Постанова № 74670264, 12.06.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
815/5949/17
Номер документу
74670264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2018 р. Справа № 815/5949/17

Категорія: 3.7

Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Час і місце ухвалення: м. Одеса

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого – Лук’янчук О.В.

суддів – Бітова А. І.

– ОСОБА_1

при секретарі – Черкасовій Є.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ФОП ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом Керівника Маневицької місцевої прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 16515,95 грн., -

В С Т А Н О В И Л А :

Керівник Маневицької місцевої прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 16515,95 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області виявило факт перевезення відповідачем вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу Державтоінспекції або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. Оскільки у встановлений строк відповідачем не внесено до Державного бюджету визначену під час контролю плату за проїзд, вказані суми підлягають стягненню в судовому порядку.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року позовні вимоги задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, ФОП ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не взято до уваги Лист Державного агентства автомобільних доріг України від 12.05.2017 року № 7.2 нг/3780, яким йому фактично було надано дозвіл на проїзд по автошляхах загального користування при дотриманні зазначеного в листі маршруту, особливих умов перевезення та зазначених габаритів транспортного засобу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області 13.05.2017 року здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу: автомобілю марки SСANIA R114L, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп марки КІNG GTZ - 48, реєстраційний номер НОМЕР_2, які належать на праві власності водію - ОСОБА_2

Під час перевірки з’ясовано, що перевізник - відповідач самостійно здійснював перевезення вантажу (комбайну зернозбирального) із с. Колодяжне (Ковельського району) Волинської області до с. Мала Олександрівка, Одеської області.

За результатами контролю 13.05.2017 року складено акт №0003719 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів (п. 22.5 Правил дорожнього руху), яким зафіксоване порушення вимог Закону України “Про автомобільний транспорт”, у відповідності до ч.3 статті 48 якого визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.

У відповідності до складеного розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 13.05.2017 року за № 1 Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області відповідачу ОСОБА_2 нараховано плату в розмірі 573,6 євро. Від отримання даного розрахунку відповідач відмовився.

Плата за проїзд ним у добровільному порядку не була сплачена.

Дана обставина слугувала підставою для звернення позивачем до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" N 2862-IV від 8 вересня 2005 року передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Стаття 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 5 квітня 2001 року передбачає обов'язок автомобільних перевізників та водіїв мати та пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, а саме:

-для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

-для водія-посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно з п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (п.4 Правил).

Відповідно до пункту 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі ПДР України), маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Відповідно до пункту 22.5 ПДР України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах до 40 т; для контейнеровозів понад 44 т, на встановлених для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь 11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі 16 т, строєні 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі 18 т, строєні 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Цей Порядок визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

Так, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (п. 2 Порядку ).

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку. Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.(п. 3, 4, 6 Порядку).

Відповідно до положень п. 18, 21, 23, 24, 26-28 Порядку, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансінспекції або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних; водієві видається довідка результатів здійснення контролю, а у разі виявлення факту перевищення хоча б одного, зокрема, вагового нормативного параметру більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.

Плата за проїзд справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з, зокрема, вагових параметрів, протяжності маршруту, кількості перевезень протягом 30 днів з моменту визначення плати в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим НБУ на день проведення розрахунку та спрямовується до державного бюджету.

При цьому, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб. Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Колегія суддів враховуючи зазначені норми права та те, що під час здійснення документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SСANIA R114L, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп марки КІNG GTZ - 48, реєстраційний номер НОМЕР_2, які належать на праві власності водію - ОСОБА_2 встановлено перевищення нормативно допустимих вагових параметрів вантажу та відсутність відповідного дозволу, дійшов висновку про наявність підстав для здійснення розрахунку плати за проїзд.

Кошти за розрахунком плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 13.05.2017 №0003719 на момент розгляду справи відповідачем не сплачено, а доказів оскарження вказаного розрахунку у визначеному законом порядку відповідачем не надано.

Посилання апелянта на лист Державного агентства автомобільних доріг України від 12.05.2017 року № 7.2 нг/3780, яким йому нібито було надано дозвіл на проїзд по автошляхах загального користування при дотриманні зазначеного в листі маршруту, особливих умов перевезення та зазначених габаритів транспортного засобу, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки позивачем не надано даний дозвіл.

Більш того, відповідно до інформації за № 3/1 - 5532 вх. від 11.09.2017 року Головного управління НП в Одеській області, дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні ОСОБА_2 не видавався.

Також згідно інформації ГУНП у Волинській області № 4685/04 - 20 - 5/2017 від 24.10.2017 року встановлено, що і Головним управлінням Національної поліції у Волинській області дозвіл на перевезення великогабаритного вантажу по дорогах загального користування не видавався.

При цьому, колегія суддів зауважує, що видача дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні, згідно з п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, покладено саме на Державтоінспекцію, а не на Державне агентство автомобільних доріг України.

Також колегія суддів вважає помилковим посилання апелянта на квитанцію від 12.05.2017 року із ПАТ КБ “Приват Банк” про сплату відповідачем 95,00 грн. за видачу бланку дозволу на перевезення територією України, оскільки згідно графи призначення платежу плата здійснювалася за видачу дозволу на перевезення надгабаритних вантажів, а не за видачу дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Доводи апелянта про неналежність зазначених доказів факту перевищення транспортним засобом вагових параметрів спростовується вищенаведеними законодавчими та нормативними документами.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що нарахована контролюючим органом сума платежу за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів в розмірі 573,6 євро, відповідно до розрахунку № 1 від 13.05.2017 року підлягає стягненню.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються, а тому підстави для його скасування відсутні.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 – залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року – залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено та підписано 13 червня 2018 року .

Головуючий суддя: О.В. Лук’янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова