Постанова № 74766123, 14.06.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
815/4122/17
Номер документу
74766123
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/4122/17

Категорія: 7 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів – Осіпова Ю.В., Шеметенко Л. П.

за участю секретаря – Сінчі А.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до дочірнього підприємства «Одеський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу, -

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2017 року Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадр) звернулась до суду з адміністративним позовом до дочірнього підприємства «Одеський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі – ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України») про припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу від 28 жовтня 2002 року № 2806.

В обґрунтування позову зазначалось, що Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку господарської діяльності відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини). За результатами перевірки складено акт № 36/2806 від 25 травня 2016 року, яким встановлено порушення ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» вимог ст.ст.14, 18, 24, 51, 56 Кодексу України про надра, ст. 19 Гірничого Закону України, ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а також Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2011 року № 615. На підставі акту перевірки та встановлених порушень позивачем складено припис від 31 травня 2016 року № 36/2806, яким у строк до 01 липня 2016 року відповідачу надано строк для усунення порушень. У зв'язку з ненаданням ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» доказів усунення встановлених порушень у визначений строк, на підставі подання Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу ДДГК Держгеонадр України від 01 серпня 2016 року № 302, позивачем прийнято наказ від 25 жовтня 2016 року № 373, яким зупинено дію спеціального дозволу та надано відповідачу строк - 30 календарних днів для усунення порушень, який направлено на адресу відповідача листом від 11 листопада 2016 року № 21227/13/14-16. 27 січня 2017 року на адресу відповідача направлено лист № 1855/13/14-17 з проханням надати у 15-деннйи строк власну позицію щодо згоди/незгоди на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу. На думку позивача, оскільки відомостей щодо виконання вимог припису на адресу Держгеонадру не надходило, останній звернувся до суду з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року у задоволенні позовних вимог Державній служби геології та надр України відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем усунуто порушення, викладені у приписі, з огляду на наявність поважних причин тимчасового призупинення робіт по видобутку гірничої маси. В рішенні суду також зазначено, що припинення права користування ставить під загрозу діяльність відповідача, як підприємства державного сектору економіки, яке, відповідно до Статуту, засноване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконалення та розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, Державна служба геології та надр України подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з’ясуванням обставин справи та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що суд першої інстанції зробив помилковий висновок про повне усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, згідно припису Держгеонадру від 31 травня 2016 року № 36/2806. Зокрема на ділянці надр, наданій в користування, не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, встановлено невиконання мети спеціального дозволу на користування надрами - видобування піску та піщано-галечних порід, придатних в якості заповнювача бетону, як баласту для залізничної колії, для виготовлення штукатурних та кладочних розчинів, встановлено непогодження Плану розвитку гірничих робіт на 2016 рік, не отримано документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами та надрокористувач припинив без поважних причин роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, більш як на 2 роки, за маркшейдерською документацією видобуток не проводиться з 2012 року.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з’ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Судом встановлено, що Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку господарської діяльності відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).

За результатами перевірки складено акт № 36/2806 від 25 травня 2016 року, яким встановлено порушення ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», а саме:

- на ділянці надр, наданій у користування не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами та не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами - видобування піску та піщаних галечних порід, придатних в якості заповнювача бетону, як баласту для залізничної колії, для виготовлення штукатурних та кладочних розчинів (порушення ст. ст. 14, 24 та 56 Кодексу України про надра та Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2011 року № 615);

- не погоджений у встановленому законодавством порядку План розвитку гірничих робіт на 2016 рік (порушення ст. 51 Кодексу України про надра та ст.19 Гірничого закону України);

- не отримано документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користування надрами (порушення ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України та ст. 18 Гірничого закону України);

- надрокористувач припинив без поважних причин роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами більш як на 2 (два) роки. За маркшейдерською документацією видобуток не проводиться з 2012 року (порушення Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2011 року № 615).

На підставі акту перевірки та встановлених порушень позивачем складено припис від 31 травня 2016 року № 36/2806, яким у строк до 01 липня 2016 року відповідачу надано строк для усунення порушень.

У зв'язку з ненаданням ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» доказів усунення встановлених порушень у визначений строк, на підставі подання Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу ДДГК Держгеонадр України від 01 серпня 2016 року № 302, позивачем прийнято наказ від 25 жовтня 2016 року № 373, яким зупинено дію спеціального дозволу та надано відповідачу строк - 30 календарних днів для усунення порушень, який направлено на адресу відповідача листом від 11 листопада 2016 року № 21227/13/14-16.

19 грудня 2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом направлено на адресу позивача ОСОБА_1 № 573 щодо анулювання спеціального дозволу, в якому зазначено, що станом на 23 грудня 2016 року відповідачем не усунено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування (а. с. 31-32).

