Постанова № 74757864, 14.06.2018, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
916/3274/17
Номер документу
74757864
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/3274/17

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Колоколова С.І.

суддів: Разюк Г.П., Савицького Я.Ф.

секретар судового засідання: Полінецька В.В.

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 210/02.12 від 16.02.2018)

від відповідача: не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Болградської міської ради Одеської області

на рішення господарського суду Одеської області від „29” березня 2018 року, повний текст якого складено та підписано „30” березня 2018 року

у справі № 916/3274/17

за позовом Болградської міської ради Одеської області

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про внесення змін до договору оренди землі та стягнення 5560,47 грн. недоотриманого доходу з підстав нормативно грошової оцінки земельної ділянки від 28.03.2017 року № 935/86-17

головуючий суддя – Демешин О.А.

місце ухвалення рішення: Господарський суд Одеської області

В судовому засіданні 14.06.2018 згідно ст.233 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В С Т А Н О В И В :

28.12.2017 Болградська міська рада Одеської області (далі по тексту – позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач) про внесення змін до договору оренди землі від 17.07.2017 № 688, стягнення 5560,47 грн. недоотриманого Болградською міською радою доходу за користування земельною ділянкою та витрати по сплаті судового збору.

Позовні вимоги мотивовані посиланням на Закон України «Про оцінку земель», а саме внаслідок дій відповідача протягом 2015-2017 року від підписання додаткових угод до договору оренди, Болградською міською радою понесені збитки у вигляді неодержаної орендної плати за землю у розмірі 5600,47 грн.

Рішенням господарського суду Одеської області від 29.03.2018 у справі №916/3274/17 (суддя Демешин О.А.) позов задоволений частково. Внесено зміни до договору оренди землі від 17.07.2014 р. № 688, укладеного з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним у такій редакції:

„ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди земельної ділянки

від17.07.2014 р. № 688

2018 р. м- Болград

Орендодавець (уповноважена ним особа) Болградська міська рада, в особі міського, голови ОСОБА_3, діючого на підставі ст. 42 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та орендар: фізична особа-підприємець ОСОБА_2, з другого, уклали цей договір про нижченаведене:

На підставі, витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 28.03.2017 р. № 935/86-17, внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 17.07.2014 р. № 688 укладеного між Болградською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , а саме.

Викласти пункти 5 та 9 договору оренди земельної ділянки від 17.07.2014 р. № 688 наступній редакції:

“ 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2018 р. становить 72581,81 гривень.”

“ 9. З 01.01.2018 року орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: в грошовій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця у розмірі 6 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 4354,91 грн. на рік”

Ця додаткова угода становить невід’ємну частину Договору від 17.07.2014 р. № 688.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Белградська міська рада Фізична особа-підприємець

Код ЄДРПОУ 04057008 ОСОБА_4

Розрахунковий рахунок Свідоцтво про державну реєстрацію

Фізичні особи 33211815700156 ФОП - В03 №656227 від

Код платежу 18010900 22.10.1992 року

Отримувач: УДКСУ у Болградському Ідентифікаційний номер НОМЕР_1

районі 68702, Одеська обл., м. Болград,

Код ЄДРПОУ 37801706 вул. Варненська,75

Банк ГУДКСУ в Одеській області

МФО 828011

68702, Одеська область,

м. Болград, вул. Шпитальна, 45

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

С.Г. ОСОБА_5 ОСОБА_2

М. П. М. П. (за наявності печатки)”

Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Болградської міської ради отримувач коштів: міський бюджет м. Болграда 1762 гривні судового збору. В решті позову відмовлено.

Такий висновок суду відносно внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки, шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянку, у зв’язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає вимогам чинного законодавства. Відносно відмови позивачу у стягненні 5560,47 недоотриманого доходу за 2015-2017 рік, судом відмовлено у зв’язку з тим, що користування відповідачем земельної ділянки здійснювалось на підставі укладеного договору, яким був передбачений розмір орендної плати за спірний період.

Не погоджуючись із зазначеним вище рішенням місцевого господарського суду, Болградська міська рада Одеської області звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення в частині, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо стягнення недоотриманого Болградською міською радою доходу у розмірі 5560,47 грн. та в цій частині прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Скаржник в своїх доводах та запереченнях посилається на те, що суд частково не перевірив всі обставини справи, не дав належну правову оцінку доказам, порушив та невірно застосував норми чинного законодавства, в зв’язку з чим виніс частково незаконне і необґрунтоване рішення, яке не відповідає обставинам справи і вимогам закону.

