Ухвала суду № 74757880, 19.06.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
805/491/17-а
Номер документу
74757880
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

19 червня 2018 року справа №805/491/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д.(суддя-доповідач),

суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,

розглянув у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справі №805/491/17-а за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення грошових коштів та моральної шкоди, зобовязання зарахувати кошти на рахунок позивача, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Скасовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2018 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ТУ ДСА України в Донецькій області про стягнення грошової допомоги до щорічної основної оплачуваної відпустки, стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, зобов'язання виплатити компенсації втрати частини доходу.

В зазначеній частині прийнято нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ТУ ДСА України в Донецькій області про стягнення грошової допомоги до щорічної основної оплачуваної відпустки, стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, зобов'язання виплатити компенсації втрати частини доходу задоволено частково.

Стягнуто з ТУ ДСА України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 суму матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 1218 гривень з урахуванням податків, зборів обов’язкових платежів.

Стягнуто з ТУ ДСА України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 14 квітня 2015 року по 17 квітня 2018 року в розмірі 47479,38 гривень з урахуванням податків, зборів обов’язкових платежів.

Зобов'язано ТУ ДСА України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу – заробітної плати за вересень-жовтень 2014 року за період з 14 квітня 2015 року по 17 квітня 2018 року відповідно до вимог Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050 та Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати».

Звернуто до негайного виконання постанову в частині стягнення з ТУ ДСА України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заробітної плати в межах стягнення за один місяць в сумі 1416,80 грн.

Зобов’язано ТУ ДСА України в Донецькій області надати суду звіт про виконання постанови суду протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2018 року у справі №805/491/17-а залишено без змін.

18.05.2018 року ОСОБА_1 надано до суду клопотання про накладення штрафу на керівника ТУ ДСА України в Донецькій області, відповідального за виконання судового рішення, в сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. (а.с.88-89 т.5)

В обґрунтування заяви зазначено, що відповідач, в порушення своїх процесуальних обов’язків, до теперішнього часу не виконав судове рішення, про що також свідчить лист керівника ТУ ДСА України в Донецькій області, надісланий на електронну адресу позивача (а.с.94-95 т.5)

Сторони про дату та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, відповідно до ч.1 ст. 311, ст..382 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає заяву у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи заяви, встановив наступне.

Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року набрала законної сили 17 квітня 2018 року.

Цим судовим рішенням, зокрема, встановлено обов’язок ТУ ДСА України в Донецькій області надати суду звіт про виконання постанови суду протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили.

17 травня 2018 року Донецьким апеляційним адміністративним судом отримано лист територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо виконання судових рішень по справі №805/491/17-а (а.с.85-86 т.5), яким визначено, що територіальне управління будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету здійснює лише за наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

В зв’язку з цим, виконання рішень судів здійснюється державною казначейською службою України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», яка передбачена ЗУ «Про Державний бюджет на 2018 рік».

Для ТУ ДСА України в Донецькій області ця програма та відповідний кошторис не доведені і в теперішній час не можуть бути використані. Розпорядником коштів, передбачених цією бюджетною програмою, є ДСА України, яка є головним розпорядником бюджетних коштів.

Підсумовуючи викладене, територіальне управління зазначає, що судові рішення по справі №805/491/17-а можуть бути виконані лише в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою КМУ від 03.08.2011 року №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників» шляхом стягнення коштів на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетної програми 0501150 «виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

Також відповідачем надано на виконання судового рішення розрахунок компенсації втрати частини доходу, що підлягає виплаті ОСОБА_1 відповідно до постанови від 17.04.2018 року.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018 року зобов’язано ТУ ДСА України в Донецькій області надати докази відсутності бюджетних коштів на виконання судового рішення та відсутності бюджетної програми 0501150.

На виконання ухвали суду ТУ ДСА України в Донецькій області надало кошторис на 2018 рік, яким не передбачено виділення коштів з бюджету на виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів.

Частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за наслідками розгляду звіту субєкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника субєкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, стаття 382 КАС України передбачає судовий контроль та відповідальність як за неподання звіту, так і у разі подання звіту, але неналежного виконання судового рішення, що встановлюється судом за результатами розгляду поданого звіту.

Такий контроль здійснюється судом у разі зобов’язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

За змістом процесуальної норми, варіанти застосування правових наслідків можуть бути різними, як встановлення нового строку на подання звіту, накладання штрафу кожного по окремості застосування, так і можливе застосування їх у сукупності.

Наділення суду правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.

При цьому, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання судового рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Лист ТУ ДСА України в Донецькій області, наданий на виконання судового рішення, свідчить, що судові рішення по справі №805/491/17-а можуть бути виконані лише в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою КМУ від 03.08.2011 року №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників».

Як визначено ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року №4901 (далі Закон №4901) виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

На підставі ч.2 ст.3 Закону №4901 стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.47 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 року №845 (далі Порядок), безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:

1) органом Казначейства:

документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником;

інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника;

2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.

Згідно з п.48 Порядку для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей за наявності відповідних бюджетних асигнувань для здійснення безспірного списання коштів.

На підставі п.49 Порядку у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України.

Казначейство відкладає безспірне списання коштів державного бюджету та поновлює його з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України.

Як свідчать матеріали справи в ТУ ДСА України в Донецькій області відсутня програма «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», як наслідок відсутній відповідний кошторис та фінансування з державного бюджету.

За таких підстав, оскільки звіт подано відповідачем у встановлені судом строки, але виконання за судовим рішенням відбувається в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою КМУ від 03.08.2011 року №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників» , - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, - тому відсутні обставини, які свідчать про умисне ухилення відповідача від виконання рішення суду, як наслідок, відсутні підстави для накладення штрафу на керівника ТУ ДСА України в Донецькій області за невиконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справі №805/491/17-а.

Суд не приймає в якості доказу умисного невиконання судового рішення лист ДУ ДСА України в Донецькій області від 11.05.2018 року №05-651/18, наданий ОСОБА_1 (а.с.94-95 т.5), оскільки зазначений лист є відповіддю на звернення позивача від 23.03.2018 року, яке надійшло з Національного агентства України з питань державної служби.

Таким чином заява ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника ТУ ДСА України в Донецькій області, відповідального за виконання судового рішення задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 294, 321, 325, 326, 328 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу на суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справі №805/491/17-а – відмовити.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання суддями.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Верховного Суду.

Повне судове рішення складено та підписано 19 червня 2018 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Е.Г. Казначеєв

ОСОБА_2