
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 761/42273/17 Суддя (судді) першої інстанції: Осаулов А.А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Марчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 14 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, в якому просив зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та за №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09 березня 2006 року за №268, та довідки №28318 від 23 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в м. Києві, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 14 лютого 2018 року адміністративний позов - задоволено.
В апеляційній скарзі, позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 14 лютого 2018 року - в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_3 пенсії з 23 травня 2017 року, виходячи з збільшених розмірів грошового забезпечення поліцейських згідно Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та за №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09 березня 2006 року за №268, та довідки №28318 від 23 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в м. Києві, без обмеження граничного розміру пенсії та із урахуванням проведених виплат - скасувати, виклавши другий абзац резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2016 року, виходячи з збільшених розмірів грошового забезпечення поліцейських згідно Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та за №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09.03.2006 року за №268, та довідки №28318 від 23.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в м. Києві, без обмеження граничного розміру пенсії та із урахуванням проведених виплат». В іншій частині рішення - залишити без змін.
Крім того, позивач просив змінити мотивувальну частину рішення, виключивши помилкове твердження про те, що пенсію позивачу призначено 10 червня 2011 року, зазначивши дату призначення пенсії 04 жовтня 1999 року.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, згідно Витягу з наказу від 29 вересня 1999 року №353 о/с підполковник міліції ОСОБА_3 начальник 8 міського відділу міліції Мінського районного управління, з 04 жовтня 1999 року звільнений з органів внутрішніх справ в запас за ст. 64 п. Б (через хворобу) (а.с. 16).
Згідно Листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02 листопада 2017 року №26231/03/С-2356 ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка призначена з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1200,00 грн.; оклад за військове звання - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 532,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 44% - 819,28 грн.; премія 29% - 875,01 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 13% - 156,00 грн.; особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% - 180,00 грн., всього 3892,29 грн. (а.с. 23).
З Довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23 травня 2017 року №28318 вбачається, що відповідно до ч.3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинного станом на 01 січня 2016 року законодавства, за посадою начальника 8-го міського відділу міліції Мінського РУ ГУМВС України в м. Києві/ начальник відділу поліції УП ГУНП у м. Києві становить: посадовий оклад - 3250,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції/підполковник поліції - 2200,00 грн.; надбавка стаж служби 50% - 2725,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн.; премія 14,37% - 1244,80 грн., а всього 9907,30 грн., що значно більше за суми, з яких розрахована пенсія Позивачу. (а.с. 24)
13 жовтня 2017 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із відповідною заявою про перерахунок пенсії із зв'язку з зміною (збільшенням) грошового забезпечення за умовами Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію», статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ в редакції, з урахуванням відповідних змін, внесених Законом № 900-VIII, постанови КМУ № 988.
Листом від 02 листопада 2017 року №26231/03/С-2356 Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві відмовило в проведенні перерахунку пенсії на тій підставі, що перарахунок та виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у перерахування пенсії з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20 січня 2017 року по справі № К/800/34985/16.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким чином, для здійснення перерахунку пенсії позивача УПФ необхідно мати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення.
Ліквідаційною комісією ГУМВС України в м. Києві було підготовлено довідку №28318 від 23 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, яку було направлено до ГУПФУ в м. Києві.
Відтак, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на підставу невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплаті пенсії суд не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії».
При цьому, враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України №988 прийнята 11 листопада 2015 року, а Закон №900-VIII від 23 грудня 2015 року набрав чинності з 01 січня 2016 року, Міністерство внутрішніх справ зобов'язане було направити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Отже, враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01 січня 2016 року, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988, «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року.
Аналогічний правовий висновок викладено в зразковій справі Верховного Суду від 15 лютого 2018 року (справа №Пз/9901/8/18).
Таким чином, колегія суддів вважає даний адміністративний позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно, необґрунтованим є висновок суду першої інстанції в мотивувальній частині про задоволення даного адміністративного позову частково.
Отже при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було допущено порушення норм процесуального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до ч.1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч 6 статті 139 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 14 лютого 2018 року у розмірі 1 725 грн., що підтверджується квитанцією від 17 квітня 2018 року (а.с. 52).
Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку, що понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, відповідно до вимог ч. 1 статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 317, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 14 лютого 2018 року - змінити, виклавши абзац 2 резолютивної частини таким чином:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2016 року, виходячи з збільшених розмірів грошового забезпечення поліцейських згідно Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та за №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09 березня 2006 року за №268, та довідки №28318 від 23 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в м. Києві, без обмеження граничного розміру пенсії та із урахуванням проведених виплат».
В решті залишити рішення без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги згідно квитанції від 17 квітня 2018 року в сумі 1 725 (одна тисяча сімсот двадцять п'ять) гривень.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя: Файдюк В.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Чаку Є.В.