Рішення № 74716145, 14.06.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
815/1320/18
Номер документу
74716145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/1320/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Марина П.П.

секретар судового засідання Станкова О.Ф.

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій імені В.П. Чкалова» Міністерства охорони здоров'я України про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій імені В.П. Чкалова» Міністерства охорони здоров'я України про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного закладу «Спеціалізований (Спеціальний) клінічний санаторій імені В.П. Чкалова» Міністерства охорони здоров'я України до повного усуненняпорушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей наведених в Акті перевірки №211 від 21.12.2017 за номерами: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 42.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач за своєю діяльністю належить до об'єктів з високим ступенем ризику, згідно критеріїв, наведених у постанові КМ України від 29.02.2012 року №306 зі змінами, внесеними постановою КМУ №361 від 04.06.2015 року. У період з 15.12.2017 року по 21.12.2017 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Розпорядження КМ України від 20.09.2017 року №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №387 від 28.09.2017 року «Про здійснення позапланової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 01.12.2017 №216 заступником начальника Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту Гоголем Михайло Васильовичем, головним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Возним Володимиром Леонідовичем, у присутності уповноваженої особи відповідача інженера оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Домінніка Миколи Васильовича, здійснено позапланову перевірку на додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій імені В.П. Чкалова» Міністерства охорони здоров'я України (далі - ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України), розташованого за адресою: 65084, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар,85, під час якої перевірено будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та за результатами якої складено Акт №211 від 21.12.2017 року (далі Акт №211). Під час перевірки встановленні порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗ України), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у МЮ України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Представник позивача зазначив, що будь-яких скарг під час проведення позапланового заходу чи заперечень на акт №211 від 21.12.2017року до відповідача не надходило.Подальша робота ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, а неусунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей.

Представник відповідача проти зазначеного позову заперечує та вважає, що перевірка з боку позивача проводилась починаючи з 18.12.2017 року, а обставини перевіряються судом лише у 2018 році. За п'ять місяців після складання Акту №211 порушення та недоліки, що були встановлені вже були усунені відповідачем з урахуванням наданих обсягів фінансування. Проте, після вищевказаної позапланової перевірки позивач не здійснив будь-яких заходів щодо перевірки усунення порушень, а тому належних доказів про те, що імовірно на теперішній час можливо існує загроза виникнення пожежі або надзвичайної ситуації позивач суду не надав. Після складання вищевказаного Акту, відповідач сумлінно виконав свої обов'язки щодо усунення недоліків та порушень, та склав відповідні Акти про усунення порушень, вказаних у п.2, п.3, п.4, п.5 , п.6 , п.7, п. 9, п.10, п.11, п.13, п.14 ,п.15, п.16, п.17, п.19, п.21, п.23, п.24, п.25, п.2б, п.27, п.28, п.29, п.30, п.31, п.32, п.33, п.34, п.35, п.36, п.37, п.38 , п.39, п.40 вказаних в Акті №211. Крім іншого, представник відповідача зазначає, що у разі винесення судом рішення про вживання заходів реагування у вигляді повного (або часткового) зупинення діяльності санаторію, приблизно 370 дітей та батьків не отримають медичні послуги, а працівники відповідача залишуться без робочих міст.

Представником позивача через канцелярію суду 04.06.2018 року було надано заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представником відповідача через канцелярію суду 04.06.2018 року також було надано заяву про розгляд справи за його відсутності.

Оскільки від представника позивача та представника відповідача не надходило заяв чи клопотань щодо заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ст.229 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що з 15.12.2017 року по 21.12.2017 року, відповідно до наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №387 від 28.09.2017 року «Про здійснення позапланової перевірки», на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 01.12.2017 року №216 (а.с.28) заступником начальника Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту Гоголем М.В., головним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Возним В.Л., за участю уповноваженої особи відповідача інженера оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Домінніка М.В. здійснено позапланову перевіркуДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України на додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту під час якої перевірялись будівлі, споруди, приміщення та територія об'єкту.

