Постанова № 74656077, 01.06.2018, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.06.2018
Номер справи
689/356/18
Номер документу
74656077
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Справа № 689/356/18

1-кс/689/190/18

УХВАЛА

01.06.2018 року смт. Ярмолинці

Слідчий суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області Кульбаба А.В., за участю: секретаря судового засідання Білоус Г.В., начальника СВ Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області майора поліції ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Ярмолинці клопотання начальника СВ Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області майора поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки додержання вимог податкового законодавства по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2018 року за №42018241120000008,

встановив:

31 травня 2018 року начальник СВ Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області майор поліції ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки додержання вимог податкового законодавства по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.01.2018 року за №42018241120000008.

В обґрунтування клопотання посилається на те, що в ході реалізації функціональних повноважень, наданих Законом України «Про прокуратуру», з метою вжиття заходів представницького характеру, в ході опрацювання інформації державного підприємства «Дослідне господарство «Проскурівка», встановлено факт заволодіння земельної ділянки державної форми власності службовими особами вказаного державного підприємства, з метою її передачі у фактичне володіння ТОВ « Лампка Агро».

Відповідно до Статуту державного підприємства «Дослідне господарство «Проскурівка», основними напрямами діяльності господарства є активне сприяння науковій установі , виробництво оригінального, елітного та репродуктивного насіння сільськогосподарських культур та саджанців, вирощування племінного молодняка худоби та птиці, ефективне власне господарювання як приклад застосування результатів організаційних та наукових здобутків.

Водночас встановлено, що вказане державне підприємство основними видами виробничої діяльності фактично не займалось та не займається, а господарська діяльність зводилась лише до вчинення дій, пов’язаних із передачею основних засобів підприємства в користування товариству з обмеженою відповідальністю «Лампка - Агро», грубо порушуючи вимоги чинного законодавства.

Так , згідно Державного акту на право постійного користування землею ІІ-ХМ № 002872, у користування ДП «ДГ «Проскурівка» знаходиться земельна ділянка площею 2941,4 га на землях Проскурівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Встановлено, що 01.03.2017 між ДП «ДГ «Проскурівка» та ТОВ «Лампка - Агро» укладено договір контрактації сільськогосподарської продукції № 1.

Даний договір укладено з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки із суті договірних відносин вбачається, що дана угода є прихованим договором оренди земельної ділянки державної власності, оскільки земельна ділянка фактично вилучена службовими особами ДП «ДГ «Проскурівка» з виробничого процесу державного підприємства, з метою надання у користування ТОВ «Лампка - Агро».

Так, право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває в державній або комунальній власності, без встановлення строку ( ст.92 ЗК України).

Земельним Кодексом, а також іншими нормативно - правовими актами не передбачено право постійного землекористувача землею розпоряджатися земельною ділянкою, шляхом передачі її іншим в користування.

Відповідно до п.п.4.8,4.9 Статуту державного підприємства «Дослідне господарство «Проскурівка», передача в оренду земельних ділянок, що знаходяться в постійному користуванні господарства не допускається.

Земельна ділянка, яка перебуває в постійному користуванні ДП ДГ «Проскурівка» та використовується для виробництва товарної сільськогосподарської продукції або для іншої господарської діяльності, може використовуватися без зміни цільового призначення суб’єктами господарювання, заснованими на змішаній форма власності, створеними за участю господарства , яке зберігає при цьому права на земельні ділянки.

Враховуючи, що ТОВ «Лампка Агро» не є суб’єктом господарювання, який заснований на змішаній формі власності , створеними за участю ДП «ДГ «Проскурівка», тому не може використовувати земельну ділянку, яка перебуває в постійному користуванні державного підприємства.

Згідно пункту 1.1 вказаного договору, у порядку і на умовах, визначених договором, Виробник, ДП «ДГ «Проскурівка», зобов’язується виростити та передати у власність Контрагента, «ТОВ «Ламка Агро», продукцію врожаю 2017-2020 років, яка вирощена Виробником на належних йому на праві користування земельних ділянках, а Контрагент зобов’язується сприяти Виробнику в будь – яких питаннях, які пов’язані із здійснення ним своїх договірних зобов’язань по вирощуванню визначеної продукції ( в тому числі щодо фінансового та матеріально - технічного забезпечення діяльності Виробника).