27 січня 2017 року на адресу ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» направлено лист № 1855/13/14-17 з проханням надати у 15-деннйи строк власну позицію щодо згоди/незгоди на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу.

Названий лист відповідачем отримано 03 лютого 2017 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення з відповідною відміткою та підписом про отримання (а. с. 33).

06 лютого 2017 року ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» направлено лист Державній службі геології та надр України зі змісту якого вбачається, що підприємство просить не анулювати дозвіл, посилаючись на те, що родовище є сировинною базою державного підприємства та роботи по видобуванню проводяться виключно для власних потреб підрозділів відповідача, а через відсутність фінансування та передачу понад 70% автомобільних доріг приватним підрядним організаціям, значно зменшились обсяги робіт по ремонту і обслуговуванню автомобільних доріг державного та місцевого значення, що призвело до припинення робіт з видобутку гірничої маси, однак на даний час ведуться підготовчі роботи в кар'єрах по ремонту обладнання та техніки та відповідач має всі необхідні нормативні документи, що дають можливість виконувати роботи з видобутку гірничої маси, у зв'язку з чим ДП «Одеський облавтодор» просить позивача не анулювати дозвіл та дати можливість зустріти будівельний сезон 2017 року з власною сировинною базою (а. с. 34).

Суспільні відносини з приводу забезпечення раціонального, комплексного використання, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорони прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян урегульовані нормами Кодексу України про надра.

Відповідно до ст. 2 Кодексу України про надра, завданням Кодексу України про надра - є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Статтями 13 та 14 Кодексу України про надра передбачено, що: «Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин».

Згідно ст. 15 Кодексу України про надра визначено, що «Надра надаються у постійне або тимчасове користування.

Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.

Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді».

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України» затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 391/2011 (далі - Положення № 391/2011) та Положення від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі – Положення № 1174).

Приписами пп. 18 п. 4 Положення № 391/2011 визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра: «Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу».

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра та також Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

Частиною 2 ст. 24 Кодексу України про надра передбачено, що: «Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції».

Статтями 60 та 61 Кодексу України про надра визначено, що: «Державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр».

Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначається Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року за № 1294 (далі - Порядок № 1294, який діяв на момент проведення перевірки відповідача).

Пунктами 4 та 5 Порядку № 1294 передбачено, що: «Органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за, зокрема, своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокостувачів».

Згідно пп. 13 п. 4 Положення № 391/2011 Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.

Відповідно до п. 22 Порядку № 615 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Пунктом 16 Порядку № 1294 передбачено, що: «Уразі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

На вимогу ч. ч. 1 та 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Відповідно до п. 23 Порядку № 1294: «Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»».

Порядок анулювання спеціальних дозволів, у тому числі, на користування надрами визначений Законом України від 06 вересня 2005 року № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон України № 2806-IV).

Згідно з абзацами 5-7 частини 7 статті 4-1 Закону України № 2806-IV встановлено, що: «Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення».

Як встановлено матеріалам справи, ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 2806 від 28 жовтня 2002 року з метою видобування піску та піщано-галечних порід, придатних в якості заповнювача бетону, як баласту для залізничної колі, для виготовлення штукатурних та кладочних розчинів (а. с. 12).

На підставі наказів Держгеонадр України від 21 березня 2016 року № 92 та № 93, відповідно до Порядку № 1294 від 03 квітня 2013 року, Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку господарської діяльності відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої складено акт № 36/2806 від 25 травня 2016 року.

В ході проведення перевірки позивачем встановлені порушення ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», а саме:

- на ділянці надр, наданій у користування не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами та не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами - видобування піску та піщаних галечних порід, придатних в якості заповнювача бетону, як баласту для залізничної колії, для виготовлення штукатурних та кладочних розчинів (порушення ст. ст. 14, 24 та 56 Кодексу України про надра та Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2011 року № 615);

- не погоджений у встановленому законодавством порядку План розвитку гірничих робіт на 2016 рік (порушення ст. 51 Кодексу України про надра та ст.19 Гірничого закону України);

- не отримано документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користування надрами (порушення ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України та ст. 18 Гірничого закону України);

- надрокористувач припинив без поважних причин роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами більш як на 2 (два) роки. За маркшейдерською документацією видобуток не проводиться з 2012 року (порушення Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2011 року № 615).

На підставі акту перевірки та встановлених порушень позивачем складено припис від 31 травня 2016 року № 36/2806, яким у строк до 01 липня 2016 року відповідачу надано строк для усунення порушень.

