
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 523/16043/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Середа І.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді – Запорожана Д.В.,
судді – Бойка А.В.,
судді – Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 8 лютого 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням. Також позивач просив зобов'язати управління провести перерахунок призначеної пенсії з дня подання ним додаткових документів - з 31 жовтня 2017 року, і в подальшому нараховувати її в розмірі 80% грошового забезпечення, з урахуванням основних видів грошового забезпечення: посадового окладу у розмірі 1340,00 гривень, окладу за військовим званням у розмірі 130,00 гривень, процентної надбавки за вислугою років у розмірі 40% від посадового окладу та окладу за військовим званням; всіх додаткових видів грошового забезпечення на підставі розрахункового листа військової частини А1495 від 20.10.2017 №5693/фс: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за таємність, премії, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 10631,54 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 11420,50 гривень, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 11310,51 гривень та грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі 54077,63 гривень, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням; і, разом з основним розміром пенсії, нарахувати та виплачувати доплати, підвищення та надбавки до неї (збільшення основного розміру пенсії на 25% згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; підвищення пенсії на 40% мінімального прожиткового рівня для осіб, що втратили працездатність згідно пункту 27 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; цільової грошової допомоги на прожиття для інвалідів війни 1 та II груп у розмірі 50.00 гривень згідно статті 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» від 16.03.2004 року №1603-IV; підвищення розміру пенсії на 35% згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року N 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та інші передбачені законодавством доплати, підвищення та надбавки до пенсії) з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії і фактично отриманим за минулий час за 12 місяців, що передували дню подання ним додаткових документів.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував незаконністю спірної бездіяльності.
Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 8 лютого 2018 року позов задоволено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі ГУПФ України в Одеській області просить застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з обґрунтованості даного позову та наявності підстав для його задоволення.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої був звільнений і наказом командира військової частини А1495 від 19.06.2012 №115 виключений зі списків особового складу військової частини, та з 20.06.2012 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ) призначено пенсію за вислугу років в розмірі 71% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). З 25.03.2014 у зв'язку із встановленням II групи інвалідності (інваліда війни II групи) йому призначено пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Згідно довідки ГУ ПФУ від 02.07.2015 №598 про перерахунок пенсії за пенсійною справою №1501012863, з 25.03.2014 при обчисленні пенсії враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1340,00 грн., оклад за військовим званням 130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 588,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі: надбавка за роботу з таємними документами 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 90%.
31.10.2017 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ та подав розрахунковий лист військової частини А1495 від 20.10.2017 №5693/фс про виплачене грошове забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, та заяву про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, що були виплачені за останні 24 календарні місяці перед звільненням, у тому числі грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час за 12 місяців з дня звернення.
Згідно розрахункового листа військової частини А1495 від 20.10.2017 №5693/фс, за останні 24 місяці перед звільненням виплачувалися, але не були враховані під час призначення пенсії, наступні додаткові види грошового забезпечення: грошова допомога на оздоровлення в загальному розмірі 10631,54 гривень, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 11420,50 гривень, індексація грошового забезпечення в розмірі 11310,51 гривень, та грошова допомога при звільненні з військової служби в розмірі 54077,63 гривень.
Своїм листом ГУ ПФУ 14.11.2017 р. № 1652/К-11 відмовило у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням того, що визначення розміру грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії покладено на обласні військові комісаріати. Пенсія була обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в довідці військової частини А1495 від 20.06.2012 року. №2210/фс.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.43 Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч.3 ст.43 цього ж Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до приписів п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Частиною 1 ст.9 Закону №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною ж другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
У відповідності до приписів п.3 Постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до Постанови КМУ №1294), до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону №2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).
Як вже зазначалося вище, умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою КМУ №1294 та «Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008р. №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008р. за № 638/15329).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 постанови №1294, пп.30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).
Зазначеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп.3 п.5 постанови № 1294, пп.33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Системний аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, святкова премія, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Що ж стосується одноразової грошової допомоги при звільненні, то з цього приводу необхідно зазначити наступне.
Так статтею 15 Закону №2011-ХІІ, як і ст.9 Закону №2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом п.17 ст.11 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною 2 ст.20 Закону №1058-IV визначено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у п.17 ст.11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Також, Закон України від 26.06.1997р. №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу;) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 ч.1 ст.1 цього Закону визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Отже, з аналізу зазначених норм можна дійти висновку, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Частина 3 ст.43 Закону №2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст.15 Закону №2011-ХІІ та ст.9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до складу грошового забезпечення, яке повинне враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція з даного спірного питання вже була викладена, як Верховним Судом України, зокрема у постанові від 12.09.2017р. (справа №812/6733/13) так і Верховним Судом у постанові від 06.02.2018р. (справа №761/28228/15-а).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відношення надбавок, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, святкової премії, індексації, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, яке повинне враховуватися при нарахуванні пенсії.
Отже, колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість даного позову та наявність підстав для його задоволення.
Пунктом 4 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив вищенаведені порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи по суті, внаслідок чого його рішення підлягає частковому скасуванню з прийняттям нової постанови у відповідній частині.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – задовольнити частково.
Рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 8 лютого 2018 року в частині позовних вимог щодо включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, яке повинне враховуватися при нарахуванні пенсії – скасувати.
В задоволенні позовних вимог щодо включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, яке повинне враховуватися при нарахуванні пенсії – відмовити.
В іншій частині рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 8 лютого 2018 року – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та відповідно до ст. 328 КАС України, касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий /ОСОБА_2/
Судді /ОСОБА_3 /
/ОСОБА_4/