
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2018 р. Справа № 820/3245/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії;
- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити позивачу перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату від 18.02.2014 року № 34-6 ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" з моменту призначення позивачу пенсії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що є внутрішньо переміщеною особою та з вересня 2014 року перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. Скориставшись своїм правом 04.12.2017 року позивач звернувся до Ізюмського ОУПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 40 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та згідно наданих довідок. Проте, Ізюмським ОУПФУ в Харківській області було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з зазначенням в листі від 15.12.2017 року № 299/с-14, що перевірити наявність первинних документів згідно наданої разом із заявою довідки від 18.02.2014 року № 34-6 немає можливості, оскільки ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" знаходиться на тимчасово окупованій території України та районів проведення антитерористичної операції.
Позивач вважає зазначену бездіяльність, що полягає у нездійсненні перерахунку його пенсії, протиправною та просить зобов'язати Ізюмське ОУПФУ в Харківській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії на підставі чинного законодавства України.
Просив суд задовольнити вимоги адміністративного позову у повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 року відкрито спрощене провадження по даній справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія вказаної ухвали була надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
04.06.2018 року (Вх. №01-26/26861/18) від представника відповідача - Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 04.12.2017 року ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 18.02.2014 року, видана Донецькою обласною дирекцією АО «Райффайзен Банк Аваль», довідки від 16.11.2017 року видана ПАТ «Акціонерний комерційний банк «Новий». Довідки додані позивачем до позову. Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідач також зазначив, що перевірити наявність первинних документів, згідно довідки від 18.02.2014 року № 34-6-0-00/20-101, виданої Донецькою обласною дирекцією ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» немає можливості, оскільки ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» знаходиться м. Донецьк на тимчасово окуповані території України та районів проведення антитерористичної операції.
Просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) є внутрішньо переміщеною особою згідно довідки від 05.07.2016 року № 6314003472 (а.с. 9).
Позивач перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 18.02.2014 року № 34-6-0-00/20-101, виданої ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» підтверджено, що гр. ОСОБА_1 було нараховано заробітну плату за період з травня 1995 року по жовтень 1997 року (а.с. 13).
У довідці адреса місця знаходження ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» зазначена як: м. Донецьк, вул. Ф. Зайцева, 46 В.
Згідно довідки ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» від 18.02.2014 року № 34-6-0-00/20-103, Донецька обласна дирекція АППБ "Аваль" перейменована на Донецьку обласну дирекцію АТ «Райффайзен Банк Аваль» (а.с. 14).
Як свідчать матеріали справи, 04.12.2017 року позивач звернувся до Ізюмського ОУПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок її пенсії, в якій також просила при перерахунку її пенсії відповідно до ст. 40 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виключити період з вересня 1993 року по квітень 1995 року (20 місяців). Таким чином, 60 місяців для перерахунку пенсії рахувати наступним чином:
1) грудень 1991 року - серпень 1993 року (21 місяць, ДП "Науково - технічний центр проблем енергозбереження");
2) травень 1995 року - жовтень 1997 року (30 місяців, Донецька обласна дирекція АТ «Райффайзен Банк Аваль»);
3) жовтень 1997 року - червень 1998 року (9 місяців, ПАТ «Акціонерний комерційний банк "Новий").
Разом із заявою позивачем було надано належним чином завірені копії довідок про заробітну плату для нарахування пенсії від 18.02.2014 року, виданої Донецькою обласною дирекцією АТ "Райффайзен Банк Аваль" та від 16.11.2017 року, виданої ПАТ «Акціонерний комерційний банк "Новий" (а.с. 11).
Проте, Ізюмським ОУПФУ в Харківській області було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з зазначенням в листі від 15.12.2017 року № 299/с-14, що перевірити наявність первинних документів згідно наданої разом із заявою довідки від 18.02.2014 року № 34-6-0-00/20-101 немає можливості, оскільки ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" знаходиться на тимчасово окупованій території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с. 10).
Відмовляючи в перерахунку пенсії позивачу відповідач в листі від 15.12.2017 року № 299/с-14 посилався на положення статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
За нормою ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Питання щодо надання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1. За змістом підпункту «в» пункту 7 вказаного Порядку, заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).
Як зазначено в поданій позивачем 04.12.2017 року заяві про перерахунок пенсії та підтверджено листом Ізюмського ОУПФУ від 15.12.2017 року про відмову в перерахунку пенсії, ОСОБА_1 разом із заявою також надала завірену копію довідки про заробітну плату для нарахування пенсії від 18.02.2014 року № 34-6-0-00/20-101, виданої Донецькою обласною дирекцією АТ «Райффайзен Банк Аваль».
Будь - яких зауважень з боку Пенсійного фонду до її форми чи змісту матеріали справи не містять, представником відповідача також не зазначено.
Ізюмським ОУПФУ в Харківській області було в листі від 15.12.2017 року № 299/с-14 було зазначено, що для перерахунку позивачу пенсії згідно наданих довідок необхідно перевірити первинні документи.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» з квітня 2014 року на території Донецької та Луганської областей проводиться антитерористична операція.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" 18 січня 2018 року № 2268-VIII, тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль.
Довідкою ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» від 03.11.2017 року № 97-5-4/3091, копія якої міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 було повідомлено, що на виконання вимог НБУ було припинено діяльність Донецької та Луганської обласних дирекцій, а також відділень банку на територіях, що не контролюються українською владою. Дані щодо працевлаштування ОСОБА_1 містяться в паперових документах юридичної справи, яка зберігається в спеціалізованому архівному приміщенні структурного підрозділу, що територіально знаходиться у м. Донецьк, доступ до яких наразі відсутній (а.с. 15).
У зв'язку з цим, відповідач позбавлений можливості провести перевірку первинних документів та особових рахунків заробітної плати ОСОБА_1 за вказаний в заяві про перерахунок пенсії від 04.12.2017 року період, а позивач в свою чергу з об'єктивних причин не має змоги надати будь які додаткові документи щодо своїх попередніх місць роботи.
Згідно ч. ч. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, і, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (ст. 46 Конституції України).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», державні гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані.
Згідно ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Оскільки відповідачем не доведено, що в наданій ОСОБА_1 разом із заявою про перерахунок пенсії довідці про заробітну плату для нарахування пенсії від 18.02.2014 року № 34-6-0-00/20-101, виданої Донецькою обласною дирекцією АТ «Райффайзен Банк Аваль», містяться недостовірні відомості стосовно заробітної плати позивача, суд не приймає до уваги твердження відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії позивачу відомостей вказаної довідки.
Щодо позовної вимоги позивача здійснити перерахунок саме з моменту призначення пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, в цій частині позовні вимоги є необґрунтованими.
Таким чином, позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 40387920, адреса: 64309, Харківська область, м. Ізюм, просп. Незалежності, 2) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату від 18.02.2014 року № 34-6-0-00/20-101 публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль".
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 40387920).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В.Шевченко