Під час проведення перевірки було виявлено порушення ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України вимог Кодексу цивільного захисту України(далі - КЗЦУ), Правил Пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року (Правил №1417), та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.

За результатами перевірки було складено Акт №211 від 21.12.2018 року (а.с.4-12), в якому відображенні 42порушення ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України, серед яких порушення за номерами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 42, на думку позивача, є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.Серед зазначених порушень вказані:

житлові корпуси, столова, господарчі корпуси, складські та адміністративні приміщення не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації з виведенням сигналу на пульт цілодобового централізованого спостереження пожежної охорони, змонтованої ліцензованою організацією;

електрощитова не оснащено автономною системою пожежогасіння;

не представлені сертифікати відповідності на апаратуру й обладнання, що входять до складу наявної АСПЗ в приміщенні адмін. будівлі;

не здійснюється експлуатування і технічне обслуговування СПЗ наявне в будівлі адмін. корпусу та прачечної відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 додаток «Ж» «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту»;

дерев'яні та металеві конструкції будівель та споруд обробити вогнезахисним розчином з веденням нормованого ступеню вогнестійкості;

приміщення житлового та медичного корпусів не обладнані звуковою системою оповіщення людей про пожежу. Не ознайомлено з порядком оповіщення усіх працюючих;

не демонтовано горюче облицювання стін коридору на шляху евакуації в медичному корпусібіля бібліотеки з приміщення спортзалу та на 1-му поверсі при вході в житловому корпусі;

на 2-ій евакуаційній сходовій клітині житлового корпусу встановлено на шляхах евакуації майно, речі, меблі;

не обладнано двері виходів до сходової клітки в будівлі житлового корпусу пристроями для самозачинення та ущільненнями в притулах;

встановлені глухі грати на всіх вікнах лікувального та житлового корпусу на 1-му та підвальному поверхах або виконати розпашними чи знімальними;

приміщення електрощитової не обладнано протипожежними дверима;

допускається складування горючих матеріалів в приміщенні електрощитової в житловому корпусі та біля електрощита в підсобному приміщенні чергових на 1-му поверсі житлового корпусу;

на території в корпусах в дозах та в підвальному приміщенні в підсобних приміщеннях персоналу з'єднання жил. проводів і кабелів виконано за допомогою скрутки;

відкриті електророзподільні коробки (ДОЗИ) в столовій, гаражі, господарчому корпусі, складських приміщеннях, в підвальному приміщенні житлового корпусу;

в гаражі, овочесховищі та підсобних приміщеннях персоналу житлового корпусу підвішені електросвітильники безпосередньо на струмопровідних дротах;

на 1-му поверсі в фоє житлового корпусу, гаражі, господарчому корпусі допускається експлуатація тимчасових електромереж прокладених по горючій основі;

в підсобних приміщеннях персоналу житлового корпусу, в складі чистої білизни відкриті електросвітильники не обладнані захисними скляними ковпаками;

електричні розетки встановлені на поверхню горючих основ в фоє 1-го поверху житлового корпусу, приміщеннях гаражу, столової;

допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в підсобних приміщеннях персоналу житлового корпусу, в фоєі 1-го поверху житловогокорпусу в підсобному приміщенні чергових на 1-му поверсі житлового корпусу та господарчих будівлях;

допускається використання побутових електронагрівальних приладів чайників, електроплит тощо в підсобних приміщеннях;

пожежні шафи не укомплектовані пожежним рукавом однакового діаметру та стволом, кнопкоюдистанційного запуску пожежних насосів занаявності таких насосів, а також важелем для полегшення відкривання вентиля в житловому корпусі на евакуаційній сходовій клітині;

не відремонтовано ПГ біля медичного корпусу ПГ 5 (тонкий шток) та ПГ біля столової;

пожежні гідранти і водойми не мають під'їзду ізтвердим покриттям;

