Рішення № 74715663, 04.06.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
805/864/18-а
Номер документу
74715663
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2018 р. Справа№805/864/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ушенка С.В.,

при секретарі судового засідання - Гуменному М.А.,

за участю

представника позивача - Бичкова О.Є. (за довіреністю),

представника відповідача - Тоцької Г.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Авдіївський коксохімічний завод» (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач, податковий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.11.2017 №0007144706 про застосування штрафних санкцій у сумі 481 754, 74 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення було прийнято відповідачем за результатами камеральної перевірки питання своєчасності реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних за квітень 2016 року - січень 2017 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних, якою встановлено порушення позивачем абз.1 п.231.6. ст. 231 Податкового кодексу України (далі - ПК України), щодо граничних термінів реєстрації акцизних накладних.

Зазначає, що обов'язок платника податку складати в електронній формі акцизну накладну на обсяги пального, використаного підприємством для власного споживання, та реєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних не був передбачений діючим законодавством у 2016 році.

Оскільки з 01.03.2016 на адресу позивача відбулася реєстрація постачальниками палива акцизних накладних на обсяги реалізованого палива, та, як наслідок, змінювались залишки палива, з метою контролю балансу залишків палива у вересні 2016 року підприємством було прийнято рішення скласти та зареєструвати в ЄРАН акцизні накладні на обсяги пального, використаного ним для власного споживання.

Оскільки підприємство не здійснювало реалізацію пального, на обсяги якого складено акцизні накладні №№ 65, 66, 67, 68 від 30.04.2016, №№ 69, 71, 83, 84, 85 від 31.05.2016, воно не повинно було складати зазначені акцизні накладні та реєструвати їх в ЄРАН, а тому воно звільнено від відповідальності за порушення граничних термінів їх реєстрації.

Позивач не погоджується із спірним рішенням, вважає його протиправним, оскільки воно прийнято в порушення податкового законодавства, яке діяло у 2016 році, та просить його скасувати.

Відповідач не погодився з позовними вимогами та 13.03.2018 надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що Запорізьким управлінням Офісу ВПП ДФС була проведена камеральна перевірка дотримання позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних за квітень 2016 року - січень 2017 року, за результатами якої складено акт перевірки від 29.09.2017 № 1027/28-10-47-06/00191075 та встановлено порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних за квітень 2016 року - січень 2017 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних, відповідальність за яке передбачена п. 120-2.1. ст. 120-2 ПК України. Вважає спірне рішення законним і просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій, посилаючись на приписи ст. 231 і ст. 232 ПК України зауважує на відсутності повноважень у відповідача на прийняття податкового повідомлення-рішення при наявності обставин, які виникли між сторонами.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.04.2018 продовжено строк підготовчого провадження у справі.

Ухвалою суду від 24.04.2018 провадження у справі зупинено для надання часу для примирення сторін до 24.05.2018.

Ухвалою суду від 25.05.2018 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 04.06.2018.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладено в позовній заяві, та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеному у відзиві на адміністративний позов, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач - Приватне акціонерне товариство «Авдіївський коксохімічний завод» є юридичною особою, як платник податків знаходиться на обліку в Офісі великих платників податків ДФС та є платником акцизного податку, зареєстрованим у встановленому порядку.

Відповідач - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби є суб'єктом владних повноважень, який у правовідносинах з юридичними особами, в тому числі пов'язаними із контролем за повнотою нарахування та сплати податків, обов'язкових платежів, реалізує владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п. 7 ч. 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

На підставі пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 та у порядку ст. 76 ПК України відповідачем проведено камеральну перевірку питання своєчасності реєстрації позивачем акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних за квітень 2016 року - січень 2017 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за результатами якої складено відповідний акт №1027/28-10-47-06/00191075 від 29.09.2017.

