
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 296/9816/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"18" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
ОСОБА_1,
за участю секретаря Круглій В.В.,
сторін та їх представників: позивач -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від "12" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії , -
суддя в 1-й інстанції - Бондарчук В.В. ,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
11.12.2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку йому пенсії на підставі довідки №85/7102 від 12.05.2017 року, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області та приведення її у відповідність до чинного законодавства; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок його пенсії у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці, виданою ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області починаючи з 1-го січня 2016 року та зобов'язати виплатити йому невиплачену суму пенсії починаючи із 1-го січня 2016 року в сумі 122 310 грн.
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 12 лютого 2018 року позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки №85/7102 від 12.05.2017 року, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області та приведення її у відповідність до чинного законодавства.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці 85/7102 від 17.05.2017 року виданою ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області починаючи з 1-го січня 2016 року та зобов'язати виплатити йому невиплачену суму пенсії починаючи із 1-го січня 2016 року в сумі 122 310 грн.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що у пенсійні справі позивача відсутні документи, згідно яких суд зобов'язав здійснити перерахунок пенсії, а саме - довідка №87/7102 від 17.02.2017 року. Вказує, що суд безпідставно взяв на себе функції органу Пенсійного фонду та розрахував суму, належну до виплати позивачу. Зазначає, що після надходження нових довідок Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області буде автоматично проведено перерахунок пенсії особам, які були звільнені зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання МВС відповідно до постанови №103 без будь-яких звернень пенсіонерів. Крім того, в апеляційній скарзі звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018 року законодавчо врегульовано механізм проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.
Окрім зазначеного, представник відповідача суду пояснив та надав відповідні докази, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/6614 від 21.03.2018року у якій розмір грошового забезпечення позивача має більший розмір ніж у довідці цієї ж установи від 17.05.2017 року №85/6614.
Позивач в судовому засіданні пояснив, що у прохальній частині позовної заяви ним було допущено описку, а зокрема замість номеру та дати довідки від 17.05.2017року №85/6614 помилково вказано довідку № 85/7102 від 17.05.2017року. Також позивач просив суд урахувати, що перерахунок йому проведено за 2018рік на підставі довідки №85/6614 від 21.03.2018року в якій зазначено більший розмір грошового забезпечення ніж у довідці відносно якої виник спір. Просив, провести перерахунок йому лише за 2016-2017рр. на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією яка міститься в матеріалах пенсійної справи №85/6614 від 21.03.2018року.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом встановлено та як вбачається з матеріалів справи, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Відповідно до довідки, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області від 17.05.2017 року №85/6614 визначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 року №260, за посадою міліціонера роти ППСМ Бердичівського МРВ УМВС.
Позивач звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських.
Листом №3739/ц-11 від 07.12.2017 року Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивача повідомлено про те, перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з рішенням відповідача. позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності дій відповідача.
Надаючи оцінку встановлених судом обставинам справи, висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України гарантує право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII внесено зміни до ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, згідно ч. 3 ст. 63 Закону України перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частина четверта ст. 63 Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, враховуючи наведені норми, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно ст.102 Закону України «Про національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п.1-3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Отож, колегія суддів з врахуванням наведених норм, погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішній справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Підставою для такого перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного Фонду України, що узгоджується також і з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі № 21-484/а13.
Відповідно до ч. 2ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З 01.01.2016 року набула чинності редакція статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, внесене ними згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» № 614-VIII від 15.07.2015 р., згідно яких стаття 51 вказаного Закону доповнена частиною 3 наступного змісту: "перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушене право позивача підлягає захисту з 01.01.2016 року.
Водночас судом встановлено, що довідка №85/7102 від 12.05.2017року, у матеріалах судової та пенсійної справи відсутня, ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області не видавалась.
Із змісту позовної заяви та додатків доданих до неї, слідує що позивач обґрунтовує свої вимоги наявністю довідки, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області від 17.05.2017 року №85/6614, якою визначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року. Така довідка міститься і в матеріалах справи (а.с.8, 9).
Суд першої інстанції вказаних обставин не дослідив та не зважив, що в матеріалах справи відсутня довідка №85/7102 від 12.05.2017року.
Відтак, безпідставно прийняв рішення відносно перерахунку пенсії позивача на підставі неіснуючої довідки №85/7102 від 12.05.2017року.
Колегією суддів також враховано, що перерахунок пенсії позивача за 2018рік проведено на підставі довідки №85/6614 від 21.03.2018року у якій зазначено більший розмір грошового забезпечення ніж у довідці від 17.05.2017 року №85/6614. При цьому, перерахунок пенсії позивача за 2016 -2017роки на підставі вказаної довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області взагалі не проведено.
Вирішуючи питання про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за 2016-2017року, суд враховує, що набуте право позивача на перерахунок його пенсії у названих періодах не може погіршувати умови такого перерахунку через застосовування довідки, яка має менший розмір грошового забезпечення ніж розмір грошового забезпечення зазначений у довідці ліквідаційної комісії №85/6614 від 21.03.2018року, яка застосована відповідачем при перерахунку пенсії за 2018рік.
Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для надання позивачу повного юридичного захисту порушених права та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу за 2016-2017роки, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/6614 від 21.03.2018року, яка є у матеріалах пенсійної справи та застосована при перерахунку пенсії позивача за 2018рік.
Також, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги стосовно безпідставного розрахунку судом першої інстанції розміру суми належної позивачу пенсії у розмірі 122310 грн.
Колегія суддів зазначає, що під час розгляду даної справи суд встановлює наявність або відсутність у позивача права на відповідний перерахунок пенсії, однак суд не уповноважений перебирати на себе повноваження пенсійного органу та здійснювати відповідний перерахунок, розрахунок чи призначення сум належних до виплати пенсій.
Водночас, колегія суддів критично оцінює доводи відповідача стосовно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до якої після надходження нових довідок Головним управлінням Пенсійного фонду в Житомирській області буде автоматично проведено перерахунок пенсій.
Право на перерахунок пенсії виникло на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», а не постанови Кабінету Міністрів України № 103, а відтак право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р. є абсолютним та не може відстрочуватися в часі, а наведені у постанові правила щодо відстрочення виплат не мають правового значення в силу вищенаведених вище вимог Закону.
Судова колегія звертає увагу на те, що положення Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 набули чинності лише 21.02.2018, тоді як позивач звернувся до суду з позовом ще в грудні 2017 року. На момент винесення рішення судом рішення перерахунок пенсії позивачу на підставі Закону за період 2016-2017років здійснено не було.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За наведених обставин справи та положень законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково, а рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, рішення Корольовського районного суду м. Житомира від "12" лютого 2018 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки №85/6614 від 17.05.2017року, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області та приведення її у відповідність до чинного законодавства.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, що наявна у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2, починаючи з 1-го січня 2016 року по 31.12.2017року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 640 грн.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "19" червня 2018 р.