Категорія 6.6.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2009 року Справа №2а-21920/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Ігнатович О.А.,
за участю сторін:
від позивача старший державний податковий ревізор-інспектор
відділу погашення прострочених податкових зобовязань
Дашевський А.П. (довіреність від 25.02.2009 № 2441/24)
старший державний податковий інспектор юридичного відділу
Яковлев О.І. (довіреність від 08.01.2009 № 53/10-25)
від відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області
до комунального підприємства «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління
Краснолуцької міської ради»
про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 225457,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
16 квітня 2009 року державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила стягнути з комунального підприємства «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» податковий борг з податку на додану вартість, який станом на 10.03.2009 складає 225457,00 грн. (192722,00 грн. - основна сума податкового боргу, 28618,00 грн. - штрафна санкція, 4116,24 грн. пеня).
У судовому засіданні 16 липня 2009 року позивач заявою від 15.07.2009 № 8552/10-25, яка приєднана до матеріалів справи, збільшив розмір позовних вимог і просив стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість, який станом на 13.07.2009 збільшився і складає 272554,96 грн. (242106,16 грн. - основна сума податкового боргу, 25403,84 грн. штрафна санкція, 5044,96 грн. пеня).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Комунальне підприємство «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області як платник податків і є платником податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту «а» пункту 10.1 статті 10 Закону України від 03 квітня 1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» комунальне підприємство «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» є особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку на додану вартість до бюджету.
Протягом 2008-2009 років комунальне підприємство «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» подало до державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області податкові декларації з податку на додану вартість, за якими визначило податкові зобовязання зі сплати ПДВ. У встановлений законом строк узгоджені суми податкових зобовязань зі сплати ПДВ комунальним підприємством «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» сплачені не були, у звязку з чим за ним станом на 13.07.2009 утворилась заборгованість у розмірі 242106,16 грн.
У відповідності із пунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за несплату протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання відповідачу податковими повідомленнями - рішеннями нараховано штраф, несплачений залишок якого станом на 13.07.2009 складає 25403,84 грн.
За несвоєчасне погашення податкового зобов'язання з податку на додану вартість у відповідності до вимог підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу нараховано пеню, несплачений залишок якої станом на 13.07.2009 складає 5044,96 грн.
Враховуючи, що податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 272554,96 грн. комунальним підприємством «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» самостійно не сплачений, позивач просить стягнути його в судовому порядку, оскільки відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином. Листом від 15.07.2009 № 128 позов, з урахуванням заяви позивача про збільшення розміру позовних вимог, визнав повністю і просив розглянути справу без участі його представника (арк. справи 54).
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Комунальне підприємство «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області.
На підставі ст. 2 Закону України від 03 квітня 1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» комунальне підприємство «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» взято на облік платника ПДВ, йому присвоєно індивідуальний податковий номер платника ПДВ 054726812088 і видане свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 100217409.
Відповідно до вимог Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» комунальне підприємство «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» протягом 2008 року подавало до державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області податкові декларації з податку на додану вартість, в яких визначило податкові зобовязання зі сплати ПДВ:
- податковою декларацією від 18.04.2008 № 8770 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 1393,00 грн.;
- податковою декларацією від 20.05.2008 № 12203 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 34201,00 грн.;
- податковою декларацією від 20.06.2008 № 13710 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 7196,00 грн.;
- податковою декларацією від 18.07.2008 № 18042 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 33998,00 грн.;
- податковою декларацією від 19.08.2008 № 21513 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 6468,00 грн.;
- податковою декларацією від 20.09.2008 № 23004 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 52848,00 грн.;
- податковою декларацією від 20.10.2008 № 27812 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 7853,00 грн.;
- податковою декларацією від 19.11.2008 № 30983 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 21646,00 грн.;
- податковою декларацією від 22.12.2008 № 32966 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 14174,00 грн.;
- податковою декларацією від 20.01.2009 № 37689 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 7535,00 грн.;
- податковою декларацією від 20.02.2009 № 2808 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 5410,00 грн.;
- податковою декларацією від 19.03.2009 № 3671 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 7404,00 грн.;
- податковою декларацією від 21.04.2009 № 8163 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 8511,00 грн.;
- податковою декларацією від 20.05.2009 № 11461 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 17299,00 грн.;
- податковою декларацією від 22.06.2009 № 12519 визначено податкове зобовязання зі сплати ПДВ у сумі 20218,00 грн.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» комунальне підприємство «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» узгоджену суму податкового зобовязання зі сплати ПДВ не сплатило, внаслідок чого за ним станом на 13.07.2009 утворилась заборгованість у розмірі 242106,16 грн., яка підтверджується розрахунком ДПІ в м. Красний Луч Луганської області від 13.07.2009 (арк. справи 46-47).
Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до вимог пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції (штрафи) за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
У відповідності із пунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за несплату протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання відповідачу податковими повідомленнями рішеннями від 25.03.2008 № 0001141501/0 та № 0001151501/0, від 29.09.2008 № 0002471501/0 та № 0002461501/0, від 20.02.2009 № 0000171501/0, від 03.06.2009 № 0001541501/0, нараховано штраф в загальному розмірі 29748,01 грн., несплачений залишок якого станом на 13.07.2009 складає 25403,84 грн.
Відповідно до підпунктів 16.1.1 та 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня, нарахування пені при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом.
Пеня відповідно до підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
За несвоєчасне погашення податкового зобов'язання з податку на додану вартість у відповідності до вимог підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу нарахована пеня, несплачений залишок якої станом на 13.07.2009 складає 5044,96 грн.
Розмір податкового боргу з податку на додану вартість станом на 13.07.2009 в сумі 272554,96 грн. (242106,16 грн. - основна сума податкового боргу, 25403,84 грн. штрафна санкція, 5044,96 грн. пеня) підтверджується актом звірки суми податкового боргу від 13.07.2009, який підписаний сторонами по справі без заперечень та зауважень (арк. справи 48).
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності- шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.
Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів- у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області комунальному підприємству «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» 05 жовтня 2001 року було надіслано першу податкову вимогу № 1/58 та 08 листопада 2001 року другу податкову вимогу № 2/148 (арк. справи 13, 14).
02 січня 2002 року державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області відносно комунального підприємства «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» прийнято рішення № 4 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів (арк. справи 11). Але зазначені заходи не призвели до повного погашення боргу платника.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку заборгованість з узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 272554,96 грн. (242106,16 грн. - основна сума податкового боргу, 25403,84 грн. штрафна санкція, 5044,96 грн. пеня) не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993р. № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 16 липня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Дорожнє експлуатаційне ремонтно-будівельне управління Краснолуцької міської ради» (ідентифікаційний код 05472689, місцезнаходження: 94507, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Погорєлова, буд. 5) в доход Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 272554,96 грн. (двісті сімдесят дві тисячі пятсот пятдесят чотири гривні девяносто шість копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена у повному обсязі 21 липня 2009 року.
Суддя Т.І. Чернявська