
Справа № 761/42700/17
Провадження № 2-а/761/327/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі головуючого судді Малинникова О.Ф., розглянувши в приміщенні суду, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2017 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплату в повному обсязі призначеної пенсії.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 01 грудня 2017 року відкрито провадження у даній справі, справу призначено у попереднє судове засідання.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 23 лютого 2018 року вирішено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, розглядати у спрощеному позовному провадженні без повідомленням (викликом) сторін.
У позовних вимогах позивач просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у включенні до складу додаткових видів грошового забезпечення, із яких позивачу нарахований основний розмір пенсії за вислугу років, виплачені йому за період з червня 2015 року по червень 2017 року: суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно статті 27 ДС ЗС України, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з яких справлявся єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням наданих мною додаткових документів щодо фактично нарахованих та виплачених сум за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням з військової служби. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної йому з 10 червня 2017 року пенсії за вислугу років, без обмеження кінцевої дати виплати, з урахуванням наданих документів щодо фактично нарахованих та виплачених сум за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням з військової служби, за період, який враховується для обчислення пенсії, у тому числі: сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно статті 27 ДС ЗС України, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з яких були фактично нараховані та сплачені суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та з урахуванням раніше здійснених виплат починаючи з дати виникнення такого права.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що 03 травня 2017 року, його, відповідно до наказу тимчасово виконуючого обов'язки Міністра оборони України № 294 його було звільнено . З 10 червня 2017 року на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) призначено пенсію за вислугу років, яка виплачується на даний час.
Проте, отримавши у серпні 2017 року розрахунок пенсії (за № 19721/03 від 18.08.2017), дізнався. що до складу додаткових видів грошового забезпечення, із яких нарахований основний розмір пенсії, безпідставно не включено виплачені йому за період з червня 2015 року по червень 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно статті 27 ДС ЗС України, одноразової грошової допомоги.
Представник відповідача на позовну заяву заперечень не направив
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, вважає позов таким що підлягає задоволенню.
Як вбачається із матеріалів справи 03 травня 2017 року, відповідно до наказу тимчасово виконуючого обов'язки Міністра оборони України № 294 (по особовому складу) було звільнено з військової служби у запас за пунктом "б" (за станом здоров'я) частини шостої з урахуванням частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та згідно наказу командира військової частини А2100 від 09 червня 2017 року № 118 (по стройовій частині) позивача виключено із списків особового складу частини.
Згідно Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ) з 10 червня 2017 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років, яка виплачується на даний час.
Позивач зазначив, що пенсія мала бути нарахована з врахуванням наданих довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за № 305/433 від 19 червня 2017 року та за № 91/фес/2943 від 16 червня 2017 року, які в подальшому, разом з грошовим атестатом серії ЗУ № 328341 від 09 червня 2017 року було передано для підготовки документів у пенсійній справі через Київський міський військовий комісаріат до ГУ ПФФУ в м. Києві для нарахування і призначення пенсії. Проте, як з'ясувалось до складу додаткових видів грошового забезпечення, із яких йому нарахований основний розмір пенсії, не включено виплачені йому за період з червня 2015 року по червень 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно статті 27 ДС ЗС України, одноразової грошової допомоги при звільнення з військової служби, з яких справлявся єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності із ст..9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено щодо грошового забезпечення військовослужбовців, що до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. (ч.2)
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3).
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Згідно із ч.3 ст.43 Закону 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. (частина третя статті 43 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI)
Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) у ч.2 ст.9 зазначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином законодавцем викладені у зазначених законах певні додаткові види грошового забезпечення, розмір якого має бути врахований при призначенні або перерахунку пенсії органом, на який покладаються такі повноваження.
Позивач стверджує, що не були включено відповідачем як додаткове грошове забезпечення , отримані ним за період з червня 2015 року по червень 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно статті 27 ДС ЗС України, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з яких справлявся єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.)
Хоча у матеріалах справи відсутні документи пенсійного фонду, зокрема довідка, яка є підставою для обчислення пенсійних нарахувань, проте у відповіді ГУПФУ у м. Києві від 21.08 2017 року на запит позивача, долученій до матеріалів справи, зазначено, що при призначенні пенсії позивачу було враховано всі види додаткових виплат, передбачених відповідно до ст..43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року за № 393.
Зазначені обставини підтверджені листом відповідача від 18.08.2017 року (ас.22), довідкою завіреною Фінансовим управлінням Генштабу ЗС України від 10.11.2017 року та довідкою Центрального управління військової служби правопорядку МО України від 21.08.2017 року
Так, 18 серпня 2017 року фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України та 21 серпня 2017 року позивачу було видано довідки за № 305/598 та № 83/164, згідно із якими підтверджені вищевказані виплат та їх проведення за період в 24 місяці до звільнення з військової служби у запас, з урахуванням нарахування (сплати) та утримання сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Постанова № 393), пенсії зазначеним особам обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
За змістом вказаного пункту 7 Постанови № 393 пенсії обчислюються з розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. При цьому, Постанова № 393 прийнята у 1992 році і за час, який пройшов з її прийняття, умови грошового забезпечення військовослужбовців неодноразово змінювались, та вводились нові його види.
Позивач також зазначив, що сама по собі невідповідність назви нового виду грошового забезпечення назвам, передбаченим Постановою № 393, за обставин, коли ознаки та цілі цих виплат співпадають, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії. Таким чином, збільшення розміру видів грошового забезпечення, що носять постійний характер, згідно із Законом є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.
Згідно висновків Верховного Суду України, викладених у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог на підставі встановлених обставин та наданих доказів на їх підтвердження.
З огляду на викладене на підставі ст..63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" та керуючись ст..ст.2-3,5,6,9,13,72-79,132,139,241-243,,245,246,250,251,293,295,297 КАС України, суд
вирішив
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у включенні до складу додаткових видів грошового забезпечення, із яких позивачу нарахований основний розмір пенсії за вислугу років, виплачені йому за період з червня 2015 року по червень 2017 року: суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно статті 27 ДС ЗС України, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з яких справлявся єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеноїз 10 червня 2017 року пенсії за вислугу років, без обмеження кінцевої дати виплати, з урахуванням наданих документів щодо фактично нарахованита виплачених сум за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням з військової служби, за період, який враховується для обчислення пенсії, у тому числі: сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно статті 27 ДС ЗС України, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з яких були фактично нараховані та сплачені суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та з урахуванням раніше здійснених виплат починаючи з дати виникнення такого права.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після перегляду рішення суду, якщо рішення не було скасоване.
Суддя: О.Ф. Малинников.