Постанова № 74732898, 15.05.2018, Апеляційний суд Львівської області

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
445/2346/16-ц
Номер документу
74732898
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 445/2346/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Пилип"як П.В.

Провадження № 22-ц/783/2980/17 Доповідач в 2-й інстанції: ОСОБА_1Р.

Категорія:2

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі :

головуючого – Мікуш Ю.Р.,

суддів: Павлишина О.Ф., Приколоти Т.І.

секретар Бохонко Е.Р.

З участю:представника прокуратури ОСОБА_2, представника ОСОБА_3-ОСОБА_4, представника Єлиховецької сільської ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Прокуратури Львівської області на рішення Золочівського районного суду Львівської області від 20 лютого 2017 року ухвалене під головуванням судді Пилип»як П.В. у справі за позовом Першого заступника керівника Золочівської місцевої прокуратури до Єлиховицької сільської ради Золочівського району, ОСОБА_3, третьої особи Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Золочівської районної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним та скасування права власності на нерухоме майно та повернення земельної ділянки,-

в с т а н о в и л а:

Оскаржуваним рішенням у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду оскаржив заступник прокурора Львівської області Русецький О. В апеляційній скарзі зазначає, що вважає рішення незаконним та ухваленим з порушенням норм матеріального і процесуального права. Стверджує, що рішення Єлиховецької сільської ради №751 від 17.06.2015 року «Про надання дозволу ОСОБА_6 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області по вул.І.Жука» прийнято всупереч інтересам держави та територіальної громади с.Єлиховичі, з порушенням вимог ЗУ «Про запобігання корупції», оскільке прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, що стверджується постановою Золочівського районного суду Львівської області від 25.03.2016 року, яка набрала законної сили. Вказаною постановою ОСОБА_7 визнано виним у вчиненні адімністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП. Відмовляючи у задоволенні позову, суд дійшов хибного висновку про те, що порушення норм вищевказаного закону при прийнятті рішення органом місцевого самоврядування не є безумовною підставою для визнання такого рішення незаконним та для автоматичного його скасування, а підлягає відповідній оцінці з сторони суду. Такий висновок суду є безпідставним та суперечить ст.67 ЗУ «Про запобігання корорупції», де чітко визначено лише два способи скасування рішення - добровільне уповноваженою особою або визнання такого рішення незаконним в судовому порядку. Враховуючи, що вказане рішення не скасовано в добровільному порядку уповноваженою особою та відповідних заходів спрямованих на його скасування не вжито, таке підлягає скасуванню в судовому порядку. Судом не взято до уваги правовий висновок висловлений Вищим адімністартивним судом України у справі №К/800/390114/15 від 02.06.2016 року, яким визначено, що нормативно-правові акти, рішення, видані внаслідок вчинення корупційного правопорушення, можуть бути скасовані органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень або визнані незаконним в судовому порядку. Зазначає, що підлягає визнанню незаконним і скасуванню рішення сесії Єлиховецької сільської ради №374 від 08.04.2016 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по передачі у власність ОСОБА_3 в с.Єлиховичі», оскільке таке приймається на підставі рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Заслухавши пояснення представника прокуратури Львівської області прокурора Заєць І.Є. на підтримання доводів апеляційної скарги, заперечення з приводу апеляційної скарги представника ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4, пояснення представника Єлиховецької сільької ради ОСОБА_8, вивчивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.

Відповідно до приписів ст.4 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст.5 ЦПК здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ст.263 ЦПК судове рішення повинно грунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обгрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обгрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з»ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржуване рішення суду першої інстанції не відповідає зазначеним вимогам.