Згідно пунктів 4.2.1., 4.2.2 договору, Виробник зобов’язаний виростити, зібрати і поставити Контрактанту якісну продукцію, при цьому Виробник використовує власні засоби ( в тому числі сільськогосподарську техніку).

Відповідно до інформації ГУ Держспоживслужби в Хмельницькій області, згідно уніфікованої автоматизованої електроно – облікової системи за ДП «Дослідне господарство «Проскурівка» зареєстровано три зернозбиральних комбайни 1989 року випуску, одна самохідна косарка 1986 року випуску та один кормозбиральний комбайн 1990 року випуску.

Також, як вбачається з пункту 2.5 договору, при здійсненні розрахунків за продукцію, зобов’язання Контрактанта з оплати продукції зменшуються на вартість переданих Контрактантом Виробнику товарно – матеріальних цінностей, наданих послуг (виконання робіт) для виробництва продукції.

Отже, із змісту укладеного між сторонами договору слідує, що виробник - ДП «ДГ « Проскурівка», надає послуги з вирощування продукції та при цьому здійснює їх оплату, що суперечить вимогам статті 901 ЦК України, яка передбачає, що за надані послуги кошти сплачує замовник, ТОВ «Ламка Агро».

Окрім цього, приписами ст.713 ЦК України передбачено, що за договором контрактації сільськогосподарської продукції виробник сільськогосподарської продукції зобов'язується виробити визначену договором сільськогосподарську продукцію і передати її у власність заготівельникові (контрактанту) або визначеному ним одержувачеві, а заготівельник зобов'язується прийняти цю продукцію та оплатити її за встановленими цінами відповідно до умов договору.

До договору контрактації застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено договором або законом.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договорів контрактації сільськогосподарської продукції.

Істотними умовами цього договору, крім вищезгаданих, відповідно до ч. З ст. 272 ГК є: види продукції (асортимент), номер державного стандарту або технічних умов, гранично допустимий вміст у продукції похідних речовин; кількість продукції, яку контрактант приймає безпосередньо у виробника; ціна за одиницю, загальна сума договору, порядок і умови доставки, строки здавання-приймання продукції.

В договорі контрактації сільськогосподарської продукції, укладеному між ДП «ДГ «Проскурівка» та ТОВ «Лампка -Агро» жодної з істотних умов договору контрактації сільськогосподарської продукції не передбачено.

При цьому, вказаним договором передбачено обов’язок Контрактанта, ТОВ «Лампка Агро», на передачу насіння для посіву, засобів захисту рослин, мінеральних добрив, павливно - мастильних матеріалів та надання послуг з обробітку землі, в тому числі із залученням третіх осіб, що свідчить про фактичне виростання ТОВ «Лампка Агро» земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні ДП «ДГ« Проскурівка».

Таким чином, службові особи ДП «ДГ «Проскурівка», достовірно знаючи про відсутність належного матеріально - технічного забезпечення для виконання умов договору контрактації сільськогосподарської продукції від 01.03.2017 № 1 щодо самостійного вирощування продукції, не маючи повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою, яка перебуває в постійному користування державного підприємства, шляхом укладення вказаного договору, зловживаючи службовим становищем, фактично обернули державне майно – земельну ділянку державної власності площею 2941,4 га, вартість якої становить 66,5 млн. грн., на користь ТОВ «Лампка Агро».

Враховуючи, що в діях посадових осіб ДП «ДГ «Проскурівка» вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, Городоцькою місцевою прокуратурою з місцем дислокації смт Ярмолинці 23.01.2018 до ЄРДР внесені відомості за ч.2 ст.364 КК України.

В ході досудового розслідування, згідно інформації директора ДП «ДГ «Проскурівка», між вказаним підприємством та ТОВ «Лампка – Агро» за період 2017 року будь - які договірні відносини відсутні.

