
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
11 червня 2018 р. справа №820/3391/18
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ІН НОМЕР_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за заявою від 12.09.2017 за призначенням щомісячної адресної допомоги;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ІН НОМЕР_1, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за його заявою від 12 вересня 2017 року в сумі, встановленій у законодавстві, а саме з 12 вересня 2017 року - 884 грн., з 17 січня 2018 року - 1000 грн., з 27 січня 2018 по 21 лютого 2018 року - 442 грн. щомісяця.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він змушений залишити місце свого постійного проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок розгортання там антитерористичної операції. Отже, згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», позивач є внутрішньо переміщеною особою, що посвідчується відповідною довідкою про взяття на облік ВПО. 12.09.2017, відповідно до вищезазначеної постанови, позивачем подано заяву до відповідача про призначення йому щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Однак, на звернення за призначенням адресної допомоги від 12.09.2017, позивач отримав повідомлення № 5157 від 30.11.2017 про відмову з посиланням на те, що адреса реєстрації позивача - смт. Кірове (на даний час Північне) м. Торецька Донецької області, згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р не відноситься до вищезазначеного переліку населених пунктів. З такою відмовою позивач не погодився та звернувся до суду.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача – начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради - ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначив, що 12.09.2017 позивач звернувся до управління з заявою про призначення щомісячної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання. Згідно розпорядження від 30.11.2017 в призначенні допомоги позивачу відмовлено у зв'язку з відсутністю смт. Кірове, Донецької області в переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, про що заявника було повідомлено 30.11.2017.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3, що не заперечується сторонами справи.
Згідно довідки від 26.01.2018 №02-45/65, смт. Кірове на підставі клопотання Кіровської селищної ради та відповідно до постанови ВР України від 19.05.2016 №1377-VІІІ «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» перейменовано в смт. Північне (а.с.17).
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з 07.09.2017, як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується дублікатом довідки від 02.02.2018 № НОМЕР_2 (а.с.12).
12.09.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення щомісячної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.
Проте, як встановлено з повідомлення від 30.11.2017 №5157, в призначенні допомоги позивачу відмовлено у зв'язку з відсутністю смт. Кірове, Донецької області в переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (а.с.13).
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні щомісячної допомоги, суд зазначає наступне.
Суд зауважує, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 79-р «Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України» від 07.11.2014 № 1085, внесені зміни у додатки 1 і 2 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Згідно змісту вказаного розпорядження від 07.02.2018 №79-р, смт. Кірове, Донецької області, яке на підставі постанови Верховної ради України від 19.05.2016 перейменовано на смт. Північне, внесли до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Як вбачається з повідомлення від 30.11.2017 №5157, відповідач при відмові у призначенні позивачу щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за заявою від 12.09.2017, керувався п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок №505), при цьому, фактичною підставою стало відсутність місця постійної реєстрації позивача у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, який затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (далі - розпорядження №1085-р).
Правовідносини з приводу забезпечення громадян спірною виплатою унормовані приписами Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2014 № 1706-VII (далі за текстом - Порядок №1706), Порядку №505, постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 05.02.2014 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", Розпорядження №1085-р.
З огляду на наявні матеріали справи, позивач підпадає під критерії визначення внутрішньо переміщених осіб, документований відповідною довідкою.
Так, згідно ч. ч. 1, 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до п.2 Порядку № 505, умовами для призначення грошової допомоги визначено 1) переміщення осіб з тимчасово окупованої території України, з населених пунктів, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, з населених пунктів по лінії зіткнення або руйнування чи непридатність для проживання житла внаслідок проведення АТО, 2) знаходження осіб на обліку у органах (підрозділах) соціального захисту населення.
Як вбачається з наданих позивачем до матеріалів справи документів, у ОСОБА_1 наявні умови для призначення щомісячної адресної допомоги.
Посилання відповідача про відсутність населеного пункту постійної реєстрації позивача (смт.Кірове Донецької області, яке перейменоване на смт. Північне) у переліку за Розпорядженням №1085-р спростовується загальновідомими обставинами та додатково підтверджується листом Донецької обласної військово - цивільної адміністрації "Про розгляд запиту на інформацію", в якому зазначено, що згідно з інформацією, яка розміщена на офіційному веб-порталі Верховної Ради України смт. Кірове (смт. Північне) Донецької області підпорядковане Дзержинській міській раді та входить до складу Кіровської селищної ради (а.с.15).
Крім того, суд зазначає, що згідно наявної в матеріалах справи копії паспорта позивача, місце проживання зареєстровано Дзержинським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області за адресою смт. Кірове м. Торецька (а.с.10-11).
Водночас, суд зазначає, що листом ГУ СБУ в Донецькій області від 06.03.2018 №78/2/38/А-37-п/11/181, в якому зазначено, що смт. Північне Донецької області внесено до Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р, в редакції від 07.02.2018 №79-р, проінформовано про проведення АТО смт. Північне (колишнє Кірове) Донецької області (а.с. 14).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за заявою від 12.09.2017, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, оскільки суд відповідно до ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України не може підміняти суб'єкта владних повноважень у реалізації управлінської функції, а матеріалах справи відсутні докази про проведення відповідачем повної, всебічно та об'єктивної оцінки всіх обставин та всіх підстав для призначення спірної виплати, через що суд позбавлений можливості для обтяження відповідача обов'язком призначити спірну виплату згідно заяви позивача від 12.09.2017, що не погіршує правового становища позивача, оскільки відповідно до ч.4 ст. 245 КАС України, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст. ст. 72-77, 90 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах суб’єкт владних повноважень реалізував належним способом свої управлінські функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України.
Таким чином, надана судом оцінка обставинам відсутності перешкод для призначення спірної виплати є обов’язковою для відповідача як суб’єкта владних повноважень.
З метою належного захисту прав позивача, суд на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та ухвалити рішення про зобов'язання відповідача повторно розглянути питання з приводу призначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 12.09.2017 року у розмірі, що встановлений чинним законодавством України, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 26.04.2018 №0.0.1022950776.1 (а.с.5).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. т. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за заявою від 12.09.2017.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути питання з приводу призначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 12.09.2017 року у розмірі, що встановлений чинним законодавством України, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, поштовий індекс 61170, м. Харків, вул. Гвардійців Широнінців, буд 43Д) у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення складено 18 червня 2018 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.