Категорія 6.6.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2009 року Справа №2а-20538/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Ігнатович О.А.,
за участю сторін:
від позивача старший державний податковий інспектор юридичного відділу
Золотих Г.А. (довіреність від 16.03.2009 № 5127/10)
від відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську
до Луганського обласного благодійного словянського фонду «НАДІЯ»
про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю та земельного податку у розмірі 16556,27 грн.,
ВСТАНОВИВ:
18 лютого 2009 року державна податкова інспекція в Жовтневому районі у м. Луганську звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила стягнути з Луганського обласного благодійного словянського фонду «НАДІЯ» податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 16377,23 грн. та податковий борг з земельного податку у розмірі 179,04 грн.
Заявою від 27.07.2009 № 15289/10, яка приєднана до справи, позивач уточнив позовні вимоги, зазначивши, що податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 16377,23 грн. складається з: 16164,80 грн. податкове зобовязання, 170,00 грн. штрафні (фінансові) санкції, 42,43 грн. пеня, а податковий борг з земельного податку у розмірі 179,04 грн. складається з: 9,04 грн. податкове зобовязання, 170,00 грн. штрафні (фінансові) санкції (арк. справи 45).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Луганський обласний благодійний словянський фонд «НАДІЯ» знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську як платник податків.
Згідно картки особового рахунку відповідач має податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 16377,23 грн., з яких 16164,80 грн. податкове зобовязання, 170,00 грн. штрафні (фінансові) санкції, 42,43 грн. пеня, та податковий борг з земельного податку у розмірі 179,04 грн., з якого 9,04 грн. податкове зобовязання, 170,00 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Податковий борг з орендної плати за земельні ділянки та земельного податку виник у звязку з несплатою у повному обсязі сум орендної плати за земельні ділянки та земельного податку, які були визначені платником самостійно в податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 05.03.2008 № 6707 на 2008 рік та податковому розрахунку земельного податку від 05.03.2008 № 6710 на 2008 рік.
За несвоєчасне подання податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та податкового розрахунку земельного податку на 2008 рік до відповідача податковими повідомленнями рішеннями від 11 березня 2008 року № 0002261530/0 та № 0002271530/0 нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн. за кожним податковим повідомленням рішенням.
В порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума штрафних (фінансових) санкцій протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення відповідачем не сплачена.
Крім цього, відповідно до вимог підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за несвоєчасне погашення податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки відповідачу нараховано пеню, несплачений залишок якої складає 42,43 грн.
Враховуючи, що Луганський обласний благодійний словянський фонд «НАДІЯ» самостійно податковий борг з орендної плати за земельні ділянки та земельного податку не сплатило, позивач просить стягнути його в судовому порядку, оскільки відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Луганський обласний благодійний словянський фонд «НАДІЯ» як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську з 22.03.1995, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків (арк. справи 8).
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» Луганський обласний благодійний словянський фонд «НАДІЯ» є суб'єктом плати за землю (платником).
Відповідно до ст. 14 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, відповідно до статті 17 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (стаття 27 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» ).
Луганський обласний благодійний словянський фонд «НАДІЯ» в податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 05.03.2008 № 6707 на 2008 рік самостійно визначило податкове зобовязання з орендної плати в розмірі 24247,10 грн. (арк. справи 17) та в податковому розрахунку земельного податку від 05.03.2008 № 6710 самостійно визначило податкове зобовязання з земельного податку в розмірі 13,54 грн. (арк. справи 18).
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
В порушення вимог статті 17 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» щодо сплати рівними частками за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, Луганський обласний благодійний словянський фонд «НАДІЯ» визначені в податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та податковому розрахунку земельного податку за 2008 рік податкові зобовязання у повному обсязі не сплатило, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість по орендній платі за землю в розмірі 16164,80 грн. та з земельного податку у розмірі 9,04 грн.
Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до підпунктів 16.1.1 та 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня, нарахування пені при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом.
Пеня відповідно до підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
За несвоєчасне погашення податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у відповідності до вимог підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу нарахована пеня, несплачений залишок якої на дату розгляду судової справи складає 42,43 грн.
Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
За несвоєчасне подання податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та податкового розрахунку земельного податку на 2008 рік до відповідача податковими повідомленнями рішеннями державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську від 11 березня 2008 року № 0002261530/0 та № 0002271530/0 нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн. за кожним податковим повідомленням рішенням (арк. справи 19, 20). Зазначені податкові повідомлення рішення отримані відповідачем 11.03.2008, про що свідчить особистий підпис керівника підприємства на корінцях податкових повідомлень рішень (арк. справи 46-47).
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Луганський обласний благодійний словянський фонд «НАДІЯ» податкові повідомлення рішення державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську від 11 березня 2008 року № 0002261530/0 та № 0002271530/0 ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувало, тому визначені ними податкові зобовязання згідно із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкових повідомлень - рішень.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державна податкова інспекція в Жовтневому районі у м. Луганську направила Луганському обласному благодійному словянському фонду «НАДІЯ» 11 січня 2008 року першу податкову вимогу № 1/64 та 12 березня 2008 року другу податкову вимогу № 2/329 (арк. справи 21, 28).
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності- шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.
Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів- у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
21 травня 2008 року державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м. Луганську відносно Луганського обласного благодійного словянського фонду «НАДІЯ» прийнято рішення № 43/1 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (арк. справи 29).
Але зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 16377,23 грн., з яких 16164,80 грн. податкове зобовязання, 170,00 грн. штрафні (фінансові) санкції, 42,43 грн. пеня, та податковий борг з земельного податку у розмірі 179,04 грн., з якого 9,04 грн. податкове зобовязання, 170,00 грн. штрафні (фінансові) санкції, не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993р. № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 27 липня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Луганського обласного благодійного словянського фонду «НАДІЯ» (ідентифікаційний код 21847835, місцезнаходження: 91058, м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1-А) в доход місцевого бюджету податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 16377,23 грн. (шістнадцять тисяч триста сімдесят сім гривень двадцять три копійки) на р/р 33216812700004, одержувач місцевий бюджет Жовтневого району м. Луганська, код одержувача 13050200, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200, та податковий борг з земельного податку у розмірі 179,04 грн. (сто сімдесят девять гривень чотири копійки) на р/р 33217811700004, одержувач місцевий бюджет Жовтневого району м. Луганська, код одержувача 13050200, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена у повному обсязі 03 серпня 2009 року.
Суддя Т.І. Чернявська