Апелянт звертає увагу на те, що судом першої інстанції не прийнято до уваги, що у зв’язку з ухиленням відповідача протягом 2015-2017 року від підписання додаткових угод до договору оренди земельної ділянки від 17.07.2014 року, позивачем понесені збитки у вигляді неодержаної орендної плати за землю

21.05.2018 від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого просив апеляційну скаргу Болградської міської ради Одеської області залишити без задоволення, оскаржуване рішення Господарського суду Одеської області залишити без змін.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 в судове засідання 14.06.2018 року не з'явився без поважних причин, про причини неявки суд не повідомив, будь-яких клопотань не заявляв, хоча був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням, а тому судова колегія вважає за можливе розглянути справу за його відсутністю

Розглянувши та перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзив на неї, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла до наступного.

Законом України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” від 03.10.2017р. N2147-VIII (який набрав чинності 15.12.2017) Господарський процесуальний кодекс України викладено у новій редакції.

Пунктом 9 частини 1 Розділу ХІ “Перехідні положення” Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України №2147- VIII від 03.10.2017р. установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: справи у судах апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ст.269 ГПК України (в редакції Закону України №2147- VIII від 03.10.2017) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Як вже було встановлено під час розгляду даної справи та підтверджено в ході апеляційного провадження, рішенням шістдесят четвертої сесії шостого скликання від 30.05.2014 року № 1671 -VI „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на 49 років фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування” , було прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років ФОП ОСОБА_6; передати ФОП ОСОБА_2 в довгострокову оренди на 49 років земельну ділянку; укласти договір на земельну ділянку з Болградською міською радою Одеської області (а.с.19).

17.07.2014 року між Болградською міською радою Одеської області (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (орендар) було укладено договір оренди землі № 688, відповідно до п.1.1 якого, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 5121410100:02:003:0265 для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури громадського харчування, яка знаходиться за адресою: 68702, Одеська обл., Болградський район, м. Болград, вул. Асена Христєва, 29-Д.

Даний договір зареєстровано 05.08.2014 р. Реєстраційною службою Белградського районного управління юстиції в Одеській області в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису: 6638543.

Відповідно до п.8 Договору, він укладений на 49 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісяця у вигляді орендної плати у грошовій формі у розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 3353,56 грн. на рік (п.9).

Відповідно до п. 10 договору сторони домовились, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації.

Пунктом 11 договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку (п.36)

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.03.2017 р. № 935/86-17, нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки становить станом на 2017 рік - 72581,81 грн. (а.с.36).

14.06.2016 року за № 837/02-12 та 11.05.2017 року за №497/02-12 Болградська міська рада зверталась з листами до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про необхідність внести зміни у договір оренди щодо нормативно грошової оцінки землі, відповідно до ст.288 Податкового кодексу України. Зазначений лист був отримані відповідачем 25.06.2016 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.37-38).

29.09.2017 року Виконавчим комітетом Болградської міської ради Одеської області за № 264 прийнято рішення про затвердження ОСОБА_6 від 18.09.2017 року № 1 по виявленню на території Болграда самовільно зайняті земельні ділянки та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на земельну ділянку площею 0,0118 м. Болграда орендарем ФОП ОСОБА_7, загальної суми втрати 5560,47 грн.(а.с.45).

Таким чином, у зв’язку із необхідністю за твердженням позивача внесення змін до Договору оренди землі від 17.07.2014 року № 688 щодо зміни грошової оцінки землі та стягнення збитків за 2015-2017 рік у сумі 5560,47 грн., Болградська міська рада Одеської області і звернулась до суду з відповідним позовом.

Судова колегія погоджується з висновками місцевого господарського суду про

часткове задоволення позовних вимог Болградської міської ради Одеської області та вважає, що її доводи, заперечення і вимоги, викладені в апеляційній скарзі, є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Так, згідно положень ст. 1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 ЦК України).

В силу ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Згідно п. 6 зазначеної статті до відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Крім того, за приписами ст. 13 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Разом з тим, відповідно до п. 36 Договору оренди землі, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р. № 2755-VІ, яким встановлені ставки орендної плати.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України” від 02.12.2010р. № 2756-VІ було внесено зміни до статті 21 Закону України “Про оренду землі”, у зв’язку з чим вказана стаття закону була викладена у такій редакції: “Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)...”. При цьому у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2011р. Податкового кодексу України втратив чинність Закон України “Про плату за землю”.

Так, відповідно до п. 288.4 ст. 288 розділу XIII “Плата за землю” Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем.

Підпунктом 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України визначено, що річна сума орендної плати, яка встановлена в договорі оренди, не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Разом з цим згідно з п.п. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України річна сума орендної плати, яка встановлена в договорі оренди, не може перевищувати:

- для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об’єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

- для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної

грошової оцінки.

Для визначення орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Порядок індексації нормативної грошової оцінки земель визначено ст. 289 Податкового кодексу України.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПКУ). Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: К, = [І - 10] : 100, де І — індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110%, такий індекс застосовується із значенням ПО. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2 ст. 289 ПКУ). Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п. 289.3 ст. 289 ПКУ).