кухонне обладнання санаторію не обладнано автоматичною установкою пожежогасіння, протипожежного;

пожежний щит в житловому корпусі не укомплектовано пожежно-технічним інвентарем згідно норм належності;

приміщення та територію не забезпечено в повному обсязі відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ІSО 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цветасигнальные и знаки безопасности»;

не обладнано евакуаційні виходи житлового корпусу світловими покажчиками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або і такими, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення;

не зачинено евакуаційні вихіди з підвалу та двері на 2-ий евакуаційний вихід в житловому корпусі;

килими, килимові доріжки й інше покриття підлоги у приміщеннях житлового корпусу в коридорах не закріплені до підлоги і не надано сертифікатів щодо токсичності продуктів горіння, мати помірну димоутворювальну здатність згідно з ГОСТ 12.1.044-89 «ССБТ. Пожаровзрывоопасностъвеществ и материалов. Номенклатура показателей и методыихопределения» та відповідати групам поширення полум'я РП1, РП2 згідно з ДСТУ Б В.2.7-70-98 «Будівельні матеріали. Метод і випробування на розповсюдження полум'я»;

черговий персонал житлового корпусу а також мешканці не забезпечені пристроями фільтрувальними для саморятування під час пожежі для організації евакуації людей у разі виникнення пожежі відповідно до вимог ДБН В.2.2-20:2008 «Будинки і споруди. Готелі»;

при в'їзді на територію відсутня схема території, в якій слід вказувати розміщення будівель, водойм, гідрантів під'їздів пожежних автомобілів до них.

Примірник вказаного акту отримано головним лікарем ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України Паненком А.В. 21.12.2018 року(а.с. 27 з/б).

Судом встановлено, що відносно винної посадової особи головного лікаря ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України Паненка А.В. за виявлені порушення було складено протокол ОД №004087 від 22.12.2017 року про адміністративне правопорушення відповідно до ст.188-8 КУпАП (а.с. 22). Постановою ОД №004087 від 22.12.2017 року про накладення адміністративного стягнення Паненка А.В. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 85 грн. 00 коп. (а.с.21 з/б).

Відносно винної посадової особи інженера оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України Домінніка М.В за виявлені порушення було також складено протокол ОД №004096 від 22.12.2017 року про адміністративне правопорушення відповідно до ст.175 КУпАП (а.с. 20). Постановою ОД №004096 від 22.12.2017 року про накладення адміністративного стягнення Домінніка М.В притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 51 грн. 00 коп. (а.с.19 з/б).

У зв'язку з виявленими порушеннями, визначеними в акті перевірки №34, які є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей, подальша робота ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, що зумовило звернення позивача до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що 07.05.2018 року представником відповідача до суд було надано відзив на позов з додатками (а.с.42-147) згідно якого відповідач стверджує, що більшість порушень встановлених перевіркою з 15.12.2017 року по 21.12.2017 року зазначених у Акті №211 від 21.12.2018 року усунуто, проте позивачем не здійснено будь-яків заходів щодо перевірки усунення порушень.

Враховуючи твердження відповідача про усунення більшості порушень, викладених в акті перевірки №211 від 21.12.2017 року, на підставі наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №207 від 14.05.2018 року та посвідчення на перевірку №79 від 14.05.2018, Приморським РВ ГУ ДСНС України в Одеській області з 17.05.2018 року по 18.05.2018 року проведена позапланова перевірка ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складений акт перевірки №49 (а.с. 194-198).

