
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/792/18
14 червня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Порплиці Т.В.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної служби геології та надр України про визнання нечинним та скасування припису і наказу, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа- підприємець ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про визнання нечинним та скасування припису і наказу, визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною службою геології та надр України 04.08.2015 р. видано ФОП ОСОБА_2 спеціальний дозвіл на користування надрами, для реалізації якого 04.08.2015 р. між ФОП ОСОБА_2 та Державною службою геології та надр України укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073 (за своїми ознаками - адміністративний договір). Позивач вважає, що він виконав умови даної угоди, проте з вини відповідача не було погоджено робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області з органами Держпраці та Держгеонадрами України, несвоєчасно виконано п. 3 Програми робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища - «Підготовка матеріалів для отримання акту гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (1-2 квартал 2016 року)», що стало причиною для винесення головним спеціалістом Західного міжрегіонального відділу департаменту Держгеоконтролю Держгеонадр України ОСОБА_3 припису від 07.10.2016 р. за №572-16/02 про усунення порушень законодавства. Наказом голови Державної служби геології та надр України від 16.12.2016 р. №491 зупинено дію виданого ФОП ОСОБА_2 спеціального дозволу на користування надрами.
Бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо невиконання умови угоди, а також припис від 07.10.2016 р. №572-16/02 та наказ від 16.12.2016 р. №491 про зупинення дію спеціального дозволу на користування надрами позивач вважає незаконними, а тому звернувся з даним позовом до суду.
У зв’язку із клопотанням позивача, ухвалою від 29.05.2018 р. суд перейшов до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, не повідомивши суду причини своєї неявки. У строк, встановлений судом, подав відзив на адміністративний позов від 07.06.2018 р., у якому заперечив проти позову, просив відмовити в його задоволенні. Додатково пояснив, що в ході планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ФОП ОСОБА_2 виявлено порушення, які зафіксовані в акті № 02-02/17/2016-24/п-134 від 07.10.2016 р. З метою усунення виявлених порушень 07.10.2016 р. складено припис №572-16/02. У зв'язку із неусуненням виявлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, наказом Держгеонадра України від 19.12.2016 р. № 491 зупинено дію виданого позивачу спеціального дозволу на користування надрами.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представника позивача, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами, заслухавши пояснення свідка, приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державною службою геології та надр України 04.08.2015р. ФОП ОСОБА_2 надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6073 з метою видобування вапняків, придатних для виробництва щебеню та каменю бутового.
Одночасно між Державною службою геології та надр України та ФОП ОСОБА_2 укладено Угоду №6073про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 04.08.2015 р. Сторонами погоджено Програму робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища (додаток 2 до Угоди), відповідно до якої ФОП ОСОБА_2 повинен був скласти план розробки та рекультивації родовища протягом 3-4 кварталів 2015 року, підготувати матеріали для отримання акту надання гірничого відводу та отримати такий відвід у встановленому порядку.
В подальшому, в період з 03.09.2016 р. по 07.09.2016 р. Державною службою геології та надр України проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ФОП ОСОБА_2 В ході проведеної планової перевірки встановлено наступні порушення:
- "Робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області фізичної особи-підприємця ОСОБА_2В." не погоджений з органами Держпраці та Держгеонадрами України, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра, статті 24 Закону України № 1127,
- затримується в часі виконання пункту 3 Програми робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища. "Підготовка матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (1-2 кв. 2016)". Матеріали для отримання акту про надання гірничого відводу підготовані, скеровані в Держпраці України (лист від 18.06.2015 року). На час перевірки вносяться правки та уточнення у відповідності до зауважень Держпраці України (лист від 22.09.2016 року № 430), чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра, Постанови Кабінету Міністрів України №615.
З метою усунення виявлених порушень Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис від 07.10.2016 р. № 572-16/02, в якому вказано позивачу у строк до 07.11.2016 р. усунути зазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Наказом Державної служби геології та надр України від 16.12.2016 р. № 491 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 6073 від 04.08.2015 року.
Разом з тим, в матеріалах справи є Акт про надання гірничого відводу, виданий Державною службою України з питань праці ФОП ОСОБА_2 15.05.2017 р., та довідка про реєстрацію гірничого відводу від 04.09.2017 р. №2875/01-05-6.2/17 про те, що Управлінням Держпраці у Тернопільській області зареєстровано гірничий відвід №3218, наданий Державною службою України з питань праці 15.05.2017 р. для промислової розробки Маслятинського родовища вапняків.
Листом від 20.09.2017 р. ФОП ОСОБА_2 звертався до Державної служби геології та надр України про погодження проекту розробки Маслятинського родовища вапняків та відновлення дії спеціального дозволу на користування надрами.
Листом від 17.10.2018 р. ФОП ОСОБА_2 звертався до Державної служби геології та надр України про надання інформації про стан проходження процедури розгляду поданих ним документів та результати їх розгляду.
