Рішення № 74781979, 13.06.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
808/1683/18
Номер документу
74781979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13 червня 2018 року Справа № 808/1683/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Конишевої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1)

до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а)

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

08 травня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

-визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування до розміру пенсії ОСОБА_1 обмеження її виплати у розмірі 10740,00 грн.;

-зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплачувати ОСОБА_1 пенсію в раніше встановленому розмірі, а саме 12069,42 грн., без обмеження її розміром в 10740,00 грн., починаючи з 01.01.2018 року та доплатити не виплачену різницю;

Ухвалою суду від 14 травня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 26 квітня 2018 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві посилається на приписи Конституції України, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та зазначає, що враховуючи, що розмір його пенсії склав 12069,42 грн. (виплата пенсії до 31 грудня 2017 року була обмежена розміром до 10740,00 грн. на підставі п. 3 ст. 27 вказаного Закону), то починаючи з січня 2018 року пенсія позивачу повинна виплачуватись у повному розмірі – 12069,42 грн., у зв’язку із чим звернувся до відповідача з проханням надати детальну інформацію про нарахування йому пенсії із обмеженням. Вказує, що 27.04.2018 відповідачем була надана відповідь, що розмір пенсії починаючи з 01 жовтня 2017 перерахований у сторону зменшення з причини встановлення нового підходу до порядку обчислення середньої заробітної плати, зменшення коефіцієнта величини оцінки одного року страхового стажу із 1,35% до 1% та встановлена на рівні 10740,00 грн., замість призначеного розміру пенсії, який був обрахований на рівні 12069,42 грн. Вважає такі дії відповідача при перерахунку пенсії неправомірними, у зв’язку із чим просить адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав та 04.06.2018 надав відзив на адміністративний позов (вх. №17208), у якому зазначив, що з урахуванням стажу і заробітку позивача, розмір пенсії обчислювався в сумі 12288,91 грн. Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, позивачу було встановлено 10740,00 грн., оскільки зазначена сума становить максимальний розмір пенсії на 2017 рік. Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148 від 03.10.2017 (далі- Закон №2148) позивачу проведений перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року, а саме осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,40 грн. та зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%. На рахунок застосування оцінки страхового стажу 1%, відповідач зазначає, що відповідно до Закону №2148, а саме: доповнено п. 4-3 ст. 115, в якому зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року стажу в розмірі 1%. Таким чином, вважає дії управління в частині здійснення розрахунку пенсії позивача є законними та такими, що відповідають діючому пенсійному законодавству, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером та перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Запорізької області з 04.06.2016.

З 04.06.2016 позивачу була призначена пенсія з обмеженням в отриманні максимального розміру, а саме до 10740,00 грн. (розмір пенсії становить 12069,42 грн.)

13.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації стосовно нарахування йому пенсії із обмеженням.

Відповідно до листа від 27.04.2018 № 119/Ш-1 позивачу надано відповідь про те, що у зв’язку із проведеною пенсійною реформою 01.10.2017, пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015,2016 року, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 %. У зв’язку із набуттям чинності 11 жовтня 2017 року Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” розмір пенсії позивача було перераховано з 01.10.2017, у зв’язку із чим розмір пенсії зменшився та склав – 10278,12 грн. Проте, позивачу встановлено доплату за 23 роки понаднормативного стажу, після чого пенсія становить 10538,02 грн. Враховуючи, що пенсійна виплата до 01.10.2017 становила 10740,00 грн., на підставі пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058 встановлено доплату до старого розміру виплати у сумі 201,98 грн.

Вважаючи дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частиною першою статті 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.03.2003 (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком, далі - Закон №1058) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (Закон №1058).

Згідно із частиною першою статті 25 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.

Частиною третьою статті 27 Закону №1058-ІV визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень.

Судом встановлено, що після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача станом на 01.10.2017 склав – 10538,02 грн., проте відповідно до п.4 Прикінцевих Положень Закону № 1058, у разі якщо наслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Враховуючи те, що до перерахунку по 30.09.2017 був встановлений розмір пенсій в сумі 10740,00 грн., в зв’язку з чим, з урахуванням зменшення розміру пенсії після перерахунку 01.10.2017, та на виконання зазначеної норми Закону, позивачу з 01.10.2017 виплачується пенсія в раніше встановленому розмірі 10740,00 грн.

11.10.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148), яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено п.4-3 наступного змісту: “Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно з пунктом 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058.

Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов’язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017.

Так, у листі від 27.04.2018 за №119/Ш-1 та відзиві на позовну заяву відповідач, посилаючись на приписи Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148, обґрунтовує доплату до розміру пенсії позивача до 01.10.2017 в сумі 201,98 грн. тим, що до здійснення перерахунку пенсія виплачувалася позивачу в розмірі 10740грн.

В даному випадку суд звертає увагу, що до здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 її розмір становив був більший.

При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивача, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до частини третьої статті 27 Закону №1058, не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому згідно з формулою, наведеною у частині першої статті 27 Закону №1058.

Відповідно до ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1373 грн.

Тобто, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13730 грн. (частина третя статті 27 Закону №1058), а тому з 01.01.2018 пенсія в розмірі 12069,42 грн. мала виплачуватися позивачу в повному обсязі.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 та пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №2148 відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017.

З огляду на вказане, позовні вимоги позивача про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком у розмірі 12069,42 грн., починаючи з 01.01.2018 з дотриманням вимог ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність припинення (зупинення) здійснення пенсійних виплат позивачу, не надано жодного доказу в обґрунтування своєї правової позиції, не надано будь-якого документу який би підтверджував викладені у відзиві обставини, тому суд вважає, що відповідач не виконав свій обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а, ЄДРПОУ 41249795) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а, ЄДРПОУ 41249795) щодо застосування до розміру пенсії ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Зобов’язати Енергодарське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а, ЄДРПОУ 41249795) здійснити виплату ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії в раніше встановленому розмірі, без застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, починаючи з 01.01.2018 та доплатити різницю.

Присудити на користь ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) суму судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а, ЄДРПОУ 41249795).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 13.06.2018.

Суддя О.В. Конишева