Рішення № 74753509, 13.06.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
812/1307/18
Номер документу
74753509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

7.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1307/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі судового засідання: Лященка А.Ю.,

без участі сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 93) до державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” (92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1”, в якому позивач просить суд застосувати до державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді тимчасової зупинки експлуатації:

- транспортабельної котельної установки модульної (КУМ-1200) резервної на твердому паливі з загальною тепловою потужністю 1200 кВт, яка складається з двох водогрійних твердопаливних котлів марки “Ardezn T 600” для опалення приміщень на території державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” за адресою 92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1;

- водогрійного котла газового КОЛВІ-ТЕРМОНА марки “КТН – 30 СР” (потужність – 30 кВт/год) для опалення приміщення бібліотеки Державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” за адресою 92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1;

- котла газового побутового КОЛВІ-ТЕРМОНА марки “КТ – 28 СХ” (потужність – 28 кВт/год) для опалення приміщення гуртожитку викладачів державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” за адресою 92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 5 – до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивачем у період з 01.03.2018 по 15.03.2018 проведено позапланову перевірку дотриманням вимог природоохоронного законодавства державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” за адресою Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1.

У ході позапланової перевірки встановлено факт експлуатації котельного обладнання для опалення приміщень, яке пов’язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелам викидыв при відсутності дозволу на викиди забруднення навколишнього природного середовище, що на думку позивача є порушенням ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”. Відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, при цьому не має відповідного дозволу.

Позивач вбачає неприпустимість подальшої експлуатацію відповідачем котельного обладнання для опалення приміщень, яке пов’язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелам без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, у зв’язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі (а.с. 1-2).

Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Крім того, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с. 44).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання вчасно та належним чином повідомлений, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 39).

Проте, відповідач надав клопотання про визнання позовних вимог в повному обсязі та про розгляд справи без участі уповноваженого представника (а.с. 46).

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 14 лютого 2018 року до Державною екологічною інспекцією у Луганській області надійшла скарга фізичної особи щодо порушення природоохоронного законодавства (а.с. 7).

28 лютого 2018 року Державною екологічною інспекцією у Луганській області видано наказ №47/01-01-04 про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” в період з 01.03.2018 по 15.03.2018 (а.с. 8), на підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Державною екологічною інспекцією у Луганській області згідно направлення на проведення позапланової перевірки державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” від 01 березня 2018 року №92/01-03-19 проведено позапланову перевірку в період з 01 березня 2018 року по 15 березня 2018 року (а.с. 9).

На підставі якої складено акт № 65, щодо додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (а.с. 10-25).

15 березня 2018 року державному закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” видано припис щодо усунення виявлених порушень, шляхом, отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (труби котельні) (а.с. 26-28).

За результатами перевірки відносно директора державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” складено протокол про адміністративне правопорушення №000173 від 05 березня 2018 року (а.с. 30) та винесено постанову № 000173 від 05 березня 2018 року (а.с. 31), якою визнано ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративний штраф у розмірі 136 грн. Штраф порушником сплачено добровільно (а.с. 32).

За результати позапланової перевірки на виконання припису, акт перевірки від 15 березня 2018 року було встановлено, що припис в частині отримання дозвільних документів державним закладом “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” не виконано.

Державний заклад “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” продовжує здійснювати діяльність з порушенням вимог статей 10,11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". За результатами перевірки відносно директора державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення № 000173 від 05 березня 2018 року та винесено постанову № 000173 від 05 березня 2018 року, якою визнано ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративний штраф у розмірі 272 грн (а.с. 31-32).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Підпунктами 3, 4 пункту 2 Розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію встановлено, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворених водних ресурсів, про охорону атмосферного повітря зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів грани допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води скидання забруднюючих речовин та наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності ( далі Закон №877-V) передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Абзацом 3 пунктом 1 статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Згідно зі статтею 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною 5 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до статті 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Таким чином, виходячи із наведених норм чинного законодавства України, обов'язковою умовою для спецкористування є наявність спеціального дозволу. Отже, відповідач повинен був отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.

Частиною 4 та 5 статті 189 КАС України у розі визнання позову відповідачем або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає відмову від позову, винання позову і продовжує розгляд справи, якщо ці дії позивача або відповідача супиресить закону чи порушуючи чії-небудь права, свободи або інтереси.

Зважаючи на вищевикладене та визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 93) до державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” (92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” (92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1) у вигляді зупинки експлуатації:

- транспортабельної котельної установки модульної (КУМ-1200) резервної на твердому паливі з загальною тепловою потужністю 1200 кВт, яка складається з двох водогрійних твердопаливних котлів марки “Ardezn T 600” для опалення приміщень на території державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” за адресою 92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1;

- водогрійного котла газового КОЛВІ-ТЕРМОНА марки “КТН – 30 СР” (потужність – 30 кВт/год) для опалення приміщення бібліотеки державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” за адресою 92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1;

- котла газового побутового КОЛВІ-ТЕРМОНА марки “КТ – 28 СХ” (потужність – 28 кВт/год) для опалення приміщення гуртожитку викладачів державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” за адресою 92703, Луганська область, м. Старобільськ, площа Гоголя, буд. 5 – до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Стягнути на користь Державної екологічної інспекції у Луганській області (93400, Луганська область за рахунок бюджетних асигнувань державного закладу “Луганський національний університет імені ОСОБА_1” (92703, Луганська область, м.Старобільськ, площа Гоголя, буд. 1, ідентифікаційний код юридичної особи 02125131) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 (одна тисячі сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду або через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 18 червня 2018 року.

Суддя ОСОБА_3