Під час цієї перевірки позивачем встановлено часткове усунення порушень, викладених в акті перевірки №49. Відповідачем усунуто 31 порушення із 42. Проте, порушення, викладені в пункті 1, 2, 6, 7, 9, 11, 23, 27, 32, 35, 39 акту №211 залишилися не усунутими, а саме:

житлові корпуси, столова, господарчі корпуси, складські та адміністративні приміщення не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації з виведенням сигналу на пульт цілодобового централізованого спостереження пожежної охорони, змонтованої ліцензованою організацією;

електрощитова не оснащено автономною системою пожежогасіння;

приміщення житлового та медичного корпусів не обладнані звуковою системою оповіщення людей про пожежу. Не ознайомлено з порядком оповіщення усіх працюючих;

не демонтовано горюче облицювання стін коридору на шляху евакуації в медичному корпусібіля бібліотеки з приміщення спортзалу та на 1-му поверсі при вході в житловому корпусі;

не обладнано двері виходів до сходової клітки в будівлі житлового корпусу пристроями длясамозачинення та ущільненнями в притулах;

приміщення електрощитової не обладнано протипожежними дверима;

пожежні шафи не укомплектовані кнопкоюдистанційного запуску пожежних насосів в житловому корпусі на евакуаційній сходовій клітині;

кухонне обладнання санаторію не обладнано автоматичною установкою пожежогасіння, протипожежного;

не обладнано евакуаційні виходи житлового корпусу світловими покажчиками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або і такими, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення;

черговий персонал житлового корпусу а також мешканці не забезпечені пристроями фільтрувальними для саморятування під час пожежі для організації евакуації людей у разі виникнення пожежі відповідно до вимог ДБН В.2.2-20:2008 «Будинки і споруди. Готелі»;

не проведено ідентифікацію об'єкта на визначення його потенційної небезпеки.

Відповідно п.п.57 п.4 Указу Президента України «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» № 20/2013 від 16.01.2013 року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС України № 507 від 21.09.2017 року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до ст.66 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Підпунктом 12 ч.1 ст.67 КЦЗ України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 2 ст.68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Разом з тим, ч.1 ст.70 КЦЗ України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами;відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

При цьому, ч.2 ст.70 КЦЗ України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Крім того, розпорядженням КМУ від 20 вересня 2017 року №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» визначено: «Погодитися з пропозицією Міністерства внутрішніх справ щодо проведення Державною службою з надзвичайних ситуацій у жовтні - грудні 2017 року позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної та комунальної форми власності, а також приватної форми власності - у разі письмового звернення суб'єктів господарювання.

Обласним та Київській міській державним адміністраціям: за участю органів місцевого самоврядування сприяти проведенню перевірок; разом з Державною службою з надзвичайних ситуацій забезпечити проведення роз'яснювальної роботи щодо дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки».

Як вбачається з матеріалів справи, Приморським РВ ГУ ДСНС України в Одеській області за результатами проведеної позапланової перевірки з 15.12.2017 року по 21.12.2017 року щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України виявлено численні порушення вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

Згідно акту перевірки №49 значна кількість порушень була усунута відповідачем. Проте, характер порушень, встановлених перевіркою, проведеною у період з17.05.2018 року по 18.05.2018 року є суттєвим, адже вони можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, створювати небезпеку завдання шкоди життю та здоров'ю людей у процесі самої пожежі, а тому не усунення цих порушень є підставою для застосування до відповідача заходів реагування

З огляду на вищезазначене вбачається, що подальша робота ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей.

У зв'язку із зазначеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області до ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» МОЗ України про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягають задоволенню.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 72-73, 77, 90, 242-246, 250-251, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій імені В.П. Чкалова» Міністерства охорони здоров'я України про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій імені В.П. Чкалова» Міністерства охорони здоров'я України до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей наведених в Акті перевірки №211 від 21.12.2017 за номерами: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 42.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДСНС України в Одеській області (адреса: 65091, Одеська область, м.Одеса, вул. Прохорівська, 6, код ЄДРПОУ 38643633).

Відповідач: Державний заклад «Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій імені В.П. Чкалова» Міністерства охорони здоров'я України (місцезнаходження: 65084, м.Одеса, Французький бульвар, 85, код ЄДРПОУ 01982181).

Суддя П.П. Марин

.