Рішення № 74726064, 18.06.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
814/293/18
Номер документу
74726064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2018 р.

Справа № 814/293/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантарекс", вул. Потьомкінська, 131-б, м. Миколаїв, 54003

до відповідача:

Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

про:

визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.10.2017 № 00035181402, № 00035191402, № 00035201402,

ВСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантарекс» (далі – позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ДФС) від 13.10.2017 року № 00035181402, № 00035191402 та № 00035201402.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що суми податку на додану вартість (далі – ПДВ), що були віднесені ним до складу податкового кредиту на підставі податкових накладних, зареєстрованих його контрагентами у Єдиному реєстрі податкових накладних, є правомірними. Під час перевірки ГУ ДФС не досліджено реальність взаємовідносин позивача та його контрагентами. Враховуючи викладене. Позивач вважає податкові повідомлення-рішення, винесені за результатами перевірки, протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні позовних вимог просив відмовити та зазначає, що перевіркою не можливо встановити реальність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами. За таких обставин, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та скасуванню не підлягають.

Ухвалою суду від 19.02.2018 року відкрито провадження у справі, яку ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Представники сторін надали клопотання про розгляд справи без їх участі.

У відповідності до ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

В період з 31.08.2017 року по 13.09.2017 року спеціалістами ГУ ДФС проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Сантарекс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року, в тому числі з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.06.2014 року по 30.06.2017 року, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року.

За результатами перевірки складено Акт від 27.09.2017 року № 1276/14-29-14-02/30126040 (далі – акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Сантарекс»:

- пп. 14.1.11, пп. 14.1.54, пп. 14.1.257 п.14.1 ст. 14, п. 44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, пп. 135.5.5 п. 135 ст. 135, п. 138.1, п. 138.2 ст. 138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України (далі – ПК України), в результаті чого позивачем занижено податок на прибуток в період, що перевірявся, на загальну суму 339313,00 грн.;

- п. 187.1, п. 187.7 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 19, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті чого позивачем занижено ПДВ в період, що перевірявся, на загальну суму 1398584,00 грн. та зменшено від’ємне значення ПДВ за червень 2017 року на суму 96119 грн.;

- п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті чого встановлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 1314,33 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем були оформлені та надіслані позивачу податкові повідомлення-рішення від 13.10.2017 року:

-№ 00035181402, яким ТОВ «Сантарекс» збільшено грошове зобов’язання з податку на прибуток на 339313,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 84828,25 грн.;

- № 00035191402, яким ТОВ «Сантарекс» збільшено грошове зобов’язання з ПДВ на 1386559,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 346639,75 грн.;

- № 00035201402, яким до ТОВ «Сантарекс» збільшено від’ємне значення ПДВ на суму 96119,00 грн.

Не погоджуючись з вищевказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, судом враховано наступне:

Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Також, статтею 1 Закону України від 16.07.1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки, акти тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції та за наявності всіх реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

Факт отримання та постачання товарів за операціями міжТОВ «Сантараекс» та його контрагентами – ТОВ фірма «Тех Сервіс», ТОВ «Стройтест Юг», ТОВ «МТІ», ТОВ «Київбудтранс-Сервіс», ТОВ «Логістик Строй», ТОВ «СМУ-67», ТОВ «Бумстрой», ТОВ «Трейд Вайт», ТОВ ВТФ «АВІАС» – підтверджуються первинними документами, оформленими належним чином, а саме: договорами, банківськими виписками, видатковими та податковими накладними, товарно-транспортними накладними, рахунками-фактурами, заявами на виконання робіт, довідками про виконання будівельних робіт, локальними кошторисами на будівельні роботи, актами прийняття будівельних робіт, актами здачі-прийняття робіт, підсумковими відомостями ресурсів.

В акті не міститься висновків стосовно невідповідності наданих для перевірки бухгалтерських документів вимогам ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Податкові накладні відповідають вимогам п. 201.1 ст. 201 ПК України.

Крім того, ТОВ «Сантарекс» отримало з Єдиного реєстру податкових накладних зареєстровані податкові накладні за перевірені ГУ ДФС періоди. Зазначені податкові накладні є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Отримання податкових накладних від вищезазначених товариств засвідчує факт постачання товарів, надання та отримання послуг, тобто виникнення події, що дає законне право на отримання позивачем податкового кредиту.

Відповідно до матеріалів справи, у провадженні слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС перебуває кримінальне провадження № 32017150000000051 від 01.08.2017 року за фактом створення невстановленою особою ТОВ «СМУ-67», ТОВ «Південь Буд-М», ТОВ «Будтрест-8» за ознаками складу злочину,передбаченого ч. 1 ст. 205 КК України,з метою умисного ухилення від податків та зборів. Відповідачем надано суду висновок експерта від 15.03.2018 року № 114, яким встановлено, що підписи на первинних документах виконані не керівником зазначених товариств, а іншою особою.

Одночасно з цим, в акті перевірки відсутні посилання на судові рішення, що набрали законної сили, щодо притягнення посадових осіб учасників правочину до кримінальної відповідальності за вказаною статтею КК України.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог п. 198.3 ст. 198, п. п. 201.4, 201.10 ст. 201 ПК України право на формування податкового кредиту виникає у суб'єкта господарювання по першій події. Підставою для формування податкового кредиту є перш за все податкова та видаткова накладна, оформлена належним чином і зареєстрована в Реєстр податкових накладних. Ані в акті перевірки, ані під час судового розгляду справи відповідачем не доведено факт неналежного оформлення даних документів або їх відсутність.

Вищий адміністративний суд України у своєму листі від 02.06.2011 року вих. № 11/13-11 роз'яснив, що оцінюватися при дослідженні факту здійснення господарської операції повинні відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку.

Враховуючи те, що позивачем надано усі необхідні первинні бухгалтерські документи на підтвердження реальності господарської операції з його контрагентами за перевірений період, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 78, 194, 139, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантарекс» (вул. Потьомкінська, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 30126040) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) – задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 13.10.2017 року № 00035181402.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 13.10.2017 року № 00035191402.

4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 13.10.2017 року № 00035201402.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантарекс» (код ЄДРПОУ 30126040) судовий збір у розмірі 28101,89 грн. (двадцять вісім тисяч сто одну гривню 89 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 18.06.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська