Рішення № 74754516, 19.06.2018, Торецький міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Дзержинський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
225/2966/18
Номер документу
74754516
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер судової справи: 225/2966/18

Номер провадження: 2-о/225/378/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року м. Торецьк

Дзержинський міський суд Донецької області у складі:

головуючого – судді Ткач Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Петрової С.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за заявою представника заявника - адвоката ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, заінтересована особа - Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника - адвокат ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, звернувся до Дзержинського міського суду Донецької області з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.

В обґрунтування заявлених вимог вказує, що заявник по справі знаходиться у шлюбі з ОСОБА_3, зареєстрованому 10.07.2015 року Красногвардійським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпровського міського управління юстиції, за актовим записом № 778. 02 травня 2018 року на тимчасово окупованій території в м. Горлівка від вказаного шлюбу у них народилася донька, яку батьки іменували Нармін. Заявник, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, народжувати дитину вирішила в ТМО «Сім`я та здоров`я» м.Горлівка, територія якого вже була не підконтрольна органам державної влади України. Заявник отримала медичне свідоцтво про народження №277 від 02.05.2018 року зразку, що використовується на тимчасово окупованій території України. З цих підстав, вона звернулася до Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Донецькій області з метою оформлення державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження встановленого зразка. Однак, їй було відмовлено в реєстрації народження та видачі свідоцтва про народження, оскільки представлені нею документи не підтверджують факт народження дитини - пред’явлений заявником медичний документ не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024. При цьому, їй було роз’яснено право на звернення до суду з заявою про встановлення факту народження.

Вичерпавши можливі дії щодо реєстрації народження своєї дитини, змушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження.

Заявник та її представник до судового засідання не з’явилися, суду надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, просили задовольнити заявлені вимоги.

Представник заінтересованої особи – Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, тому суд розглядав справу у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Частиною 2 ст.315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії І-КИ №312763, заявник по справі знаходиться у шлюбі з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованому 10.07.2015 року Красногвардійським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпровського міського управління юстиції, за актовим записом № 778.

Судом встановлено, що від вказаного шлюбу заявник ОСОБА_2 02.05.2018 року народила другу дитину жіночої статі у м. Горлівка – ОСОБА_4, про що було видано медичне свідоцтво про народження №277 від 02.05.2018 року. Факт народження дитини підтверджується копією зазначеного свідоцтва про народження, копіями медичних документів, фотографіями, на яких зображено ОСОБА_2 разом із своїм чоловіком ОСОБА_3 та новородженою донькою ОСОБА_4, а такод зображена новонароджена дитина - ОСОБА_4

Враховуючи, що згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, суд доходить висновку про доведеність заявником факту народження дитини ОСОБА_4 02.05.2018 року.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», територія м. Горлівка, де народилася ОСОБА_4 Нармін, на даний час є тимчасово окупованою територією України.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів від 7 листопада 2014 р. № 1085 із змінами та доповненнями м. Горлівка віднесено до населеного пункту, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження через окупацію території незаконними збройними формуваннями, тому всі документи, видані органами є недійсними та не створюють юридичних наслідків. Таким чином, отримання у цих органів документів про народження дитини не створює для заявника юридичних наслідків, а саме вона не може здійснити державну реєстрацію народження своєї дитини та отримати свідоцтво про народження встановленого зразка.

У зв’язку з неможливістю виконання повноважень відділами державної реєстрації актів цивільного стану Донецької та Луганської областей в районі проведення антитерористичної операції, їх повноваження здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за межами цих територій. Кожен громадянин України, який переселився з району проведення антитерористичної операції, має право звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану на його вибір для вирішення питань, що входять до їх компетенції.

При цьому, бланки суворої звітності, в тому числі документи про державну реєстрацію актів цивільного стану, які були видані на цих територіях після 01.12.2014 року не є документами територіальних органів Міністерства юстиції України.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Положеннями ч. 1 ст. 7 Закону України "Про громадянство України" передбачено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Згідно ч. 2, 3, 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Крім цього, суд також зазначає, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв’язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку про доведеність факту народження ОСОБА_4 Нармін, 02.05.2018 року.

При чому, згідно ч.3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до ч.1 ст. 133 СК України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір’ю, а чоловік – батьком дитини.

З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянину України ОСОБА_2 свідоцтво про народження її доньки ОСОБА_2 Нармін, виданого державним органом України.

Керуючись ст. ст.12,81,89,263, 315,317 ЦПК України, ст. 133 СК України, –

УХВАЛИВ:

Заявлені вимоги задовольнити повністю.

Встановити факт народження громадянкою ОСОБА_5 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою ОСОБА_5, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованою за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 дитини жіночої статі – ОСОБА_4, 02 травня 2018 року в м. Горлівка, Україна.

Записати матір’ю ОСОБА_4 – ОСОБА_2, 25 лютого 1994 року, уродженку ОСОБА_5, громадянку ОСОБА_5.

Записати батьком ОСОБА_4 – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_6, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до апеляційного суду Донецької області через Дзержинський міський суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Суддя: