Рішення № 74686824, 30.05.2018, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.05.2018
Номер справи
676/6539/17
Номер документу
74686824
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 676/6539/17

Номер провадження 2-а/676/46/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2018 року м.Кам’янець-Подільський

Кам'янець-Подільського міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючої судді Швець О.Д.,

з участю секретаря Ксьондз Р.М.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» до Кам'янець–Подільської міської ради про визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2, 3, 4 рішення 32 сесії Кам'янець-Подільської міської ради УП скликання,-

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Хмельницькгаз» звернулось з позовом до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2, 3, 4 рішення 32 сесії Кам'янець-Подільської міської ради УП скликання. В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 26 квітня 2017 року Кам'янець-Подільською міською радою УП скликання на засіданні тридцять другої сесії було прийняте рішення № 24/32 «Про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу». Дане рішення вважає протиправним, оскільки п.1, 2, 3, 4 суперечать Закону України «Про ринок природного газу» та Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», орган місцевого самоврядування не мав жодних підстав, передбачених законом для прийняття рішення про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу. Просить визнати протиправним та скасувати п.п.1, 2, 3, 4 рішення 32 сесії Кам'янець-Подільської міської ради УП скликання від 26.04.2017 р. № 24/32 «Про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу», як такі, що не відповідають вимогам Закону.

В суді представник позивача позов підтримала, просить задовольнити.

В суді представник відповідача позов не визнала, надала відзив, заперечує проти задоволення позову, мотивує тим, що у відповідності до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. ПАТ «Хмельницькгаз» не погоджувало будь-яку документацію на встановлення загально будинкових лічильників газу з ОСББ, згоду співвласників будинку не отримувало. Відповідно до ч.3 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», центральний орган виконавчої влади здійснює захист прав споживачів, тому Кам'янець-Подільська міська рада рішенням № 24/32 «Про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу» захистила права споживачів міста, просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши сторони, вивчивши матеріали адміністративної справи в повному обсязі встановив наступне.

26.04.2017 р. Кам'янець-Подільська міська рада прийняла рішення № 24/32 «Про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загальнобудинкових) вузлів обліку природного газу.

П.1 зазначеного рішення міська рада заборонила департаменту житлово-комунального господарства та іншим виконавчим органам Кам'янець-Подільської міської ради, комунальним установам і підприємствам, підпорядкованих міській раді, погоджувати операторам газорозподільних систем (ПАТ «Хмельницькгаз тощо) будь-яку документацію на реконструкцію систем газопостачання, об'єктом якої є виключно або в тому числі монтаж будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу або будь-яких конструкцій або їх елементів, призначених для встановлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу, без попереднього прийняття відповідного рішення з вказаного питання співвласниками багатоквартирних будинків у порядку, передбаченому ст. 10. Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». П.2 зазначеного рішення визнані будь-які погодження документації на реконструкцію систем газопостачання, об'єктом якої є виключно або в тому числі монтаж будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу або будь-яких конструкцій або їх елементів, призначених для в становлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу, здійснені комунальними підприємствами до прийняття даного рішення, нікчемними, неправомочними та такими, що не підлягають виконанню у зв'язку із відсутністю повноважень у таких комунальних підприємств, за винятком випадків, коли встановлення будинкового вузла обліку природного газу відбулося за рішенням співвласників будинку. П.3 зазначеного рішення вказано ПАТ «Хмельницькгаз» на недопустимість здійснення реконструкції систем газопостачання, об'єктом якої є виключно або в тому числі монтаж будь-яких будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу або будь-яких конструкцій або їх елементів, призначених для встановлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу, без попереднього прийняття відповідного рішення з вказаного питання співвласниками багатоквартирних будинків у порядку, передбаченому ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»; недопустимість порушень ст. 21 п.п.3, 4, 7 ч.1 Закону України «Про захист прав споживачів» у частині нав'язування таких умов одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, недопустимість порушення принципу рівності сторін договору, недопустимість визначення ціни продукції неналежним чином. Такі порушення Закону України «Про захист прав споживачів» відбуваються у випадках відмови ПАТ «Хмельницькгаз» у встановленні індивідуальних засобів обліку природного газу споживачам та нав'язуванні загально будинкових засобів обліку, а у разі відмови – погрозі переведення споживача на розрахунок за граничними об'ємами споживання природного газу; на недопустимість складання колективних актів про порушення на споживачів багатоквартирного будинку, оскільки норми Кодексу газорозподільних систем передбачають складення акта про порушення щодо конкретного споживача. П. 4 зазначеного рішення рекомендовано власникам будинків (квартир), особам, відповідальним за експлуатацію будинків(експлуатаційним організаціям), балансоутримувачам будинків, та оператору газорозподільних систем при врегулюванні між собою договірних відносин щодо зняття показань будинкового вузла обліку, а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку передбачити умови про попереднє встановлення квартирних лічильників газу за рахунок публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» до початку монтажу будь-яких конструкцій або їх елементів, призначених для встановлення загально будинкових вузлів обліку природного газу.

Порядок та підстави забезпечення населення приладами обліку природного газу врегульований Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», Главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року №620 (далі Тимчасове положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498 та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500.

Постановою НКРЕКП від 24.03.2016 № 413, затверджений план розвитку газорозподільної системи ПАТ "Хмельницькгаз»" на 2016-2025 роки. У розділі 1 Плану передбачено з врахуванням технічних та економічних чинників встановлення будинкових лічильників газу поадресно.

Правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку визначено Законом України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

За змістом статті 1 цього Закону споживачі природного газу - фізичні особи (населення), фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.

Відповідно до положень статей 2-6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку.

Виконавцями робіт із встановлення вузлів обліку природного газу є суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території та отримали відповідні дозволи для виконання робіт із встановлення вузлів обліку природного газу.

Суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року.

У разі відмови населення від встановлення суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - з 01 січня 2018 року.

Пунктом 3 ст. 18 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у ч.1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

В главі 5 розділу ІХ Кодексу вказано, що за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.

У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об’єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об’єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620.

Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем. Встановлення будинкового вузла обліку, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку.

Власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі неврегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.

У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

Повноваження органів влади у сфері захисту прав споживачів закріплені у розділі IV Закону України «Про захист прав споживачів».

Згідно з положеннями частини першої статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право: - перевіряти додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог нормативно-правових актів щодо безпеки продукції, а також правил торгівлі та надання послуг шляхом безперешкодного відвідування та обстеження відповідно до законодавства будь-яких виробничих, торговельних та складських приміщень таких суб'єктів;

- відбирати у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг зразки товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів для перевірки їх якості на місці або проведення незалежної експертизи у відповідних лабораторіях та інших установах, акредитованих на право проведення таких робіт згідно із законодавством, з оплатою вартості зразків і проведених досліджень (експертизи) за рахунок коштів державного бюджету;

- проводити контрольні перевірки правильності розрахунків із споживачами за реалізовану продукцію, у тому числі харчові продукти, відповідно до закону;

- накладати на винних осіб у випадках, передбачених законодавством, адміністративні стягнення.

Положеннями статті 28 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що органи місцевого самоврядування з метою захисту прав споживачів мають право створювати при їх виконавчих органах структурні підрозділи з питань захисту прав споживачів, які вправі:

- розглядати звернення споживачів, консультувати їх з питань захисту прав споживачів;

- аналізувати договори, що укладаються продавцями (виконавцями, виробниками) із споживачами, з метою виявлення умов, які обмежують права споживачів;

- у разі виявлення продукції неналежної якості, фальсифікованої, небезпечної для життя, здоров'я, майна споживачів і навколишнього природного середовища терміново повідомляти про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, інші органи, що здійснюють контроль і нагляд за якістю і безпекою продукції;

- у разі виявлення фактів реалізації продукції, яка не супроводжується необхідною, доступною, достовірною, своєчасною інформацією та відповідними документами, або продукції з простроченим строком придатності - тимчасово зупиняти реалізацію продукції до пред'явлення інформації, супровідних документів або припиняти її реалізацію;

- готувати подання до органу, який видав дозвіл на провадження відповідного виду діяльності, для вирішення питання про тимчасове зупинення його дії чи про дострокове анулювання у разі систематичного порушення прав споживачів;

- подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів.

Відповідно до положень статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку поділяються на власні (самоврядні) та делеговані.

Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад на здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належать доделегованих.

Частиною третьою статті 18 цього ж Закону встановлено, що органи місцевого самоврядування з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади можуть:

- виступати з ініціативою щодо проведення перевірок;

- організовувати проведення перевірок;

- при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Таким чином, суд вважає, що органи місцевого самоврядування згідно з нормами статті 28 Закону України "Про захист прав споживачів" та статей 18, 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" немав встановлених законом повноважень для прийняття рішення про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загально будинкових) вузлів обліку природного газу.

З урахуванням наведених норм законодавства, суд вважає, що позов слід задовольнити.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 158-160 КАС України ст. 18, 26, 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, ст. 28 Закону України «Про захист прав споживачів». -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» до Кам'янець – Подільської міської ради про визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2, 3, 4 рішення 32 сесії Кам'янець-Подільської міської ради УП скликання – задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати п.п.1, 2, 3, 4 рішення 32 сесії Кам’янець-Подільської міської ради УП скликання від 26.04.2017 р. № 24/32 «Про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загальнобудинкових) вузлів обліку природного газу», як такі що не відповідають вимогам Закону.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.

Повний текст судового рішення виготовлений 01 червня 2018 року