Перевіркою встановлено порушення, зокрема, граничних термінів реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, відповідальність за яке передбачена п. 120-2.1. ст. 120 ПК України, а саме:

№ 70 від 31.05.2016 на 90 календарних днів;

№ 65 від 30.04.2016 на 121 календарний день;

№ 83 від 31.05.2016 на 93 календарних дні;

№ 71 від 31.05.2016 на 90 календарних днів;

№ 84 від 31.05.2016 на 93 календарних дні;

№ 68 від 30.04.2016 на 121 календарний день;

№ 67 від 30.04.2016 на 121 календарний день;

№ 85 від 31.05.2016 на 93 календарних дні;

№ 69 від 31.05.2016 на 90 календарних днів;

№ 66 від 30.04.2016 на 121 календарний день;

№ 108 від 25.11.2016 на 19 календарних днів;

№ 107 від 23.11.2016 на 21 календарний день;

№ 116 від 23.12.2016 на 7 календарних днів.

Позивачем подано заперечення на акт перевірки, за результатами розгляду яких відповідачем надано відповідь від 31.10.2017 № 56103/10/28-10-47-06, якою висновки акта перевірки визнані обґрунтованими і залишені без змін.

За результатами вказаної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.11.2017 № 0007144706, яким до позивача за порушення п. 231.1, п. 231.3, п.231.5, п. 231.6 ст.231 та ст. 232 ПК України застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 481 754, 74 грн.

Дане податкове повідомлення-рішення є предметом спору у справі.

Суд зазначає, що між сторонами відсутній спір щодо кількості календарних днів порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних в ЄРАН, розміру застосованих штрафних (фінансових) санкцій та обставини відсутності з боку позивача факту реалізації пального на обсяги якого складено вищезазначені акцизні накладні.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При прийнятті рішення по суті спірних правовідносин суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Абзацом другим пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, в даному випадку і далі по тексту) визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - це, зокрема, будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у тому числі передача комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.

Відповідно до п. 231.5. ст. 231 ПК України, при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно п. 231.1. ст. 231 ПК України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Пунктами 231.3. і 231.4. ст. 231 ПК України передбачено, що акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.

У відповідності до п. 231.6. ст. 231 ПК України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідальність за порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних визначена ст.120-2 ПК України, відповідно до п. 120-2.1. та п. 120-2.2. якої порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:

- 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

- 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;

- 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну / розрахунок коригування.

Згідно п. 120-2.3. ст. 120-2 ПК України, сума акцизного податку для цілей пунктів 120-2.1 і 120-2.2 цієї статті визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.

Підпунктом 54.3.3. п. 54.3 ст. 54 ПК України на контролюючий орган, яким в даному випадку є відповідач, покладено обов'язок самостійно визначити, зокрема, суму грошового зобов'язання, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Таким чином, виходячи з аналізу наведених правових норм, суд приходить до висновку, що на момент виникнення спірних правовідносин платник податку, який не здійснював реалізацію пального у розумінні приписів абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1. ст. 14 ПК України, був звільнений від обов'язку складати та реєструвати акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

При цьому, суд зазначає, що Податковий кодекс України, у разі вчинення платником податку дій, у даному випадку щодо складення та реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних навіть при відсутності такого обов'язку (на власний розсуд), не звільняє його від обов'язку дотримуватись встановлених граничних термінів їх реєстрації та від відповідальності за їх порушення, передбаченої п.п. 120-2.1 і 120-2.2 ст. 120-2 ПК України.

Отже, суд не приймає до уваги доводи позивача щодо неможливості застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних в ЄРАН у зв'язку з відсутністю у нього обов'язку їх складати та реєструвати із зазначених вище підстав.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові або службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позивачем не було доведено правомірність своїх дій щодо порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, передбачених ПК України.

Натомість відповідачем доведено правомірність прийняття спірного рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

За приписами ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати не підлягають стягненню з суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6-8, 10, 19, 72, 90, 139, 191, 241-246, 255, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» (86065, Донецька область, м. Авдіївка, проїзд Індустріальний, буд. 1; ЄДРПОУ 00191075) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-г; ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 3 листопада 2017 року № 0007144706, яким до Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 481 754, 74 грн. - відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14 червня 2018 року.

Суддя Ушенко С.В.