
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
14 червня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/211/18Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Ярош А.І.
Суддів: Богатир К.В., Аленін О.Ю.,
Секретар судового засідання Іванов І.В.,
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 44/вих-мр, дата видачі : 20.02.18;
від відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 51, дата видачі : 19.02.18;
від ОСОБА_3 комунальної власності Одеської міської ради - ОСОБА_4, довіреність № 01-36/45, дата видачі : 27.12.17;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської міської ради
на рішення Господарського суду Одеської області від 13 березня 2018 року
по справі № 916/211/18 (суддя Демешин О.А.)
за позовом Одеської міської ради
до відповідача ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю “РУТА НОВА-К”
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача ОСОБА_3 комунальної власності Одеської міської ради
про стягнення 75143,25 грн.,
ВСТАНОВИВ:
07.02.2018 року Одеська міська рада (далі – позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю „РУТА НОВА-К” (далі – відповідач) про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки на суму 75143,25 грн., з яких: 66438,45 грн. – заборгованість; 3% річних – 671,06 грн.; 2859,27 грн. – інфляційні втрати; 5174,47 грн. – пеня.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов’язань за договором оренди землі від 23.08.2011 р. щодо повної та своєчасної сплати орендної плати за земельну ділянку, а саме: самостійним нарахуванням відповідачем орендної плати за землю за 2017 рік за новою нормативною грошовою оцінкою земель 2017 року за відсутності внесених змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 13 березня 2018 року по справі № 916/211/18 (суддя Демешин О.А.) в задоволенні позову відмовлено, з підстав того, що позивачем не взято до уваги чинну нормативну грошову оцінку, затверджену рішенням Одеської міської ради від 29.06.2016 року № 756-VII та відповідного Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що орендується відповідачем, незважаючи на встановлення такого обов’язку договором.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, Одеська міська рада звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про задоволення позову.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 17.04.2018 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 13 березня 2018 року по справі № 916/211/18.
В процесі апеляційного перегляду справи 14.06.2018 року Одеська міська рада звернулась до суду із клопотанням, в якому просить зупинити провадження у справі у №916/211/18 за позовом Одеської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «РУТА НОВА-К», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - департаменту комунальної власності Одеської міської ради, про стягнення 75 143, 25 гривень заборгованості за договором оренди землі до перегляду судового рішення у справі № 916/2844/17 у касаційному порядку судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Клопотання мотивоване наступним.
Судом першої інстанції у оскаржуваному рішенні було надано оцінку витягу Управління Держгеокадастру у місті Одесі Одеської області із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 06.02.2017р. № 1576/86-17 як належній правовій підставі для здійснення відповідачем самостійного розрахунку розміру орендної плати та її подальшої сплати. Зважаючи на зазначені підстави суд дійшов висновку про відсутність заборгованості по орендній платі та відмови у задоволенні позову.
Так, господарський суд Одеської області дійшов до висновку, що «абз. 2 ч. 2 п. 4.4 Договору оренди землі від 23.08.2011 р. передбачалось, що умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, крім випадку коригування «грошової оцінки земель м. Одеси», яка затверджується рішенням Одеської міської ради. В цьому випадку розмір орендної плати змінюється Орендодавцем. Це не є його правом, яким він може скористатися за власним вибором. Тобто, такий обов'язок Одеська міська рада має як в разі підвищення «грошової оцінки земель м. Одеси», так і в разі її зменшення».
Надання судами господарської юрисдикції правової оцінки витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки як підставі для самостійного визначення орендарем орендної плати за договором у новому розмірі без внесення відповідних змін до відповідного договору оренди землі на сьогоднішній день становить, зважаючи на велику кількість подібних справ, значну правову проблему, вирішення якої необхідне для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики, що зумовлює звернення Одеської міської ради з клопотанням про зупинення провадження у даній справі.
Існування суперечливих рішень, що їх виніс верховний чи конституційний суд, у будь-якому разі є несумісним із принципом юридичної визначеності.
Заявник послався на суперечливу судову практику Верховного суду, зокрема, постанову Верховного суду від 15.02.2018 р. № 916/1578/15-г (якою встановлено, що чинним законодавством не передбачено положень про зміну розміру орендної плати за користування орендованим майном саме з моменту прийняття законодавцем таких змін, а надається право стороні правовідносин в подальшому ініціювати внесення відповідних змін до договору), постанову Верховного Суду від 16 квітня 2018 року у справі № 910/7905/17 (якою встановлено, що зміна розміру орендної плати (у відсотках від нормативно-грошової оцінки), оформлена додатками до рішень Київської міської ради про бюджет міста Києва на певний рік, не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, оскільки цими рішеннями законодавчо не встановлюються граничні (мінімальний та максимальний) розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності. Водночас, зазначені рішення Київської міської ради можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди визначили безпосередньо в самому договорі таку підставу для перегляду розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору, встановленим статтями 3, 6, 627 Цивільного кодексу України».), постанову Верховного Суду у складі колегії судді Касаційного господарського суду від 17.05.2018 року у справі № 916/2344/17.
Наявність принципово різної практики щодо застосування вищевказаних норм права зумовили звернення Одеської міської ради до Касаційного господарського суду у складі Верховного суду з клопотання про передачу справи № 916/2844/17 на розгляд судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Судова колегія зазначає, що станом на червень 2018 року існує низка судових справ про стягнення заборгованості по орендній платі та внесенню змін до договору оренди, пов’язаних зі зміною розміру орендної плати за договорами оренди юридичних осіб та ФОП з Одеською міською радою на підставі рішення Одеської міської ради від 29.06.2016 року № 756-VII «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси», яке набрало чинності з 01.01.2017 року.
Зокрема, мова йде про справи про стягнення заборгованості та внесення змін до договору оренди № 916/3155/17, № 916/1857/17, №916/411/18, № 916/2844/17.
З урахуванням наведеного, на підставі положень ст.227 ГПК України, з метою повного та всебічного розгляду справи, судова колегія доходить висновку, що провадження у справі №916/211/18 підлягає зупиненню до перегляду Верховним судом рішення у подібних правовідносинах, які стосуються рішення Одеської міської ради від 29.06.2016 року № 756-VII «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси».
Керуючись ст.ст.227 ч.1 п.7, 234 ГПК України, апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
Зупинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 13 березня 2018 року по справі № 916/211/18 до перегляду Верховним судом рішення у справах №916/3155/17, № 916/1857/17, № 916/2844/17.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та підлягає оскарженню до Верховного суду.
Головуючий суддя А.І. Ярош
Судді: О.Ю. Аленін
ОСОБА_6