У зв'язку з ненаданням відповідачем доказів усунення встановлених порушень у визначений строк, на підставі подання Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу ДДГК Держгеонадр України від 01 серпня 2016 року № 302 (а. с. 25-26), позивачем прийнято наказ від 25 жовтня 2016 року № 373, яким зупинено дію спеціального дозволу та надано відповідачу строк - 30 календарних днів для усунення порушень, який направлено на адресу відповідача листом від 11 листопада 2016 року № 21227/13/14-16.

19 грудні 2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом направлено на адресу позивача ОСОБА_1 № 573 щодо анулювання спеціального дозволу, у зв’язку з неусуненням порушення вимог законодавства у сфері надрокористування (а. с. 31-32).

Враховуючи вищевикладене, 27 січня 2017 року позивачем на адресу ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» направлено лист № 1855/13/14-17 з проханням надати у 15-деннйи строк власну позицію щодо згоди/незгоди на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу.

Проте, колегія суддів зазначає, що лист-відповідь від 06 лютого 2017 року, який наданий відповідачем на вимогу Державної служби геології та надр Украйни, не містить посилань щодо усунення порушень у сфері надрокористування.

Разом з тим, слід зазначити, що в матеріалах справи також відсутні докази щодо підтвердження усунення порушень, виявлених Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України під час перевірки, проведеної у травні 2016 року, як відсутні і докази чи обґрунтування, які б свідчили про відсутність виявлених порушень, тощо.

Апеляційний суд відхиляє посилання відповідача в своїх запереченнях, про що також зазначено в рішенні суду першої інстанції, що 01 червня 2016 року ДП «Одеський облавтодор» надало витребувані документи, що підтверджується листом від 01 червня 2016 року № 5-1/462, а тому у позивача були відсутні підстави зупиняти дії дозволу, оскільки зі змісту названого листа вбачається, що відповідачем лише підтверджено факт порушення законодавства у сфері надрокористування - в частині «не приступив до користування надрами протягом 2-х років».

Крім того, перевіркою були встановлені також й інші порушення в сфері надрокористування, однак будь-яких доказів на спростовання факту їх усунення у строки, встановлені приписом відповідачем до суду апеляційної інстанції не надано.

Посилання ДП «Одеський облавтодор» на той факт, що План робіт на 2016 рік не погоджувався у зв’язку з тим, що не здійснювався видобуток гірничої маси є безпідставним, оскільки останнє не спростовує факту наявності порушення ст. 51 Кодексу України про надра. До того ж, програма робіт може коригуватися за заявою надрокористувача, що відповідачем зроблено не було.

Статтею 18 Кодексу України про надра встановлено порядок надання земельних ділянок для потреб, пов’язаних з користуванням надрами, крім того, Програмою робіт, що є невід’ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, встановлюються терміни виконання певних робіт, в тому числі і питання отримання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, а тому доводи відповідача про те, що до компетенції Держгеонадр не входить питання щодо перевірки документів, які посвідчують право на земельну ділянку, є безпідставними.

Колегія суддів також зауважує, що ДП «Одеський облавтодор» по даній справі не оскаржено будь-які дії органів Державної служби геології та надр України щодо проведення перевірки стосовно нього, складання припису, видання наказів, зупинення дії дозволу на користування надрами, і, крім того, не надані будь-які докази щодо усунення порушень, а навпаки в наданих листах на адресу позивача вказано лише про поважність причин не видобування сировини та не користування надрами, що не спростовує факту порушення останнім законодавства у сфері надрокористування, встановлених під час проведення перевірки Держгеонадру.

Посилання в рішенні суду першої інстанції як на одну з підстав про відмову у задоволенні позовних вимог позивача, що припинення права користування надрами ставить під загрозу діяльність відповідача, як підприємства державного сектору економіки, яке, відповідно до Статуту, засноване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, тощо, не позбавляє від відповідальності ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» дотримуватись вимог норм Кодексу України про надра та іншого законодавства у сфері надрокористування.

Враховуючи вищевикладене, оскільки відповідач не усунув порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, не виконав припис Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології і надр України № 36/2806 від 31 травня 2016 року, апеляційний суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2806 від 28 жовтня 2002 року, виданого ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України».

Зважаючи на викладенні обставини, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що виразилось в неправильному застосуванні закону, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з винесенням постанови про задоволення позовних вимог Державної служби геології та надр України.

Керуючись ст.ст. 229, 242, 308, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України – задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року скасувати.

Прийняти нову постанову суду.

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2806 від 28 жовтня 2002 року виданого Дочірньому підприємству «Одеський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України».

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.

Повний текст постанови суду складено 18 червня 2018 року.

Суддя-доповідач: ОСОБА_2

Суддя: Ю.В. Осіпов

Суддя: Л.П. Шеметенко