Листом від 08.12.2017 р. ФОП ОСОБА_2 повторно звертався до Державної служби геології та надр України про погодження проекту розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області, поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами №6073 від 04.08.2015 р. та надання відповіді про результати звернення.
Листом б/н Державної служби геології та надр України позивача повідомлено про те, що у зв’язку з розглядом у суді позову Держгеонадра до ФОП ОСОБА_2 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6073 від 04.08.2015 р., наданий проект повернено особі, яка його подала.
В судовому засіданні допитаний свідок ОСОБА_4, який пояснив суду, що працює в Тернопільській обласній СЕС, яка погодила проект, після того, як позивачу у 2017 р. надано гірничий відвід. Під час вирішення питання про погодження проекту встановлено, що позивач виконав усі необхідні для цього умови та дотримався чинного законодавства, жодних порушень з його боку допущено не було. При цьому він представив позитивний висновок експерта та усю передбачену чинним законодавством документацію.
До даних правовідносин су застосовує наступні правові норми.
Згідно з ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання не чинними адміністративних договорів.
Відповідно до ст.4 КАС України, адміністративний договір - спільний правовий акт суб'єктів владних повноважень або правовий акт за участю суб'єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх воле узгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону для розмежування компетенції чи визначення порядку взаємодії між суб'єктами владних повноважень; для делегування публічно-владних управлінських функцій; для перерозподілу або об'єднання бюджетних коштів у випадках, визначених законом; замість видання індивідуального акта; для врегулювання питань надання адміністративних послуг.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1174 (далі Положення).
Відповідно до п. 9,10 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян регулюється Кодексом України про надра, згідно зі статтею 14 якого надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
У відповідності до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
У відповідності до ст.57 Кодексу України про надра, Держгеонадра вправі тимчасово забороняти (зупиняти) користування надрами в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з п.22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС і поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 17 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» Держгеонадра входить у систему центральних органів виконавчої влади, більшість функцій Державної служби геології та надр України складають функції з надання адміністративних послуг фізичним і юридичним особам і діяльність цієї служби, як центрального органу виконавчої влади ґрунтується на принципах верховенства права, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, безперервності, законності, забезпечення єдності державної політики, відкритості та прозорості, відповідальності.
З аналізу вказаних норм закону та з матеріалів справи вбачається, що Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073 від 04.08.2015 р., укладена між Державною службою геології та надр України та ФОП ОСОБА_2, за своїми ознаками є адміністративним договором - однією із її сторін є суб’єкт владних повноважень Державна служба геології та надр України, вона регулює питання надрокористування замість видання Державною службою геології та надр України індивідуальних актів та передбачає врегулювання питань надання Державною службою геології та надр України адміністративних послуг.
Зміст зазначеної вище Угоди нерозривно пов'язаний з владно-управлінськими функціями суб'єкта владних повноважень - Державної служби геології та надр України.
Наведене свідчить про необхідність безумовного і належного виконання Державною служби геології та надр України свого обов’язку, передбаченого пунктами 5.2., 6.5. Угоди - погодити поданий ОСОБА_2 робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків у Кременецькому районі і у зв’язку з усуненням ним причин зупинення дії Дозволу - поновити його дію.
Разом з тим, з матеріалів справи та пояснень учасників справи встановлено, що Державна служба геології та надр України порушила та не виконала вимоги Угоди. Так, позивачем вчасно протягом 2015 року вжито заходів до складання плану розробки та рекультивації родовища і такий план складений у встановленому законом порядку. Матеріали для отримання акту про надання гірничого відводу направлені ОСОБА_2 до Держпраці у визначений Програмою термін - 16 червня 2016 року, тобто протягом 2-го кварталу минулого року. Однак, Акт про надання гірничого відводу складено Держпраці лише 15 травня 2017 року, тобто суд зазначає, що таке порушення відбулося не з вини позивача.
20 вересня 2017 року ОСОБА_2 подано до Держгеонадра робочий проект розробки Маслятинського родовища вапняків у Кременецькому районі та документи про одержання Акту гірничого відводу.
Однак, Державна служба геології та надр України не погодила проект, не звернула уваги на два наступних звернення щодо погодження даного проекту і, по суті, поновлення дії дозволу і лише 27 грудня 2017 року надала відповідь про те, що робочий проект погоджений не буде в зв’язку із розглядом адміністративної справи щодо анулювання дозволу в суді.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 КАС України).
Згідно статті 90 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю. Припис №572-16/02 від 07 жовтня 2016 р. Державної служби геології та надр України виданий підприємцю - фізичній особі ОСОБА_2 та наказ Голови Державної служби геології та надр України №491 від 19 грудня 2016 р. "Щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами" - визнати протиправними та скасувати.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України виконати Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073 від 04.08.2015 р. та погодити робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області, поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №6073 виданого 04 серпня 2015 р. Державною службою геології та надр України фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2.
Стягнути на користь ОСОБА_2 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 червня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.