Постанова № 74717842, 14.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
826/15136/17
Номер документу
74717842
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/15136/17 Суддя (судді) першої інстанції: Аверкова В.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Губської О.А.

суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного підприємства "НК-Квазар" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2018 року (дата виготовлення повного тексту рішення невідома) у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "НК-Квазар" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним наказу в частині, визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив:

- визнати протиправним наказ Державної служби геології та надр України від 19 березня 2015 року № 52 в частині не включення позивача в список підприємств, яким поновлено дію спеціальних дозволів на користування надрами;

- визнати протиправним та скасувати протокол № 5-15 від 30 березня 2015 року засідання Робочої групи Державної служби геології та надр України, в частині якою вирішено питання про скасування Протоколу від 27 лютого 2015 року № 3-15 щодо поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4961 від 10 квітня 2009 року наданого ПП «НК-Квазар»;

- зобов'язати відповідача поновити Спеціальний дозвіл на користування надрами № 4961 від 10 квітня 2009 року наданого ПП «НК-Квазар» на виконання Протоколу засідання робочої групи № 3-15 від 27 лютого 2015 року та зобов'язати відповідача видати відповідний наказ про поновлення дії спецдозволу позивачу.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ставить питання про скасування зазначеної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про задоволення позовних вимог.

До Київського апеляційного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, зареєстрований 14.05.2018 за вх. № 15740, в якому він зазначає про законність та обґрунтованість рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2018 року та просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу ПП НК-Квазар" - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2018 року - без змін.

У відповідності до ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив наступні обставини, які учасниками процесу не оскаржуються.

ПП "НК-Квазар" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 4961 від 10.04.2009 щодо видобування вапняку Бургунського родовища Херсонської області.

Наказом Державної служби геології та надр України від 16.02.2012 № 46 анулювано спеціальний дозвіл на користування надрами від 10.04.2009 № 4961, виданий ПП «НК-Квазар».

Протоколом засідання Робочої групи Державної служби геології та надр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами, внесення змін до угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії від 27.02.2015 №3-15 рекомендовано поновити дію спеціальних дозволів на користування надрами, серед інших, ПП «НК-Квазар».

Наказом Державної служби геології та надр України від 19 березня 2015 року № 52 поновлено дію спеціальних дозволів користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку № 1 до цього наказу; анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2; встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам, наведеним у додатку 3.

Протоколом засідання Робочої групи Державної служби геології та надр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами, внесення змін до угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами від 30.03.2015 №5-15 скасовано рішення (протокол від 27.02.2015 №3-15) щодо поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2009 № 4961, виданий ПП «НК-Квазар» на підставі ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2013 року.

Вважаючи протиправним наказ Державної служби геології та надр України від 19 березня 2015 року № 52 в частині не включення позивача в список підприємств, яким поновлено дію спеціальних дозволів на користування надрами та протокол № 5-15 від 30 березня 2015 року засідання Робочої групи Державної служби геології та надр України, в частині якою вирішено питання про скасування Протоколу від 27 лютого 2015 року № 3-15 щодо поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4961 від 10 квітня 2009 року наданого ПП «НК-Квазар», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд попередньої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскаржуваний наказ Державної служби геології та надр України від 19 березня 2015 року № 52 не порушує прав позивача. Крім того зазначено, що наразі спеціальний дозвіл на користування надрами від 10.04.2009 №4961 відновленню не підлягає, натомість позивач не позбавлений права повторного отримання спеціального дозволу відповідно до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 N 615.

Колегія суддів апеляційної інстанції, перевіряючи у межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість рішення місцевого адміністративного суду, зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, встановлення порядку діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів визначає Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Основні вимоги до порядку видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру визначено ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", положеннями ч. 7 якої передбачено наступне.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

У разі анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, документ дозвільного характеру підлягає поновленню за рішенням дозвільного органу або адміністративного суду. Поновлення документа дозвільного характеру відбувається шляхом здійснення відповідного запису в реєстрі документів дозвільного характеру та повернення суб'єкту господарювання безпідставно анульованого документа дозвільного характеру.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян регулюється Кодексом України про надра, згідно зі статтею 14 якого надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

За приписами ст. ст. 15, 16 Кодексу надра надаються у постійне або тимчасове користування. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 N 1174 Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, спеціальний дозвіл на користування надрами № 4961 від 10 квітня 2009 року анульовано з 16 лютого 2012 року наказом Державної служби геології та надр України №46.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 липня 2012 року у справі № 2а-4853/12/2670, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 березня 2013 року, у задоволенні адміністративного позову ПП "НК-Квазар" про визнання незаконним та скасування вказаного наказу щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2009 №4961 відмовлено та встановлено, що відповідач при прийнятті зазначеного наказу діяв в межах компетенції та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Таким чином, у відповідності до вимог ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" спеціальний дозвіл на користування надрами № 4961 від 10 квітня 2009 року не підлягає поновленню, оскільки в судовому порядку не було встановлено, що його було анульовано з підстав, не передбачених законом.

Крім того, згідно з підпунктами.9,10 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 N 1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань:

- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);

- зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що до завдань Державної служби геології та надр України не відноситься поновлення анульованих дозволів, а лише поновлення в разі їх зупинення.

Також, колегія суддів зазначає, що питання щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру зупинення, поновлення строку дії дозволу визначає пункт 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).

Відповідно до п. 2 Порядку № 615 дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Колегія суддів зазначає, що позивач не позбавлений права повторного отримання спеціального дозволу відповідно до Порядку №615..

Посилання позивача в апеляційній скарзі на абз.5 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. N 615, згідно з яким дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, не приймається судом апеляційної інстанції, оскільки як вбачається даною правовою нормою врегульовано порядок поновлення дії дозволу після зупинення його дії, а не після анулювання документа наказом відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування протоколу № 5-15 від 30 березня 2015 року засідання Робочої групи Державної служби геології та надр України, в частині якою вирішено питання про скасування Протоколу від 27 лютого 2015 року № 3-15 щодо поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4961 від 10 квітня 2009 року наданого ПП «НК-Квазар» та зобов'язання відповідача поновити Спеціальний дозвіл на користування надрами № 4961 від 10 квітня 2009 року наданого ПП «НК-Квазар» на виконання Протоколу засідання робочої групи № 3-15 від 27 лютого 2015 року та зобов'язати відповідача видати відповідний наказ про поновлення дії спецдозволу позивачу задоволенню не підлягають.

При цьому, колегія суддів зазначає, що протокол Робочої групи Державної служби геології та надр України носить суто рекомендаційний, а не обов'язковий характер. Вказаний протокол не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні закону та не створює для особи обов'язків і наслідків за результатами його прийняття.

Стосовно позовних вимог про скасування наказу Державної служби геології та надр України від 19 березня 2015 року № 52, яким поновлено дію спеціальних дозволів користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку № 1 до цього наказу; анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2; встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам, наведеним у додатку 3, колегія суддів зазначає, що, як вірно встановлено судом першої інстанції, у вказаних документах відомості про позивача ПП «НК-Квазар» відсутні. Вказаним наказом не поновлено дію спеціального дозволу та не анульовано її, а тому вказаним наказом не порушено прав позивача.

Тобто, зазначений наказ жодним чином не порушує прав позивача.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.

Відповідно до ст. 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 321, 322, 325, 329 КАС, Київський апеляційний адміністративний суд,

П О С Т А Н О В И В

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "НК-Квазар" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "НК-Квазар" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним наказу в частині, визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддяО.А. Губська СуддяА.Б. Парінов СуддяО.О. Беспалов

Повне судове рішення складено 14 червня 2018 року