно здійснити з 01.05.2018 року.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вищезазначене, підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність ГУПФУ в Кіровоградській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність – протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, починаючи з 01 травня 2018 року, здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної йому пенсії по Списку № 1, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи з положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та провести відповідні виплати, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 704,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.06.2018 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_2