У ст.ст. 5, 13, 15, 18, 20, 23 Закону України “Про оцінку земель” встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

У відповідності з положеннями ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” також передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Так, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

В силу приписів ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Так, виходячи з положень ч. 2 ст. 652 ЦК України, існування одночасно умов є необхідним для встановлення ускладнень у виконанні, достатніх для розірвання або зміни договору.

Виходячи з аналізу положень договору, сторонами було досягнута домовленість про зміну умов договору у випадку зміни розміру земельного податку та у разі коригування грошової оцінки земель міста Ізмаїл. Відтак, умови договору оренди не виключають можливість зміни суми орендної плати через зміну законодавством мінімального розміру орендної плати, виходячи з встановленого законом розміру земельного податку для відповідної категорії земель. При цьому слід зазначити, що відбулась істотна зміна обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, а саме було змінено розмір земельного податку. У випадку, якби сторони могли передбачити інший розмір орендної плати, то вони б уклали договір на інших умовах, тобто передбачили більшу суму орендної плати. Зміна обставин зумовлена причинами, які позивач як заінтересований орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися, оскільки порядок розрахунку та ставки податку за оренду земель, встановлено законом. Виконання договору на умовах, що передбачені у діючому договорі, порушує співвідношення майнових інтересів і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору, а саме отримання орендної плати у розмірі, не нижче вставленого мінімального розміру орендної плати та ставки податку за оренду земельної ділянки. Також в спірному договорі не передбачено, що ризик зміни обставин несе орендодавець.

Відтак, судом на підставі ретельної правової оцінки умов укладеного між сторонами договору та інших доказів по справі встановлено наявність обставин, з якими закон пов’язує можливість зміни спірного договору оренди за рішенням суду згідно ч. 2 статті 652 Цивільного кодексу України.

Таким чином, враховуючи викладене та те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати у разі зміни (збільшення) розміру ставки земельного податку, яка є регульованою ціною відносно земельних ділянок державної та комунальної власності, відповідно така законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду умов цього договору в частині розміру орендної плати відповідно до діючої нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, нормативна грошова оцінка земельної ділянки розрахована на підставі чинного рішення

Відповідно до положень ст.ст. 13, 15, 18, 20, 23 Закону України „Про оцінку земель” встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Таким чином, колегія суддів також вважає, що позов позивача в частині визнання договору про зміну до договору оренди землі від 17.07.2014 року № 688, шляхом прийняття додаткової угоди до договору є таким, що ґрунтується на фактичних обставинах справи та чинному законодавстві України, а тому підлягає задоволенню.

Відносно вимог скаржника про стягнення недоотриманого Болградською міською радою доходів у розмірі 5560,47 грн. за 2015-2017 роки, судова колегія апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.\

Звертаючись з позовом про стягнення з відповідача 5560,47гр. позивач послався на вимоги ст. 22 ЦК України ст. ст. 224, 225 ГК України, як на збитки (втрачена вигода), пославшись при цьому на дії відповідача, який ухилявся протягом 2015-2017 від підписання додаткових угод до договору оренди земельної ділянки.

Пунктом 9 договору оренди передбачено, що орендна плата вноситься орендарем в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно розмір орендної плати повинен становити 5806,54 грн. на рік.

Таким чином, як вірно встановлено місцевим господарським судом, за період з 2015-21017 року орендна плата сплачувалась Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 відповідно до умов п.9 Договору, у зв’язку з чим відсутні підстави для нарахування Болградською міською радою збитків у вигляді недоотриманого прибутку.

Більш того, позивач починаючи із 2015 року знав про зміни орендної плати за земельні ділянки відповідно до грошової оцінки. При цьому тільки у грудні 2017 року звернувся з відповідним позовом.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення Господарського суду Одеської області від 29.03.2018 року відповідає обставинам справи та нормам чинного законодавства, зміні або скасуванню не підлягає, а відтак, залишається без змін на підставі ст.276 ГПК України.

Відповідно до п. “в” ч.4 ст.282 ГПК України (в діючій редакції) постанова суду апеляційної інстанції складається, зокрема, з резолютивної частини із зазначенням розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.

В даному випадку витрати, понесені у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції (витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги) покладаються на Болградську міську раду Одеської області, оскільки доводи апеляційної скарги щодо наявності підстав для скасування оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Керуючись статтями 269, 270, 275,276, 282

Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

1. Апеляційну скаргу Болградської міської ради Одеської області залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Одеської області від „29” березня 2018 року у справі № 916/3274/17 залишити без змін.

Постанова в порядку статті 284 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Верховного суду протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови

складено „19” червня 2018 року

Головуючий суддя С.І. Колоколов

Суддя Г.П. Разюк

Суддя Я.Ф. Савицький