Рішення № 74715778, 12.06.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
808/1771/18
Номер документу
74715778
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 червня 2018 року 09 год. 30 хв.Справа № 808/1771/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування заробітку позивача з 01.01.1991 по 31.10.1995, на підставі довідки про заробітну плату за період роботи в ТОВ фірма "АЕК" (МП "АЕК") за №03-06/К-542 від 05.10.2017, виданої архівним управлінням Запорізької міської ради при обчисленні пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з зарахуванням заробітку з 01.01.1991 по 31.10.1995, на підставі довідки про заробітну плату за період роботи в ТОВ фірма "АЕК" (МП "АЕК") за №03-06/К-542 від 05.10.2017, виданої архівним управлінням Запорізької міської ради починаючи з 01.02.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком. 10.10.2017 позивачем до пенсійного фонду була надана довідка про заробітну плату за період роботи з 01.10.1990 по 31.10.1995 в ТОВ фірма «АЕК», видана архівним управлінням Запорізької міської ради. Проте, при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем не взято суми заробітних плат за 1991 - 1995 роки. Після перерахунку розмір пенсії складає 1373,00 грн. Підставою відмови став акт перевірки довідки про заробітну плату, наданої для перерахунку пенсії Архівним управлінням Запорізької міської ради, яким встановлено зайве включення сум заробітку для обчислення пенсії сум заробітної плати за період з 1991 по 1995 роки у зв'язку з не нарахуванням на ці суми страхових внесків. Вважає, що відповідач протиправно, необґрунтовано відмовив у перерахунку пенсії. Тому, просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 21.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/1771/18 за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні. Призначено судове засідання на 12 червня 2018 року.

Ухвалою суду від 08.06.2018 у задоволенні клопотання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін - відмовлено.

Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 06.06.2018 вих. № 10422/11 (вх. № 17640 від 08.06.2018). Зокрема, вказав, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 31.07.2016 позивачу призначено пенсію за віком. Позивачем до відповідача подано заяву про перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії з 01.10.1990 по 31.10.1995 по ТОВ фірма «АЕК», яка була видана архівним управлінням Запорізької міської ради. В ході перевірки вказаної довідки виявлено порушення, зокрема, до заробітної плати включені суми, які не враховуються при розрахунку пенсії, про що вказано в акті перевірки. Зокрема, на суми заробітної плати не нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З урахуванням викладеного просить у позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

З 31.07.2016 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та йому призначено пенсію за віком.

31.07.2016 позивачу призначена пенсія за віком із розрахунку стажу 32 роки 5 місяців 10 днів та із заробітної плати 1313,05 грн. за період з 01.07.2000 по 30.06.2016.

10.10.2017 позивачем до пенсійного органу була надана архівна довідка про заробітну плату за період роботи з 01.10.1990 по 31.10.1995 в ТОВ фірма «АЕК» № 03-06/К-542 від 05.10.2017.

Листом від 13.10.2017 № 352/К-9 позивача повідомлено, що перерахунок пенсії буде здійснено після отримання акту перевірки довідки про заробітну плату контрольно-перевірочним відділом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

11.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області складено акт № 220/1 від 11.01.2018 перевірки достовірності довідки про заробітну плату для розрахунку пенсії, наданої Архівним управлінням Запорізької міською радою. У зазначеному акті зроблено висновок, що за результатами перевірки архівної довідки, яка видана ОСОБА_1 та первинних документів, що підтверджують нарахування заробітної плати, встановлено зайве включення сум заробітку для обчислення пенсії сум заробітної плати за період з 1991 по 1995 рік у зв'язку з не нарахуванням на ці суми страхованих внесків.

16.02.2018 Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Запоріжжя надано ОСОБА_1 відповідь, в якій зазначено, що відповідно до акту перевірки та заяви позивача від 06.02.2018 управлінням проведено перерахунок. Розмір пенсії склав 1 373,00 грн.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії за архівною довідкою включаючи заробітну плату за 1991 - 1995 роки, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058-IV).

Згідно зі статтею 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності. У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права. 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Так, судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком з 31.07.2016. Надалі позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі архівної довідки про заробітну плату від 05.10.2017 № 03-06/к-542, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради.

Відповідно до ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

З аналізу вищевказаних положень вбачається, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про заробітну плату, яка повинна бути підтверджена первинними документами.

Відповідно до п. 5 ч. 6 Постанови Пенсійний фонд України Положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014 Головне управління Фонду має право проводити у порядку і випадках, встановлених законом, планові та позапланові перевірки у роботодавців та інших осіб бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів щодо достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

З урахуванням вищенаведених положень, суд приходить до висновку, що повноваження перевіряти достовірність відомостей, викладених у довідках про заробітну плату має безпосередньо Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області.

Судом встановлено, що надана позивачем архівна довідка була направлена для перевірки до Головного управління Пенсійного фонду у Запорізькій області. 11.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області складено акт № 220/1, у якому зазначено про виявлені під час перевірки порушення, зокрема, включення до заробітної плати сум за період 1991-1995 роки, які не враховуються при розрахунку пенсії, оскільки на них не нараховувались страхові внески.

З огляду на таке, у Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя були відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі архівної довідки без врахування висновків Головного управління Пенсійного фонду у Запорізькій області

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що Законом №1058-IV пенсіонеру дійсно надано право на врахування при обчисленні розміру пенсії заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, проте такий перерахунок має здійснюватися на підставі довідок про заробітну плату, обов'язково підтверджених первинними документами.

Проте, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області при перевірці поданих позивачем архівної довідки виявлено в ній порушення, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з урахуванням зауважень Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами 1, 2 ст.77 КАС України визначено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на таке, підстави для задоволення позовних вимог наразі відсутні, оскільки Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя діяло у відповідності та у спосіб, визначений законодавством.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. ст.2, 9, 241-243, 254-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.06.2018.

Суддя М.С. Лазаренко