При цьому, згідно довідки управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області від 21.05.2018, що облік операцій по взаєморозрахункам на підприємстві ведеться узагальнено, лише за окремим контрагентом, в тому числі і по взаєморозрахункам з ТОВ «Ламка – Агро».

Таким чином, на даний час у ході досудового розслідування необхідно провести документальну позапланову перевірку ТОВ «Ламка – Агро» (код ЄДРПОУ 33129725) з метою встановлення наявності взаємовідносин між ТОВ «Ламка – Агро» та ДП «ДГ «Проскурівка» за період 2017 року, поточний період 2018 року під час здійснення фінансово-господарської діяльності, додержання вимог податкового та іншого законодавства у період за 2017 рік та за поточний період 2018 року.

Враховуючи вищевикладене, в ході проведення досудового розслідування виникла необхідність у перевірці дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Лампка - Агро» щодо взаєморозрахунків між ДП «ДГ «Проскурівка» та ТОВ «Лампка- Агро».

Фактичними підставами для проведення перевірки під час кримінального провадження є дані, що свідчать про можливість встановлення певних злочинних дій в діяльності конкретних осіб.

Отримані за результатами такої перевірки відомості матимуть істотне значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні.

Обставини і відомості, які необхідно встановити в межах перевірки, входять до кола предмету доказування у кримінальному провадженні.

Питання, поставлені перед контролюючим органом, підлягають з’ясуванню для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, винуватості осіб у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.

Встановлені обставини, які досліджені під час розгляду клопотання та оцінені відповідно до вимог статті 94 КПК України, свідчать про наявність підстав для призначення позапланової перевірки.

В ході судового розгляду слідчий клопотання підтримав.

Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно положень частини 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Частиною 6 даної статті встановлено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.

Згідно положень ч. 1 ст. 40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.

За правилами пункту 5 частини 2 вказаної статті слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено, зокрема, акти перевірок.

У статті 91 КПК України викладено перелік обставин, що належать до предмета доказування у кримінальному провадженні, як сукупності фактів і обставин об'єктивної дійсності, які мають матеріально-правове, цивільно-правове, кримінальне процесуальне значення і є необхідними і достатніми фактичними обставинами для вирішення кримінального провадження по суті.

У кримінальному проваджені підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.

Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Частинами 1 та 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.

Згідно до п.п. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Відповідно до п. 75.1 ст.75 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з пунктом 78.1.11. Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка проводиться у разі якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Згідно ч. ч. 6, 7 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Окрім того, згідно цього ж Закону, тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Враховуючи, що проведення позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства України товариством з обмеженою відповідальністю «Ламка – Агро» (код за ЄДРПОУ 33129725) по проведеним фінансово-господарським операціям у період з 01 березня 2017 року по 31 травня 2018 року з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства під час здійснення фінансово-господарської діяльності, пов'язаної з наявність взаємовідносин з державним підприємством «дослідне господарство «Проскурівка» має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, для забезпечення своєчасного проведення розслідування даного кримінального правопорушення.

Керуючись ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст. ст. 8, 9, 25, 38, 40, 93, 94, 132, 159, 162, 163-164, 309, 370-372 КПК України, -

постановив:

Клопотання задовольнити.

Призначити у кримінальному провадженні № 42018241120000008 від 23.01.2018 рокупозапланову документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства України товариством з обмеженою відповідальністю «Ламка – Агро» (код за ЄДРПОУ 33129725) по проведеним фінансово-господарським операціям у період з 01 березня 2017 року по 31 травня 2018 року з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства під час здійснення фінансово-господарської діяльності, пов'язаної з наявністю взаємовідносин з державним підприємством «дослідне господарство «Проскурівка».

Проведення перевірки доручити Головному управління ДФС України у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17).

Визначити строк проведення перевірки тривалістю 15 робочих днів.

Матеріали перевірки (в оригіналах) направити начальнику СВ Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області майору поліції ОСОБА_1, для приєднання до матеріалів кримінального провадження № 42018241120000008 від 23.01.2018 р.

Строк дії ухвали до 01 липня 2018 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя підпис

Копія вірна:

Слідчий суддя А.В. Кульбаба