Постанова № 74669922, 13.06.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
809/74/18
Номер документу
74669922
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3339/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

суддя в 1-й інстанції – Матуляк Я.П.,

час ухвалення рішення – 02.04.2018 року,

місце ухвалення рішення – м. Івано-Франківськ,

дата складання повного тексту рішення – не вказано,

в с т а н о в и в:

У січні 2018 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області (далі – відповідач) про визнання протиправними дій та зобов’язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» починаючи з 01 січня 2016 року без обмежень граничного розміру та в подальшому.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області за № 293/108/05/8-17 від 16.05.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача 352 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування обставин справи просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про задоволення позову в повному обсязі.

Вимоги скарги обґрунтовує тим, що визнавши протиправною бездіяльність відповідача та право на перерахунок пенсії суд не вжив заходів щодо реалізації такого права, яке гарантовано чинним законодавством. Крім того, приписи Постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 не може поширюватись на спірні правовідносини, оскільки такі виникли до моменту набрання вказаною постановою законної сили.

Апеляційний розгляд справи проводився в письмовому провадженні за наявними у справами матеріалами, оскільки рішення суду першої інстанції ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Позивачем оскаржується рішення суду першої інстанції в частині відмови у зобов’язанні відповідача провести перерахунок та виплату пенсії. В іншій частині рішення суду першої інстанції сторонами не оскаржується, а тому відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд переглядає справу в межах вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі – Закон № 2262) (а.с. 15).

У січні 2018 року позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, проте листом № 48/Д-15 від 15.01.2018 року йому відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність коштів для такого перерахунку (а.с. 13-14).

За правилами ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова № 988) встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі – Закон № 580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988.

Відповідно до ч.2,3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (далі – Порядок) встановлена певна послідовність дій для проведення перерахунку пенсії.

Уповноваженим органом була видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 293/108/05/8-17 від 16.05.2017 року, та сторонами не заперечується її відповідність вимогам законодавства та Порядку.

Ураховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Встановлене чинними нормативно-правовими актами зобов’язання щодо перерахунку пенсії має виконуватися належним чином. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення перерахунку пенсії не береться до уваги судом, оскільки чинне законодавство передбачає можливість перерахунку, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Водночас, суд першої інстанції посилається на постанову КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) та відмовляє в задоволенні вимоги про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу.

Апеляційний суд звертає увагу на наступне.

Оцінюючи належність обраного способу захисту слід виходити із його ефективності (стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод), а це означає, що вимога про захист права має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, а також забезпечувати поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

Визнаючи відмову відповідача протиправною суд не поновлює порушене право позивача, оскільки не зобов’язує пенсійний орган вчинити певні дії.

Відповідно до п.5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Таким чином, вищевказана постанова не забороняє проводити перерахунок пенсії на підставі наявної в матеріалах справи раніше виданої довідки. Крім того, суду не надано доказів видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення на виконання Постанови № 103.

З вищенаведеного слідує, що з 01.01.2016 року до набрання законної сили Постановою № 103 відповідачем не було проведено перерахунку пенсії позивачу, що є протиправним та порушує приписи чинного законодавства.

Згідно із частиною третьою ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103.

Вказана постанова регулює порядок перерахунку пенсії та виплати заборгованості та прийнята КМУ відповідно до наданого йому ч.4 ст. 63 Закону № 2262 права, згідно з яким усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Проте, суду також не надано доказів проведення перерахунку пенсії позивачу станом на час розгляду апеляційної скарги, а тому колегія суддів вважає позовні вимоги підставними та такими що підлягають до задоволення.

Згідно з ч.6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної інстанції, не повертаючи справу на новий розгляд, ухвалить нове рішення, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, стягнув на користь позивача частину сплаченого судового збору. Проте, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне повернути сплачений за подання позовної заяви та апеляційної скарги судовий збір в повному обсязі.

Згідно квитанції № 29225009 від 18.01.2018 року позивач за подання позову сплатив 704,80 грн. За подання апеляційної скарги позивач сплатив 1056 грн. згідно квитанції № 18828862 від 19.04.2018 року. Таким чином стягненню підлягає сума в 1760,80 грн.

Таким чином, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, порушення норм процесуального права, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 308,311,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі № 809/74/18 – скасувати в частині відмови у зобов’язанні Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області перерахувати та виплатити пенсію відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» починаючи з 01 січня 2016 року та прийняти в цій частині нове рішення, яким зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області перерахувати та виплатити пенсію відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» починаючи з 01 січня 2016 року.

В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1760 (одна тисяча сімсот шістдесят) гривень 80 (вісімдесят) копійок сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 14 червня 2018 року.