Матеріалами справи та судом встановлено, що перший заступник керівника Золочівської місцевої прокуратури звернувся в суд з позовом до Єлиховецької сільської ради Золочівського району, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Єлиховецької сільської ради Золочівського району від 17.06.2015 року «Про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в .Єлиховичі Золочівського району Львівської області вул.Жука»; визнання незаконним та скасування рішення сесії Єлиховецької сільської ради Золочівського району від 08.04.2016 року № 374 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки про передачу у власність ОСОБА_3 в с.Єлиховичі»; визнання недійсним та скасування права власності на об»єкт нерухомого майна- земельну ділянку, реєстраційний номер 939969146218 площею 0,11 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на вул.І.Жука,1 в с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області, видане ОСОБА_3 27.05.2016 року державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Золочівської РДА; зобов»язання внести до Державого реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування права власності на об»єкт нерухомого майна, реєстраційний номер 939969146218, внесенного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 27.05.2016 року державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Золочівської районної державної адміністрації; витребування із незаконного володіння ОСОБА_3 та повернення у власність територіальної громади Єлиховецької сільської ради земельної ділянки площею 0,11 га, кадастровий номер 4621882800:01:004:0044 нормативною грошовою оцінкою 64 707,05 грн. на вул.І.Жука,1 в с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області.

Відповідно до ст.ст. 16, 21 Цивільного кодексу України (далі ЦК), ст. 152 Земельного кодексу України одним із способів захисту права є визнання незаконними рішень органів державної влади.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Із матеріалів справи встановлено, що 17.06.2015 року голова Єлиховецької сільської ради Золочівського району ОСОБА_7 під час засідання 46 сесії 6-го демократичного скликання Єлиховецьої сільської ради був присутній при вирішенні питання про надання його дочці ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на вул.Жука,1 в с.Єлиховичі Золочівського району та передачі земельної ділянки у власність. Сільський голова ОСОБА_7 при цьому не повідомив у встановленому поядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів та підписав рішення сксії Єлиховецької сільської ради Золочівського району від 17.06.2015 року № 751 «Про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області по вул.Жука,1.

Прийняття Єлиховецькою сільською радою рішення від 17.06.2015 року №751,що є предметом оскарження у суді суперечить вимогам ст.28,35 Закону України «Про запобіганя корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

З протоколу другого засідання 46 сесії 6-го скликання Єлиховецької сільської ради від 17.06.2015 року та списку присутніх депутатів на засіданні даної сесії сільської ради з 16 депутатів поточного складу сільської ради були присутні 10 депутатів, а також сільський голова ОСОБА_7

Відповідно до порядку денного, відображеного у протоколі другого засідання 46 сесії 6-го скликання Єлиховецької сільської ради від 17.06.2015 року під п.7 на розгляд сесії сільської ради було винесено питання про розгляд заяв громадян в тому числі заява ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків у с.Єлиховичі на вул.І.Жука.

Із протоколу засідання сесії вбачається, що у голосуванні по даному питанню взяли участь усі присутні 10 депутатів сільської ради, які одноголосно проголосували за надання ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Із протоколу та відомостей щодо поіменного голосування вбачається, що сільський голова ОСОБА_7 участі у голосуванні не брав, однак підписав рішення Єлиховецьої сільської ради від 17.06.2015 року №751 «Про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в с.Єлиховичі вул.Жука,1 Золочівського району Львівської області.

Із постанови Золочівського районного суду Львівської області від 15.03.2016 року у справі №445/674/16-п встановлено, що ОСОБА_7 визнаний виним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушння та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

За приписами ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» потенційний конфлікт інтересів-це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службовві чи представницькі повноваження, що може вплинути на об»єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, а реальний конфлікт інтересів суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об»єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, й вони, серед інших осіб, є суб»єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Судом першої інстанції визнано, що в даному випадку сільським головою під час другого засідання 46 сесії 6-го скликання Єлиховецької сільської ради 17.06.205 року на якому розглядалося питання надання згоди на розробку проекту землеустрою його дочці ОСОБА_3 не було публічно оголошено про відповідний конфлікт інтересів. Не оголосивши про такий конфлікт інтересів, сільський голова ОСОБА_7 не брав участі у розгляді та прийнятті рішення сесії сільської ради, але підписав рішення з цього питання.

Відповідно до ч.1 ст.67 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема, Національного агенства, органу місцевого самоврядування.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення сесії Єлиховецької сільської ради від 17.06.2015 року №751 «Про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області по вул.І.Жука,1» є незаконним, у добровільному порядку не скасоване, відповідних заходів на його скасування не вжито, відтак таке підлягає скасуванню, оскільки прийняте в умовах реального конфлікту інтересів. Виконання ОСОБА_7 обов»язку щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оскаржуваного рішення могло б вплинути на волевиявлення інших депутатів та прийняття при цьому рішення.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначений ст.118 Земельного кодексу України відповідно до якої органи виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, розглянувши клопотання про надання земельної ділянки у власність дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Після отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, приймає рішення про затвердження даного проекту та надання її у власність.

Враховуючи те, що всі наступні рішення, зокрема, №374 від 08.04.2016 року Єлиховецької сільської ради щодо спірної земельної ділянки, виділеної ОСОБА_3 в умовах реального конфлікту інтересів, є похідними від рішення №751 від 17.06.2015 року, відтак такі підлягають визнанню незаконними. Підлягає скасуванню зареєстроване право власності на земельну ділянку в Державому реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої ст.37 цього Закону, до Державного реєтру прав вноситься запис про скасування державної рестрації прав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд сам собі суперечить, оскільки зазначає, що рішення органу місцевого самоврядування прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, а відтак відповідно до ч.1 ст. 67 Закону України «Про запобігання корупції» є підставою для скасування, а в подальшому робить висновок, що рішення Єлиховецької сільської ради № 751 від 17.06.2015 року було прийнято в порядку реалізації права громадян України на безоплатне отримання земельних ділянок відповідно до граничних норм (розмірів) безоплатної приватизації.

Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції, не заперечує право ОСОБА_3 чи інших громадян України скористатися своїм правом на безоплатне отримання у приватну власність земельної ділянки, однак порядок передачі земельних ділянок у приватну власність не може вирішуватися при реальному конфлікті інтересів, який встановлений судом та не заперечувався учасниками процесу.

Відповідно до ст.376 ч.1 п.4 ЦПК підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є порушення норм процессуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись ст.ст. 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.4, 383. 384 ЦПК України, колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу задовольнити.

Рішення Золочівського районного суду Львівської області від 20 лютого 2017 року скасувати.

Постановити нове рішення.

Позов Першого заступника керівника Золочівської місцевої прокуратури задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення сесії Єлиховецької сільської ради Золочівського району від 17 січня 2015 року №751 «Про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області по вул.І.Жука».

Визнати незаконним та скасувати рішення сесії Єлиховецької сільської ради Золочівського району №374 від 08 квітня 2016 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по передачі у власність ОСОБА_3 в с.Єлиховичі».

Скасувати право власності на об'єкт нерухомого майна-земельну ділянку, реєстраційний номер 939969146218 площею 0,11 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул.Жука, 1 в с.Єлиховичі Золочівського району, видане 27 травня 2016 року державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Золочівської районної державної адміністрації ОСОБА_3.

Внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування права власності на об'єкт нерухомого майна, реєстраційний номер 939969146218 внесеного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 27 травня 2016 року державним реєстратором речових прав на нерухоме майно Золочівської районної державної адміністрації.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_3(реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України серія та номер КС 879399, виданий 02 лютого 2012 року Золочівським РВ ГУМВС України у Львівській області) та повернути у власність територіальної громади Єлиховецької сільської ради земельну ділянку площею 0,11 га, кадастровий номер 4621882800:01:004:0044, нормативною грошовою оцінкою 64707,05 грн. по вул.Жука,1 в с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області.

Стягнути з Єлиховицької сільської ради Золочівського району Львівської області та ОСОБА_3 в користь Золочівської місцевої прокуратури по 3445 грн. судових витрат з кожного.

Стягнути з Єлиховецької сільської ради Золочівського району та ОСОБА_3 в користь Прокуратури Львівської області по 3789 грн.50 коп. з кожного.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови в порядку визначеному ст.ст.389-391 ЦПК України.

Повний текст постанови складено 25 травня 2018 року.

Головуючий: Ю.Р.Мікуш

Судді: О.Ф.Павлишин

ОСОБА_9